BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Zabrana učešća Rusiji na sportskim takmičenjima je „deo novog Hladnog rata“

RT: Zabrana učešća Rusiji na sportskim takmičenjima je „deo novog Hladnog rata“
10.12.2019. god.

 


Isključenje Rusije iz globalnog sporta je kazna puna politike, navode analitičari za RT. Još gore, političke odluke mogu kazniti "čiste" sportiste, kojima će biti uskraćena čast da se takmiče za svoju državu.

Svetska antidoping agencija izrekla je zabranu u ponedeljak, nakon što je, kako se navodi, Rusija manipulisala podacima u moskovskoj antidoping laboratoriji. VADA je glasala da suspenduje Rusiju iz svih velikih sportskih događaja na četiri godine kao odgovor, što znači da se ruska zastava neće vijoriti na narednim dveju olimpijskim igrama kao i na Svetskom kupu u Kataru, ukoliko se kvalifikuje.


Čisti sportisti, međutim, moći će da se takmiče, iako pod neutralnom zastavom i bez državne himne.

Tokom postupka zabrane, šef američke antidoping agencije (USADA) Travis Tigart pozvao je na još strože kazne, uključujući zabranu za sve sportiste, čak i one za koje se smatra da su čisti.

"Politički element toga se ne može poreći", rekao je za RT analitičar za globalne poslove Patrik Heningsen. Heningsen vidi da je VADA, kao i mnoge druge međunarodne organizacije, pristrana u korist zapadnih članica.

"Radi se o ponižavanju Rusije, o demoralisanju njenih sportista i povređivanju Vladimira Putina."


 

„Nacionalni ponos povezan je sa nacionalnim sportom za bilo kojeg lidera bilo koje zemlje“, dodao je Heningsen.

Ruski imidž će sigurno biti narušen vestima, koje su se proširile samo nekoliko sati pre nego što je Putin trebalo da sedne za sto sa francuskim, nemačkim i ukrajinskim liderima u Parizu, u pokušaju da reši sukob u Donbasu. S obzirom da je samit u Parizu bio dugoočekivani sastanak „Normandijskog formata“, prvi od 2016. godine, ulozi su veliki za sve koji su uključeni.


"To je loša vest za taj događaj", rekao je politički analitičar Martin Mekalej za RT.

"Novine će se koncentrisati na to, a ne na događaj u parizu."

Isto tako, pojavljivanje tih vesti uoči samita verovatno će dati mnogo materijala novinarima nakon završetka sastanaka.


Čisti sportisti zatečeni u "političkom ratu"



Tehničari Ilja Podolski i Natalija Bočkarjova u ruskoj antidoping laboratoriji u Moskvi, foto:  © Reuters / Sergei Karpukhin

Sportisti neokaljanog ugleda zbog doping skandala "zatečeni su u političkom ratu", navodi Mekalej. Iako će se takvim sportistima dozvoliti da se takmiče, stajati na postolju bez svojih nacionalnih boja i slaviti bez da se njihova himna čuje u areni biće „poražavajuće“, dodaje on.

"Kad se vrate kući s medaljom, ta medalja neće imati svoj puni smisao, jer ostali takmičari koji se budu takmičili slučati svoju himnu i imati svoj trenutak slave. Rusima će to biti uskraćeno. "

Takmičenje pod neutralnom zastavom je "vrlo mala uteha", dodao je Heningsen.

"Čak i za vreme Hladnog rata većina zemalja je poštovala sportsku arenu kao neutralnu arenu, gde politika zaista nije to kontaminirala."

Sportisti obično provode čitav život trenirajući kako bi dostigli vrhunske rezultate za jednu, možda dve olimpijade. Međutim, sve nije u potpunosti izgubljeno za one koji nadaju da će predstavljati Rusiju na letnjim olimpijskim igrama sledeće godine u Tokiju. "Rusi mogu da se žale", primetio je Mekalej, "i može se očekivati da će zaista biti tako".


Ruska antidoping agencija (RUSADA) sada će odlučiti da li će se žaliti na zabranu. Ruska parlamentarka i bivša olimpijska klizačica Svetlana Žurova rekla je da je "100 posto sigurna" da će se agencija žaliti.
 
RUSADA nije ograničila svoj rad odlukom VADA-e. Šef agencije Jurij Ganus, dugogodišnji kritičar dopinga u Rusiji, rekao je u da „VADA smatra da su naši postupci efikasni i produktivni".
 
"Radićemo na pronalaženju izlaska iz krize za naš sport. Osiguraćemo usklađenost naših saveza, sa kodeksom i obukom naših sportista."
 
Kroz žalbu i reforme, Ganus se nada da će ruska atletika ponovo biti gde joj je i mesto. Heningsen je napomenuo moć međunarodnog sporta da izgradi diplomatiju, negujući dobre odnose između zemalja, čak i kad se njihovi lideri ne mogu složiti oko mnogih drugih pitanja. Pozitivna iskustva navijača koji su putovali u Rusiju na prošlogodišnje Svetsko prvenstvo, suprotno savetima većine zapadnih medija, bili su primer toga.

Odmrzavanje na ovom frontu „novog Hladnog rata“ bilo bi, dakle, dobrodošlo za razvoj, čak i ako odnosi drugde ostaju izrazito hladni.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • foto: © Reuters / Shamil Zhumatov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su pogodile objekte Oružanih snaga Ukrajine u Harkovu. OSU su, zauzvrat, nastavile da granatiraju rusku pograničnu oblast, uključujući i korišćenje vođenih bombi zapad


Srbi i Rusi su u duhovnom, kulturnom, genetskom i istorijskom smislu izuzetno bliski narodi. Njihova bliskost je odolela najtežim istorijskim iskušenjima i sačuvala

Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...


Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu


Ostale novosti iz rubrike »