BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Može li Moskva završiti gasovod „Severni tok 2“ uprkos sankcijama SAD?: „Nikad ne reci nikad“, navode iz „Gasproma“

RT: Može li Moskva završiti gasovod „Severni tok 2“ uprkos sankcijama SAD?: „Nikad ne reci nikad“, navode iz „Gasproma“
17.02.2020. god.


Ruski gasovod "Severni tok 2" vredan više od 10 milijardi dolara, koji će pumpati gas na udaljenost većoj od 1.200 km do Nemačke je pod sankcijama Vašingtona, a američki zvaničnici tvrde da Moskva ne može da dovrši projekat.

"Nikad ne reci nikad", odgovorio je "Gasprom".

Kongres SAD je u decembru sankcionisao gasovod "Severni tok 2", zajednički projekat ruskog energetskog giganta "Gasproma" i pet evropskih kompanija. Stejt department je potom dao ultimatum evropskim firmama koje rade na projektu: „Odmah prestanite sa aktivnostima povezanim sa izgradnjom“.

Upozorenje je bilo dovoljno za zastrašivanje švajcarske firme "Alseas", koja je bila zadužena za polaganje cevi, a za one preostale, razmatra se još jedan zakon o sankcijama u Vašingtonu, objavio je nemački poslovni list "Handelsblat".

Budući da je gasovod ostao nezavršen u dužini oko 160 km, američki ministar energetike Den Bruiet je rekao u subotu za "Blumberg" da će „to biti jako dugo kašnjenje, jer Rusija "nema tehnologiju da završi gasovod bez "Alseas"-ove stručnosti.


„Nikad ne reci nikad“, odgovorio je u nedelju portparol „Gasproma“ Sergej Kuprijanov, govoreći za ruski poslovni list RBK.


Napori SAD-a sa sankcijama možda su odložili završetak gasovoda, ali Kuprijanov će verovatno biti u pravu. Ruski ministar energetike Aleksandar Novak najavio je krajem prošle godine da će preostalih 160 kilometara završiti ruski brodovi za polaganje cevi, a koji su trenutno na putu prema Severnom moru od ruske istočne obale. Moskva sada procenjuje da će gasovod biti završen najkasnije početkom 2021. godine.


Kada bude završen, "Severni tok 2" će snabdevati Evropu do 55 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, pored 55 milijardi kubika koji se već od 2011. pumpaju kroz "Severni tok 1" svake godine. Njegov završetak pretvorio bi Nemačku u regionalno gasno čvorište i značilo bi izbacivanje Vašingtona iz zadovoljovanja evropske potražnje za gasom.

 
Trampova administracija pokušala je da odvuče evropske zemlje dalje od ruskog gasa obećavajući „molekule slobode“, odnosno američki tečni prirodni gas koji se dostavlja preko Atlantika.

Međutim, ponuda Vašingtona se susrela sa malim interesovanjem u Evropi zbog većih troškova u poređenju s ruskim proizvodom. Dok je Poljska pojačala uvoz američkog gasa, nemački kancelar Angela Merkel kritikovala je američke sankcije i obećala da će projekat "Severni tok 2" biti završen. Jedine evropske države koje su uz Vašington su Ukrajina i Poljska, a koje trenutno Rusiji naplaćuju tranzitne takse za korišćenje podzemnih cevovoda na svojoj teritoriji.

"Projekat će biti završen uprkos svim tim pretnjama“, rekao je u decembru ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

„Evropljani razumeju svoj komercijalni interes i zainteresovani su da obezbede dugoročnu energetsku sigurnost.“

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS / Stine Jacobsen / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »