BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Ruski i nemački naučnici razvili „natrijum sendvič“ koji bi mogao zameniti litijumske baterije

RT: Ruski i nemački naučnici razvili „natrijum sendvič“ koji bi mogao zameniti litijumske baterije
17.07.2020. god.

Naučnici u Rusiji i Nemačkoj razvili su novi način da „uglave“ natrijumi kako bi se stvorile jeftinije i efikasnije baterije koje bi eventualno mogle biti alternativa masovno proizvođenom i ekološki škodljivom litijumskom tipu baterije.

Litijumske baterije su danas izuzetno bitne za svet. Od mobilnih telefona do laptopa, skoro sva elektronika koristi litijum i trenutno je široko rasprostranjeno razumevanje da ne postoji efikasna alternativa. Problem je kada nešto tako sveprisutno, što će se naravno na kraju verovatno potrošiti - i postati skuplje u samom procesu.

Međutim, naučnici sa ruskog Nacionalnog univerziteta za nauku i tehnologiju (NUST), Ruske akademije nauka i istraživačke laboratorije Helmholc-Centrum Drezden-Rosendorf pronašli su rešenje problema koji uključuje „slaganje“ natrijuma da bi se napravio „sendvič“ nalik bateriji.

Ono što su otkrili je da, kada su natrijum-atomi složeni na određeni način, natrijum (i drugi alkalni metali) mogu u velikoj meri pokazati iste kvalitete kao i litijum. U stvari, dvoslojni raspored jeftinijeg natrijuma može „pokazati kapacitet anode uporediv“ sa konvencionalnim grafitnom anodom u litijum-jonskim baterijama.

Da bi se stvorila jeftinija alternativa, atomi se postavljaju u prostor između dva sloja grafena pod visokim naponom, slično načinu na koji bi i sama baterija radila.

Ovaj „sendvič“ se sastoji od sloja ugljenika, dva sloja alkalnog metala (u ovom slučaju natrijuma) i drugog sloja ugljenika.

Pre istraživanja, široko se razumelo da se atomi litijuma u ​​baterijama mogu nalaziti samo u jednom sloju i da bi povećavanje količine slojeva povećalo nestabilnost. Naučnici sada znaju da je moguće „stvoriti višeslojne stabilne litijumske strukture“, objašnjava Ilija Čepkasov, istraživač u NUST MISIS laboratoriji neorganskih nanomaterijala. Što se tiče natrijuma, on zapravo povećava stabilnost što ima više slojeva, kažu istraživači.

U 2019. godini Amnesti intenešenel pozvao je lidere u industriji da urede svoje lance snabdevanja baterijama. Uglavnom vađen u Kini, Južnoj Koreji i Japanu, korištenje litijum-ugljenika nastavlja da raste kako se resursi smanjuju, a potražnja raste, posebno zbog korisnosti u rastućoj industriji električnih automobila.

Amnesti je upozorio na vađenje litijuma iz dubokih mora pretvarajući ga u farme za uzgajanje, a za koje aktivnosti studije predviđaju da će imati nepovratan uticaj na biodiverzitet.

Istraživački tim planira da testira svoju tezu na Institutu Maks Plank u Štutgartu. Ako se pokaže uspešnom, mogla bi dovesti do nove generacije natrijum baterija koje bi bile i jeftinije i potencijalno efikasnije od sadašnjih litijumskih.

Izvor: Vostok / RT
 


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / FL/PKP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »