BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Ne možemo čekati još 30 godina“: Predsednik Azerbejdžana kaže da se trodecenijski sukob mora rešiti „sada“

RT: „Ne možemo čekati još 30 godina“: Predsednik Azerbejdžana kaže da se trodecenijski sukob mora rešiti „sada“
03.10.2020. god.

Azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev upozorio je da njegova zemlja ne može priuštiti više „uzaludne“ pregovore sa Jermenijom oko dugo osporavanog Nagorno-Karabaha, dok se u regionu nastavljaju obnovljene borbe.


U intervjuu za Al džaziru, objavljenom danas, Alijev je rekao da grupa Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) o Nagorno-Karabahu, kojom kopredsedavaju SAD, Francuska i Rusija, „radi već 28 godina da posreduje na postizanju rešenja, ali bez uspeha“.

Azerbejdžanski predsednik je naglasio da se rešenje sukoba sa susednom Jermenijom mora naći „što pre“.

"Nismo u mogućnosti da slušamo izjave poput - `Stanite, mi ćemo raditi s vama, pregovaraćemo i pomoći ćemo.` Čuli smo ovo mnogo puta. Nemamo vremena da čekamo još 30 godina. Konflikt se mora rešiti sada."

 

Višedecenijski spor oko Nagorno-Karabaha - velike enklave naseljene Jermenima, pretvorio se u nasilan sukob 27. septembra, kada su Jermenija i Azerbejdžan jedni druge okrivili za agresiju na granici. Teške borbe nastavljene su tokom cele sedmice, koje su odnele živote među jermenskim i azerbejdžanskim snagama, kao i civilne žrtve. Nekoliko zgrada, uključujući bolnicu, oštećeno je tokom granatiranja glavnog grada sporne regije u petak. 

U četvrtak su lideri Rusije, Francuske i SAD-a izdali zajedničko saopštenje, pozivajući na trenutni prekid nasilja, te pozvali dve strane da nastave pregovore. Kancelarija Alijeva je izvestila da je francuski predsednik Makron u petak telefonirao azerbejdžanskom lideru, ponovo pozivajući na prekid vatre i pregovore.

Alijev je, međutim, rekao da će razgovori biti „besmisleni“ ukoliko Jermenija ne pristane na „vraćanje okupiranih teritorija Azerbejdžanu“. Region se proglasio nezavisnim tokom krvavog rata ranih 1990-ih u kontekstu raspada Sovjetskog Saveza i ostao je usko povezan sa Jermenijom.

U međuvremenu, jermenski premijer Nikol Pašinjan rekao je za kanadski list D glob end mejl da se „prekid vatre može uspostaviti samo ako se Turska skloni sa Južnog Kavkaza“, pozivajući se na snažnu podršku Ankare svom istorijskom savezniku Azerbejdžanu. Takođe je rekao da se „teroristi“ sa Bliskog istoka bore u Nagorno-Karabahu „pod sponzorstvom Turske“.

Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je u petak da "ako situacija ne bude rešena" i Azerbejdžan zatraži pomoć, Ankara "ne bi oklevala" da je pruži.

Francuski predsednik Makron prethodno je rekao da Francuska ima „verodostojne“ informacije da su sirijski militanti preko Turske stigli u Nagorno-Karabah. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije takođe je upozorilo da razmeštanje militanata iz Sirije i Libije stvara „dugoročne pretnje bezbednosti svih zemalja u regionu“.

Izvor: Vostok / RT

Čitajte više na Sukob u Nagorno-Karabahu - pregled situacije


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AFP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U nekim slučajevima i do 50% benzina koji Kijev dodeljuje završi u privatnim rukama, prenosi Strana.ua


Američki uzbunjivač izjavio je da su rezultati parlamentarnih izbora u bloku loš znak za američkog predsednika Džoa Bajdena

Njegov šef kabineta Andrej Jermak je de fakto vladar države, tvrdili su kritičari agenciji


Nemački i francuski lideri trebalo bi da se povuku nakon što su pretrpeli štetne poraze na izborima za EU, tvrdi bivši ruski predsednik

Dopuštanje ruske pobede u sukobu lišilo bi Ameriku pristupa ogromnim mineralnim resursima, izjavio je Lindzi Grejem


Ruske trupe su pogodile objekte Oružanih snaga Ukrajine u Harkovu. OSU su, zauzvrat, nastavile da granatiraju rusku pograničnu oblast, uključujući i korišćenje vođenih bombi zapad


Ostale novosti iz rubrike »