BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ucjena na autoputu

Ucjena na autoputu
19.09.2007. god.

Zbog preambicioznih odštetnih zahtjeva vlasnika kuća čiji objekti i zemlja se nalaze na Jelića Brdu, pored Laktaša, na trasi autoputa Banja Luka - Gradiška, radovi na izgradnji ovog strateškog projekta ulaze u crvenu zonu, upozoravaju u JP "Putevi RS".

Sudeći po najavama iz JP "Putevi RS" s jedne, i reakcijama mještana Jelića Brda s druge strane, u dogledno vrijeme ovo mjesto pored Laktaša moglo bi biti poprište žestokih razmirica izazvanih neusaglašenom visinom odštetnih zahtjeva.

Mladen Lazendić, direktor JP "Putevi RS" problem je locirao u preambicioznim zahtjevima vlasnika dvanaest kuća koji prema njegovom mišljenju u prosjeku traže trostruko veće cijene od realne vrijednosti imanja.

- Postoji mišljenje sudskog vještaka o vrijednosti kuća i zemlje. Nakon obavljenih razgovora s vlasnicima objekata odlučili smo povećati iznos kako bi ih zadovoljili imajući u vidu osjetljivu stranu problema. Međutim, njihovi zahtjevi sada su veći od kompromisne cijene, a u većini slučajeva trostruko veće od procjena sudskog vještaka. Neki iznosi su isplaćeni, ali su stranke u međuvremenu povećale iznos, zbog čega su predmeti na Osnovnom sudu u Banjoj Luci koji ove predmete rješava vrlo sporo - objašnjava Lazendić.

Lazednić kaže da se radi o trasi autoputa Banja Luka - Gradiška, na dionici Glamočani - Mahovljani.

- Na dionici nakon Klašnica, iza postojećeg tunala, planirana je izgradnja drugog tunela. Tu su radovi stali zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa s pomenutim vlasnicima kuća. Tačnije, zbog preambicioznih zahtjeva koji su u većini slučajeva povećavani iz dana u dan rukovođeni željom za brzom zaradom - ističe Lazendić.

On tvrdi da je razlika između procjene sudskih vještaka i zahtjeva stranaka ogromna.

- Primjera radi, farma koja nije vezana za izgradnju tunela, a nalazi se stotinak metara od mjesta predviđenog za tunel, prema procjeni sudskog vještaka vrijedi 730.000 KM. Zahtjev stranke je duplo veći od toga i iznosi 1.350.000 KM. Kompromisna ponuda u iznosu od 946.304 KM je odmah odbijena - ističe Lazendić.

Dodaje da na osnovu Zakona o eksproprijaciji država ima mogućnost prinudnog iseljavanja ukoliko se radi o izgradnji projekta od opšteg interesa.

- Ako ne nađemo uskoro rješenje, vlasnici kuća biće deložirani uz asistenciju policije. To je posljednji korak na koji ćemo se opredijeliti budemo li primorani. Uz iznos sudskog vještaka biće im dodijeljen i privremeni smještaj. Zamjenski smještaj biće dodjeljivan uz saglasnost Geodetske uprave RS - istakao je Lazendić.



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »