BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Špijunski rat Slovenije i Hrvatske

Špijunski rat Slovenije i Hrvatske
09.04.2019. god.


Slovenački premijer Marjan Šarec sazvao je za danas po podne hitnu sednicu slovenačkog saveta za nacionalnu bezbednost zbog navodnog delovanja hrvatske SOA u Sloveniji.


Hrvatski ambasador je tim povodom pozvan na razgovor u slovenačko Ministarstvo inostranih poslova, a slovenačka ambasadorka je povučena na konsultacije u Ljubljanu, objavila je agencija STA.

Nakon što je premijer Šarec ranije izjavio da ga zabrinjava hrvatsko ponašanje, jer je navodno hrvatska obaveštajna služba SOA prisluškivala bivšeg slovenačkog arbitra u arbitražnom postupku o granici Jerneja Sekoleca i slovenačku funkcionerku Simonu Drenik kako bi diskreditovala arbitražni proces, priča je u ponedeljak dodatno eskalirala tvrdnjom POP-TV da je posrednik hrvatske Vlade Ivan Tolj pokušao da zaustavi emitovanje reportaže o prisluškivanju.

Zbog toga je stranka Socijalnih demokrata (SD), jedna od članica vladajuće koalicije, zatražila hitnu sednicu slovenačkog saveta za nacionalnu bezbednost, što je Šarec uvažio, prenela je „Hina“.

Prethodno je objavljeno da je u vezi sa „špijunskom aferom“ na razgovor u slovenačko Ministarstvo spoljnih poslova pozvan hrvatski ambasador u Sloveniji Boris Grgić, a na konsultacije u Ljubljanu povučena slovenačka ambasadorka u Zagrebu Smiljana Knez.

U kabinetu Marjana Šareca kažu da je premijer „zabrinut zbog pokušaja uticaja hrvatskih predstavnika na izveštavanje televizije POP-TV o delovanju hrvatske obaveštajne službe“, te da je reč o „ozbiljnim navodima“ koji zahtevaju „odgovarajuća pojašnjenja“. Takvi su pritisci na medije „nedopustivi i u suprotnosti s temeljnim načelima demokratije“, navode u Šarecovom kabinetu.

Spomenuta je televizijska stanica koja je u ponedeljak objavila snimak kojim, kako tvrdi, dokazuje da je Ivan Tolj, predstavnik Stirije za Hrvatsku, pokušao da spreči objavljivanje njihove priče o upletenosti hrvatskih obaveštajaca u tajno snimanje slovenačkih funkcionera i sudija u cilju kompromitovanja arbitražnog postupka i kasnije presude koju Hrvatska ne želi da prizna.


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Maksim Bogodvid/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...

Kompanija Rheinmetall je upravo potvrdila pokretanje svoje prve proizvodne fabrike u zemlji


Vašington veruje da je 3.000 severnokorejskih vojnika otputovalo u Rusiju na obuku, izjavio je portparol Džon Kirbi



Ostale novosti iz rubrike »