BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Počelo snimanje filma o Košarama i Paštriku

26.01.2018. god.


Radio-televizija Srbije u koprodukciji s Ministarstvom odbrane i Vojnofilmskim centrom „Zastava film“ počela je snimanje dokumentarno-igranog filma o borbama na Košarama i Paštriku 1999. godine. Film će biti emitovan na dvadesetogodišnjicu NATO bombardovanja kao zahvalnost svima koji su štitili granicu otadžbine tokom 1999. godine, ali i počast onima koji su dali živote za odbranu zemlje.

Na Košarama je ginula mladost, izjavila je danas autorka dokumentarno-igranog filma o borbama 1999. u graničnom prostoru nekadašnje SRJ na Kosovu i Metohiji Slađana Zarić, novinarka Informativnog programa RTS-a, i ukazala da je, prema njenoj računici, prosečna starost poginulih na Košarama i Paštriku iznosila 25 godina.

 

Prilog pripremila Biljana Radulović
„To su momci koji su bili na odsluženju vojnog roka i ja bih želela da u najvećoj meri njima posvetim ovaj film. Ne znam da li se oficiri sa tim slažu, ali za mene su heroji Košara upravo vojnici na odsluženju vojnog roka“, rekla je Zarićeva na konferenciji za novinare i dodala da su vojnici imali 18, 19 ili 20 godina.

 

Sprečavanje prodora neprijatelja na Kosovo i Metohiju koštalo života 108 vojnika

U dokumentarno-igranom filmu koji se snima u koprodukciji Radio-televizije Srbije i Ministarstva odbrane Republike Srbije, hronološki će biti ispraćena dešavanja od napada na karaulu Košare 9. aprila 1999. godine, uz osvrt na događaje na Kosovu i Metohiji koji su im prethodili godinu dana ranije, pa sve do potpisivanja Kumanovskog sporazuma juna 1999. godine.

U borbama protiv pripadnika OVK i albanske vojske, koje je podržala NATO avijacija, život je izgubilo 108 pripadnika jugoslovenske armije.

Na liniji fronta od nekoliko kilometara duž granice, naši vojnici uspeli su da zaustave neprijatelja i spreče prodor na Kosovo i Metohiju...

Autorka Slađana Zarić je navela i da je do sada razgovarala sa 70 učesnika borbi – na osnovu svedočenja nekadašnjih vojnika, oficira, medicinskog osoblja, kao i snimatelja i novinara, biće snimljene rekonstrukcija i dramatizacija pojedinih događaja kako bi se, uz arhivski materijal, prikazali događaji od 9. aprila do 14. juna 1999. godine.

Očekuje da film bude prikazan na 20. godišnjicu NATO bombardovanja.

Pokazujući na fotografije poginulih vojnika sa Košara i Paštrika, postavljene u RTS-ovom Studiju 4 na Beogradskom sajmu, u kojem je održana konferencija za novinare, Zarićeva je rekla da ih je dovoljno pogledati da bi se shvatilo da je na Košarama „ginula mladost“.

„Samo probajte da shvatite kako to izgleda kada je 40 dana smrt svuda oko vas, kada ginete ili od minobacača, ili od snajpera, ili od aviona koji baca bombe. Tu su bačene i kasetne bombe, tako da u svakom trenutku vi živite sa nekom varijantom da ste vi potencijalni sledeći. Znate, kada sam ja njih pitala šta je na Košarama bilo najstrašnije, odgovori su bili – najstrašnije je kad se ne puca. Kad se puca, onda je akcija, kad se ne puca, onda se razmišlja šta je sledeće, šta će se sledeće desiti“, kaže autorka filma Slađana Zarić.

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin smatra da je bitka na Košarama i Paštriku „najhrabrije i najlepše lice naše vojske“.

„Najtragičnije mesto, mesto istine i mesto gde se pokazalo da upornost, tvrdoglavost, žilavost i veština naše vojske nemaju premca“, ocenio je Vulin.

Prema njegovim rečima, vojnici koji su učestvovali u borbama na Košarama i Paštriku 1999. pokazali su veliku hrabrost, a ta bitka je „decenijama kasnije pokazala veliki kukavičluk i sramotu naših političara“ koji su o tome ćutali skoro 20 godina.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin ističe da je bitka na Košarama i Paštriku „najhrabrije i najlepše lice naše vojske“
Ministar odbrane Aleksandar Vulin ističe da je bitka na Košarama i Paštriku „najhrabrije i najlepše lice naše vojske“
Vulin smatra da je podizanjem spomenika poginulom vojniku Tiboru Cerni, Aleksandar Vučić „razbio zaveru ćutanja i istina više nije mogla da bude sakrivena“.

 

„Srbija je dočekala priliku da se zahvali i oduži spomenikom, bulevarom i filmom, ali i istinom o našim junacima“, ocenio je Vulin i dodao da su „oni primer kako Srbija treba da izgleda u najtežim trenucima“.

Na konferenciji je govorio i oficir Duško Šljivančanin, nekadašnji komandant 53. graničnog bataljona Vojske SRJ, koji je ocenio da su pripadnici tog bataljona istrpeli najteži udar neprijatelja i time omogućili dolazak pojačanja.

Oficir Duško Šljivančanin: Pripadnici tog bataljona istrpeli najteži udar neprijatelja
Oficir Duško Šljivančanin: Pripadnici tog bataljona istrpeli najteži udar neprijatelja

Šljivančanin je istakao da među pripadnicima Vojske SRJ koji su se borili na Košarama i Paštriku nisu bili samo Srbi, nego i Crnogorci, Romi, Mađari i Bošnjaci.

General Dragan Živanović, nekadašnji komandant 125. motorizovane brigade u sastavu Prištinskog korpusa, ocenio je da se o borbama na Košarama i Paštriku dugo nije govorilo, ali da se sada slobodno može govoriti o tome.

On je rekao da mu je drago što se snima dokumentarno-igrani film u kojem će učesnici bitke moći da iznesu svoja sećanja i da to ostane pokolenjima.

General Dragan Živanović, nekadašnji komandant 125. motorizovane brigade u sastavu Prištinskog korpusa, smatra da se sada o svemu može slobodno govoriti
General Dragan Živanović, nekadašnji komandant 125. motorizovane brigade u sastavu Prištinskog korpusa, smatra da se sada o svemu može slobodno govoriti

RTS, FONET



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi



Kompanija NIS nastavlja da širi krug partnera među obrazovnim institucijama u Srbiji uspostavljanjem saradnje sa pravnim fakultetima Univerziteta u Beogradu i u Novom Sadu. Memorandume o saradnji potpisali su...


Svečano otvaranje ciklusa kulturno-obrazovnih priredbi „Rusija – Srbija: zajedničko kulturno nasleđe“, posvećene 80. godišnjici oslobođenja glavnog grada Srbije od nacističke okupacije, održano je na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u...


Ostale novosti iz rubrike »