BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Napušteni grad koji je „držao na oku” pola SAD

Napušteni grad koji je „držao na oku” pola SAD
29.09.2017. god.


Gudim je jedan od tajnih sovjetskih gradova koji su napušteni nakon raspada Sovjetskog Saveza. Nekada je služio za skladištenje nuklearnog oružja, a danas je samo sablasna tačka na mapi. Povremeno ga posećuju ljubitelji istorije i radoznali putnici.
  

Grad Gudim je bio tajna sovjetska vojna baza. Poznat je i pod nazivima Anadir-1 ili Magadan-11. Nalazi se na Čukotskom poluostrvu na ruskom Dalekom istoku. Danas su u njemu ostale samo napuštene zgrade.

U ovom gradu su godinama bile stacionirane rakete RSD-10 „Pionir“, spremne za upotrebu u svakom trenutku. Ove balističke rakete srednjeg dometa imale su nuklearne bojeve glave i mogle su stići do Aljaske, Vašingtona, Kalifornije i nekih delova Južne Dakote. Međutim, njihova glavna meta je bio Kitsap – vojno-pomorska baza u blizini Sijetla, treća po veličini u Americi.

Rakete nisu držane u lansirnim kontejnerima, već u samohodnim transporterima MAZ-547. Štitio ih je tenkovski bataljon, a takođe jedinice ABH-odbrane i vazduhoplovni puk smešten na obližnjem aerodromu.

Prema legendi, grad je osnovan nakon što je sovjetski predsednik Nikita Hruščov pretio Americi poznatim rečima: „Mi imamo rakete čak i na Čukotki!” Vojska je 1958. godine osnovala bazu koja je sve do zatvaranja 1961. godine nosila oznaku „opasna zona”.

Zvanični naziv grada bio je Anadir-1, ali su ga ljudi nazivali Gudim – tako se prezivao pukovnik zadužen za izgradnju ovog mesta. Kada je gradnja završena pukovnik je iz nepoznatih razloga izvršio samoubistvo.

Vojnici koji su sa porodicama živeli u nepovoljnim uslovima Kamčatke dobijali su dobru platu, a tržni centri u Gudimu su bili dobro opremljeni robom čak i u vreme krize.

Objekti raspoređeni po čitavom okrugu štitili su tajni grad od diverzanata i eventualnog neprijateljskog iskrcavanja.

Baza je zatvorena 1987. godine. Tada je donet Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa, koji je podrazumevao uništenje nuklearnog oružja.

Vojska je potpuno napustila grad 2002. godine. Preostali stanovnici su preseljeni u gradove Saratov i Engels u zapadnoj Rusiji.

Do ovog grada se ne može stići javnim prevozom, već samo automobilom ili taksijem (za sto dolara) od naselja Ugoljnije Kopi blizu aerodroma „Anadir”. U svakom slučaju, po neravnom terenu mogu proći samo džipovi.

Boris Jegorov, 
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: zhzhitel.livejournal.com / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Odluka je usledila nakon ostavke centrističkog člana tog tela, bivšeg ministra odbrane Benija Ganca


Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost

Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...


Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.

Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba


Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ostale novosti iz rubrike »