BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Na granici Evrope i Azije: Deset stvari koje na ruskom Uralu definitivno ne treba propustiti

Na granici Evrope i Azije: Deset stvari koje na ruskom Uralu definitivno ne treba propustiti
06.03.2018. god.
Živopisne planine, izgubljene civilizacije i jedno od sedam ruskih čuda očekuju vas na granici Evrope i Azije. A nemojte zaobići ni lokalnu kuhinju!

Da li je Rusija u Evropi ili Aziji? Gde se led ne otapa ni leti? Ko (ili šta) stvara „Đavolji grad”? Posetite Ural i saznajte odgovore na ova pitanja.

Pronađite „pupak sveta”

Gotovo u svakom gradu možete naći spomenik koji obeležava „nulti kilometar”. Ali ovde, u malom trgovačkom gradu Kungur (80 kilometara od Perma), podignut je spomenik „pupak sveta”. Nalazi se na obali reke Silva na raskršću sedam puteva i okružuju ga natpisi imena drugih gradova. Prema verovanju, treba da sednete na „pupak” i noge okrenete prema gradu koji biste želeli da posetite. Zatim je dovoljno da sačekate da vam univerzum ostvari želju. Međutim, zimi su imena gradova obično pokrivena snegom, pa ćete najpre morati da ga očistite.

Posetite pećinu večite zime

Ledena pećina Kungur je verovatno najpopularnija destinacija na Uralu i najstarija podzemna atrakcija u Rusiji. Poznata je od 18. veka i privlači turiste iz celog sveta svojim skulpturama od leda i ledenim jezerima koja se ne otapaju čak ni leti. 

Doživite Pariz i Berlin na Uralu

Otkrijte još 30 „evropskih” sela u Čeljabinskoj oblasti koja su zauzeli ruski kozaci sredinom 19. veka. Da li ste ikad čuli za njih? 

Verujete li u NLO?

Najpoznatija zona anomalija nalazi se u Permskoj oblasti (oko 160 kilometara od Perma). Selo Moljopka od 80-ih godina prošlog veka privlači ufologe i turiste. Ovde se dešavaju čudne stvari. Kako biste objasnili krugove u travi na livadi užasa ili tajanstvene male piramide? Neki lokalni stanovnici veruju da se tu nalazi i kosmodrom za NLO. Jedno mesto nosi naziv „telefonska govornica”. To je jedino mesto (površine oko četiri kvadratna metra) na kojem vaš mobilni telefon može da uhvati signal. Bizarno, zar ne?

Probajte uralske peljmene 
 

Na Uralu putnika očekuju i brojna izuzetno ukusna jela. Ma u kom gradu da odsednete, nećete ostati gladni. Najpoznatije jelo na Uralu su peljmeni (komadići testa sa nadevom), posikunčiki (mali prženi komadići testa sa mesom) i šanjgi (otvorene piroške od krompira). Ovde možete probati peljmene sa različitim nadevima. Na primer, u Permu mešaju meso sa kupusom, a u Jekaterinburgu pripremaju peljmene sa mesom od štuke. Tradicionalni uralski peljmeni obično su punjeni sa tri različite vrste mesa: govedinom (45%), jagnjetinom (35%) i svinjetinom (20%). Pavlaka se preporučuje kao prilog! Ne zaboravite ni uralske slatkiše.

Popnite se na Ural

„Kameni pojas ruske zemlje” (kako su u drevna vremena zvali Ural) pruža se u dužini od 3200 kilometara. Uralske planine razdvajaju evropski i azijski deo Rusije. Ovde se nalazi i jedna od najstarijih planina na svetu. To je planina Karandaš stara 4,2 milijarde godina (dok se starost Zemlje procenjuje na 4,6 milijardi godina). Uralske planine takođe imaju obilje rudnih bogatstava: bakar, malahit, berilijum, pirit, ametist, topaz. Na mnogim mestima možete nabaviti suvenire od uralskog dragog kamenja. Ako želite peške da istražite Ural, možete pratiti veliki broj obeleženih planinarskih staza, ali najbezbednije je da na planinarenje krenete sa vodičem. 

Otkrijte izgubljene civilizacije

Ovde se stalno otkrivaju objekti i konstrukcije koje su nekada pripadale drevnim civilizacijama. Nedavno je u Sverdlovskoj oblasti iskopano 350 dolmena i megalita. U Permskoj oblasti nalazi se mesto sa džinovskim stenama koje se naziva Đavolji grad. Liči na pravi grad, a u stvari je delo prirode! Neki naučnici tvrde da se na ovom mestu pre više miliona godina nalazilo rečno ušće.

Najpoznatiji megalitski kompleks na Uralu ipak je 
tvrđava Arkaim, koja se često poredi sa Stounhendžom u Engleskoj.

Posetite jedno od sedam ruskih čuda

Ovo mesto ima veliki broj imena i verovatno nećete iz prve moći da izgovorite naziv koji se najčešće koristi. Manjpupunjor se može prevesti kao „mala planina idola”. Šest stena visokih od 30 do 42 metra stoji u nizu, dok sedma stoji usamljena nešto dalje. Prema legendi, ovih sedam stena bili su džinovi koji su hteli da pokore lokalno stanovništvo, ali ih je šaman pretvorio u stene. U stvari, ovi oblici su nastali u procesu erozije planina.

Put do Manjpupunjora je zaista dug. Ovo mesto se nalazi u Pečorsko-Iličskom rezervatu prirode. Najlakše se do njega stiže helikopterom iz Perma za jedan dan. Pešačka tura traje dve nedelje! 2008. godine Manjpupunjor je uvršten u spisak sedam čuda Rusije.

Posetite pozorište  

Na Uralu su popularni klasičan balet i opera. U Permskom teatru opere i baleta radi izuzetan mladi dirigent Teodor Kurentzis i njegova izvođenja su veoma posećena. Jekaterinburg je postao i magnet za ljubitelje baleta nakon što je Vjačeslav Samodurov postao umetnički direktor ansambla. On je u region doneo iskustvo koje je stekao kao vodeći baletski igrač u Holandskom nacionalnom baletu i Britanskom kraljevskom baletu.

Napravite svoje najbolje fotografije

Ural je idealno mesto za ljubitelje prirode, avanturiste i one koji traže najlepši kadar. Zamislite samo planine obavijene zelenilom tajge i nepregledan horizont. Da li ste spremni za pustolovinu?

Ana Sorokina,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »