BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U Državnoj dumi predložili da se dan kapitulacije Japana proglasi praznikom

U Državnoj dumi predložili da se dan kapitulacije Japana proglasi praznikom
22.01.2019. god.


Zamenik predsednika Komiteta za odbranu Državne dume, Aleksandar Šerin je predložio da se dan kapitulacije Japana proglasi praznikom.

"Danas uvodim zakonodavnu inicijativu da se u Ruskoj Federaciji 2. septembar 1945. proglasi za praznik - Dan kapitulacije militarističkog Japana", rekao je Šerin tokom plenarne sednice.

2. septembra 1945. Japan je potpisao Zakon o bezuslovnoj kapitulaciji, prihvatajući uslove iz Potsdamske deklaracije. Njegov suverenitet bio je ograničen na ostrva Honšu, Kjušu, Šikoku i Hokaido, kao i na manje otoke japanskog arhipelaga. Iturup, Kunašir, Šikotan i Habomai su predana Sovjetskom Savezu.

Odnosi Rusije i Japana godinama su u senci nepostojanja mirovnog sporazuma. Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomaj, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. Tokio je vraćanje tih ostrva postavio kao uslov za zaključivanje mirovnog sporazuma s Ruskom Federacijom, koji nakon Drugog svetskog rata nije bio potpisan. SSSR i Japan su 1956. godine potpisali zajedničku deklaraciju. Sovjetski Savez se nadao da će ta deklaracija okončati spor, ali je Japan smatrao da je dokument samo deo rešenja problema, ne odustajući od pretenzija na sva ostrva. Kasniji pregovori nisu ničim rezultirali i mirovni sporazum nakon Drugog svetskog rata nikada nije potpisan.

Stav Moskve zasniva se na tome da su Južni Kurili ušli u sastav SSSR-a nakon Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima, koji ima odgovarajuće međunarodno-pravno utemeljenje, nije upitan.

U Moskvi je 14. januara održana prva runda razgovora između ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova i njegovog japanskog kolege Taroa Konoa o mirovnom sporazumu između Rusije i Japana. Nakon sastanka Lavrov je naglasio da su strane potvrdile spremnost da rade na osnovu deklaracije iz 1956. godine, „što pre svega znači nepromenljivost prvog koraka — potpuno priznavanje od strane Japana rezultata Drugog svetskog rata, uključujući i suverenitet Rusije nad svim ostrvima Južnokurilskog arhipelaga“.


  • Izvor
  • foto: CC0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »