BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

CERN primio Srbiju kao svoju 23. državu-članicu

CERN primio Srbiju kao svoju 23. državu-članicu
25.03.2019. god.


Evropska organizacija za nuklearna istraživanja CERN primila je Srbiju kao svoju 23. državu-članicu nakon što je primila formalnu potvrdu Uneska da je Srbija pristupila Cernovoj konvenciji, saopštio je Institut za fiziku.


Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić tim povodom ističe da je ulaganje u naučna istraživanja važno za razvoj naše ekonomije, a CERN je jedna od najvažnijih naučnih institucija danas. 

„Neizmerno sam ponosna što je Srbija postala punopravna članica CERN-a. To će doneti nove mogućnosti za saradnju naših naučnika i industrije sa CERN-om i zemljama-članicama CERN-a“, rekla je Brnabićeva.

Predsednica Saveta CERN-a Ursula Basler je kazala da „Srbija ima dugogodišnju saradnju sa CERN-om, a srbski naučnici su kontinuirano uključeni u CERN-ove najveće eksperimente“.

„Veoma sam srećna što je zahtev Srbije za članstvom u CERN-u doveo do toga da sada možemo da poželimo dobrodošlicu Srbiji kao državi-članici“, rekla je Baslerova.

Generalna direktorka CERN-a Fabiola Đijanoti naglasila je da ima veliko zadovoljstvo da poželi dobrodošlicu Srbiji kao 23. državi-članici. 

„Srbska naučna zajednica je tokom dugog niza godina dala značajan doprinos CERN-ovim projektima. Članstvo će osnažiti dugogodišnju saradnju između CERN-a i Srbije, stvarajući prilike za povećanje saradnje u naučnim istraživanjima, treningu, obrazovanju, inovacijama i deljenju znanja“, izjavila je Đijanotijeva.

„Kao država članica CERN-a, Srbija je spremna da nastavi sa razvojem nauke i obrazovanja, dok će naši naučnici, istraživači, instituti i industrija imati mogućnost da se priključe donosiocima važnih naučnih i tehnoloških odluka“, rekao je Mladen Šarčević, srbski ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

U saopštenju se podseća da su, dok je Srbija bila deo Jugoslavije, jedne od 12 zemalja-članica koje su osnovale CERN, srbski fizičari i inženjeri učestvovali u nekim od prvih CERN-ovih projekata, na sinhrociklotronskom, proton-ciklotronskom i super-proton-sinhroton akceleratorima. 

Tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka, fizičari iz Srbije radili su na DELPHI eksperimentima na CERN-ovom LEP sudaraču.

CERN i Srbija su 2001. godine zaključili Ugovor o međunarodnoj saradnji koji je omogućio učešće Srbije u ATLAS i CMS eksperimentima na Velikom hadronskom sudaraču i u Svetskoj LHC kompjuterskoj mreži, kao i na ACE i NA61 eksperimentima.

Najveće učešće Srbije danas u CERN-u je u ATLAS i CMS eksperimentima, u postrojenju ISOLDE, koje izvodi istraživanja u domenima od nuklearne fizike do astrofizike, kao i na izradi studija budućeg sudarača čestica — FCC i CLIC, koji su potencijalno novi najvažniji projekti u CERN-u.

Kao država-članica CERN-a, Srbija će imati pravo glasanja u Savetu, CERN-ovom telu koje donosi najvažnije odluke, i doprinosiće budžetu ustanove. Članarina će doprineti mogućnostima za zapošljavanje u CERN-u, kao i učešću srpske industrije na CERN-ovim tenderima, navedeno je u saopštenju.


  • Izvor
  • foto: home.cern/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...

Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »