BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Na snagu stupila zabrana državnim agencijama SAD da posluju s „Huavejem“ i drugim kineskim tehnološkim firmama

RT: Na snagu stupila zabrana državnim agencijama SAD da posluju s „Huavejem“  i drugim kineskim tehnološkim firmama
13.08.2019. god.

Zabrana kupovine opreme i usluga pet kineskih kompanija, uključujući tehnološkog giganta "Huavej" i "ZTE", stupila je na snagu u utorak ujutro u Sjedinjenim Američkim Državama.

Privremeno pravilo pod nazivom „Federalna uredba o nabavkama: Zabrana ugovaranja za određene usluge ili opremu za telekomunikaciju i video nadzor“ objavljeno je na sajtu američkog Federalnog registra.

Od sada je američkim državnim agencijama, odnosno Ministarstvu odbrane, Upravi za opšte usluge i NASA-i, zabranjeno kupovati proizvode ili usluge, kao i produžavati ili obnavljati ugovore sa određenim kineskim tehnološkim kompanijama, osim ako im nije odobreno.

Zabrana je prvenstveno usmerena na najvećeg svetskog proizvođača opreme za telekomunikacijske mreže "Huavej" i drugu kinesku korporaciju "ZTE", kao i njihove podružnice i pridružene kompanije. Zabrana takođe obuhvata opremu za video nadzor i telekomunikacije koju proizvodi kompanija "Hitera komunikejšns korporejšn", kompanija za digitalnu tehnologiju "Hanghou Hikvižn" i kompanija "Dahua tehnolodži".

Prigovor na zabranu biće prihvatani 60 dana pre nego što na snagu stupi konačna verzija. Tako se šefovi agencija mogu prijaviti za jednokratna izuzeća do 13. avgusta 2021. godine, a u drugim okolnostima, izuzeće može odobriti samo direktor nacionalne obaveštajne službe.

Šira zabrana, koja će se primenjivati na ugovore sa bilo kojom kompanijom koja koristi opremu kineskih firmi, stupiće na snagu u avgustu 2020. godine i sprovešće se posebnom oslukom.

Današnjom zabranom se sprovode odredbe utvrđene Zakonom o administraciji nacionalne odbrane (NDAA) iz 2019. godine. NDAA, usvojen prošle godine, zabranjuje vladinim agencijama da primaju savezna finansiranja od poslova sa određenim telekomunikacijskim kompanijama, pozivajući se na pitanja nacionalne bezbednosti.

Nijedna od kineskih firmi nije komentarisala današnju primenu zabrane, ali "Huavej" je više puta odbacio optužbe Vašingtona da špijunira za kinesku vladu. U ranijem saopštenju za medije, "Huavej" je rekao da je taj potez više "trgovinska barijera zasnovana na zemlji porekla" i da nema nikakve veze sa osiguravanjem nacionalne bezbednosti SAD-a.
 
"Na kraju, ruralno stanovništvo širom SAD-a će najviše osetiti negativnog uticaja, jer se mreže koje koriste za digitalno povezivanje oslanjaju na `Huavej`", saopštila je kompanija prošle sedmice.

Američki predsednik Donald Tramp je u maju posebno ciljao "Huavej". Kompanija je dodata na „Entitetsku listu“ Odelenja za trgovinu, koja sprečava američke kompanije da prodaju tehnologiju i opremu kompaniji "Huavej". Uprkos dozvolama kompanijama da prodaju neke proizvode tehnološkom gigantu, i dalje je na crnoj listi usled trgovinskog sukoba između dve zemlje.


  • Izvor
  • foto: © Reuters / Aly Song / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »