BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Podaci za više od 1.2 milijarde korisnika pronađeni na nebezbegnom Gugl „klaud“ serveru

RT: Podaci za više od 1.2 milijarde korisnika pronađeni na nebezbegnom Gugl „klaud“ serveru
23.11.2019. god.


Ogromna količina podataka od četiri terabajta, osetljivih ličnih podataka koji pripadaju preko milijardu profila pronađena je na nesigurnom Gugl "klaud" serveru, čiji je vlasnik još uvek misterija, u jednom od najvećih curenja podataka sa jednog izvora ikada.

Brdo podataka, uključujući telefonske brojeve, adrese elektronske pošte i profile sa društvenih medija, stajalo je nezaštićeno na anonimnom serveru koji je bio smešten u Gugl "klaudu" kada su ga istraživači bezbednosti Vini Troja i Bob Diačenko pronašli dok su istraživali ranjivost podataka prošlog meseca. Nakon što su prijavili masovnu izloženost FBI-u, podaci su nestali u roku od nekoliko sati. Nije jasno ko im je pristupio nakon Troja i Diačenka, i šta je učinjeno s podacima, ali sama činjenica curenja ogromne količine podataka, sa 1,2 milijarde jedinstvenih profila podataka koje potencijalno mogu imati zlonamerni akteri, dovoljna je da izazove uzbunu.

Podaci su verovatno dobijeni u četiri dela od takozvanih kompanija za obradu podataka, naveo je Troja, saopštavajući o svom otkrići. Ovi entiteti omogućavaju kupcu da iskoristi samo jedan deo podataka o osobi, čak i samo njegovo ime, za pristup potencijalno mnogo više podataka, bilo čemu, od adrese elektronske pošte do željenih društvenih aktivnosti. Dva obrađivača podataka su otkriveni - "Pipl data Labs" i "Okidata.oi", a koji su bili izvor podataka na lošem serveru.

Međutim, nakon komunikacije sa obe kompanije, Troja se uverio da ni jedan server ne pripada njima. Njihov vlasnik je mogao da kupi podatke od njih i ostavi ih da leže tu tako nebezbedno, bez ikakvih dodatnih podataka o vlasniku servera, a gde je malo toga moglo biti urađeno legalno.


To ne rešava probleme 1,2 milijarde ljudi čije privatne informacije sada lebde oko etera. Obrađivači podataka preuzimaju odgovornost za obezbeđivanje podataka koje prodaju kupcima čim transakcija bude završena. Ako bezbednost kupca omane, niko nije odgovoran da kaže osobi čije podatke sada krade i koristi ko zna koliko zlonamernih aktera. Kao i obično, zakon o privatnosti podataka zaostaje daleko za tehnologijom.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • foto: © Pixabay / marcusspiske / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »