BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Poljska optužila ruske kontrolore letenja za namerno obaranje predsednikovog aviona, te traži njihovo hapšenje

RT: Poljska optužila ruske kontrolore letenja za namerno obaranje predsednikovog aviona, te traži njihovo hapšenje
17.09.2020. god.


Poljski tužioci zatražili su hapšenje trojice ruskih kontrolora letenja na aerodromu Smolensk-Severni, optužujući ih za namerno izazivanje nesreće u kojoj je 2010. godine poginuo poljski predsednik Leh Kačinski.

Istražitelji su se „obratili Okružnom sudu regije Varšava-Mokotov sa zahtevom za privremeno hapšenje“ trojice muškaraca, saopštila je novinarima Eva Bialik, portparol Generalnog tužilaštva.


„Optužnice podignute protiv kontrolora letenja odnose se na namerno izazivanje avionske nesreće koja je rezultirala smrću mnogih ljudi“, dodala je ona.


Kačinski i njegova supruga bili su među 96 ljudi u avionu poljskog vazduhoplovstva Tu-154M koji se srušio kod Smolenska 10. aprila 2010. godine, prilikom pokušaja sletanja kroz gustu maglu. Prve istrage poljskih i ruskih zvaničnika nisu pronašle tehnički problem sa letelicom, te su za nesreću naveli grešku pilota.

Međutim, predsednikov brat blizanac Jaroslav od tada insistira na tome da je pad izazvala neka vrsta ruske perfidnosti. Čini se da je njegova tvrdnja stekla snagu u poljskom javnom mnjenju, jer je istraživanje objavljeno ranije ove godine pokazalo da 44 posto Poljaka smatra da je pad aviona glavno „trenutno pitanje“ između Varšave i Moskve.


Iako trenutno nije na izabranoj funkciji, Jaroslav Kačinski predsedava vladajućom strankom Pravo i pravda (PiS) koja je na vlasti od 2015. godine. Trenutne optužnice protiv ruskih kontrolora letenja zasnivaju se na tvrdnji poljskih istražitelja iz 2018. godine, odnosno da su u olupini pronađeni tragovi eksploziva. Međutim, takvi tragovi nisu pronađeni tokom prvobitne istrage, kao ni u uzorcima tla prikupljenim u to vreme.

Pad aviona kod Smolenska bio je udarac za pokušaje poboljšanja poljsko-ruskih odnosa. Kačinski je trebalo da prisustvuje komemoraciji ubistva poljskih vojnika u Katinskoj šumi tokom Drugog svetskog rata, što je pitanje koje od tada muči odnose između Moskve i Varšave.

Pod vladavinom PiS-a, Poljska se više puta sukobljavala sa Rusijom na diplomatskom nivou, te je tražila od drugih država NATO-a da trajno stacioniraju trupe na svojoj teritoriji. Međutim, Varšava je takođe vodila brojne političke bitke sa EU, koja se usprotivila politici PiS-a, a koja se kosila sa vrednostima koje je Brisel zvanično prihvatio.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS/TVP via Reuters TV / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »