BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

NATO: Rusija preko medija na srbskom jeziku demonizijue SAD i NATO, raspiruje međuetničke napetosti i predstavlja EU kao antisrpsku organizaciju

NATO: Rusija preko medija na srbskom jeziku demonizijue SAD i NATO, raspiruje međuetničke napetosti i predstavlja EU kao antisrpsku organizaciju
22.12.2020. god.


NATO je optužio Rusiju da demonizijue SAD i NATO, raspiruje međuetničke napetosti i predstavlja EU kao antisrpsku organizaciju.

Prenosimo deo teksta:

"Demonizacija Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a; predstavljanje EU kao slabe i podeljene; reklamiranje ruske vojne moći i superiornost vakcine protiv koronavirusa i tvrdnji da su zapadni proizvođači vakcina korumpirani i pojačavanje percepcije pretnji, mitova i etničkih tenzija - to su među najčešćim temama dezinformacija koje je Kremlj promovisao u medijima na zapadnom Balkanu na srbskom jeziku. Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija najviše su pogođene ruskim informacionim operacijama koje pokušavaju da potkopaju Evropsku uniju i NATO u regionu.


U širem smislu, dezinformacije su endemski fenomen na zapadnom Balkanu izazvan unutrašnjim faktorima. Bez izuzetka, pogođene su sve nacije u regionu. Kada je reč o stranim dezinformacijama, smatra se da je Srbija u epicentru. Najnovija studija o dezinformacijama Evropskog parlamenta nazvala ga je „lansirnom tačkom za ruske operacije dezinformacija na zapadnom Balkanu“.


Protok informacija između zemalja u regionu je bez granica. Bliske socijalne, istorijske i kulturne veze između Srbije, entiteta bosanskih Srba Republike Srpske i Crne Gore znače da gotovo svi medijski narativi, uključujući dezinformacije, svakodnevno prelaze granice.

Medijski sadržaj pod pokroviteljstvom Kremlja na srbskom jeziku proizvodi se, ponovo objavljuje i distribuira širom regiona. Milioni ga konzumiraju u društvima sa inherentnom krhkošću i unutrašnjim podelama, u regionu koji tradicionalno ima pozitivan stav prema Rusiji i gde su percepcije i dalje pod uticajem etničkih sukoba devedesetih i NATO-ove kosovske vazdušne kampanje u martu 1999. Za razliku od istočnih zemalja članica EU i NATO-a, regionu nedostaju negativna istorijska iskustva sa Moskvom i deli zajedničku pravoslavnu religiju.

Pored idealističkog predstavljanja ruskog rukovodstva i njegovog oružja, takve dezinformacije demonizuju NATO i Sjedinjene Države, podgrevaju etničke tenzije i predstavljaju Evropsku uniju kao nefunkcionalnu, rasističku i antisrpsku organizaciju. Pojačava percepciju pretnji pravoslavnog stanovništva kao i kulturu sećanja koja Rusiju i Sovjetski Savez prikazuje kao moćne zaštitnike tokom istorije.


Pojava ovih narativa u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji poklapa se sa ilegalnom aneksijom Krima u martu 2014. Služba Pojavilo se na desetine portala sa i bez impresuma, koji generišu ili distribuiraju slične poruke.

Hronično zagađenje informacionog okruženja ovim sadržajem utiče na percepciju javnosti. Iako regionalne ankete sugerišu da se većina stanovništva u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji i dalje zalaže za integraciju u EU, ovo osećanje ne treba uzimati zdravo za gotovo. Podrška Evropskoj uniji opada u Srbiji, gde većina ima povoljno mišljenje o Rusiji i Kini, a stavovi prema NATO-u postaju sve negativniji.

Severna Makedonija je bila primer usaglašenih propagandnih, diplomatskih i obaveštajnih aktivnosti skoro deset godina pre pristupanja NATO-u 2020. godine. Informativne aktivnosti sada su usredsređene na predstavljanje zemlje kao žrtve susednih država, Bugarske i Grčke, i optuživanje trenutne prozapadne vlade u Skoplju popusta pred zahtevima Sofije po pitanju identiteta.

Rusija je takođe iskoristila propagandni potencijal bilateralnih aktivnosti sa svojom slovenskom braćom, kako za slanje poruka Zapadu, tako i za osvajanje srca i umova lokalnog stanovništva.

Na primer, ruske bilateralne vojne aktivnosti sa Srbijom - zemljom koja želi da održi svoju vojnu neutralnost i sarađuje i sa članicama NATO-a i sa Rusijom - korišćene su za generisanje narativa o zaštitnoj ulozi Rusije prema Srbiji.

Rusija je proširila bilateralni sporazum o donaciji šest MiG-a 29 kako bi popunila prazninu u resursima Srbije za vazduhoplovstvo, obezbeđujući opremu koju Beograd nije tražio. Tako je u posao bilo uključeno 30 tenkova T-72 i 30 vozila BRDM-2. Prvi tenkovi su isporučeni u novembru 2020. godine, šaljući poruku da „bolji nisu potrebni, imajući u vidu slabosti vojski susednih zemalja“.


Na bilateralnoj antiterorističkoj vežbi „Srem 2014“ održanoj na severozapadnim ravnicama Srbije, Rusija je proširila prvobitni scenario dodavanjem padobranskih kapljica oklopnih borbenih vozila. S obzirom na blizinu Hrvatske, Mađarske i Rumunije, ovo je poslalo poruku o sposobnosti delovanja u dubini teritorija NATO-a.


Na sličan način, na vežbi „Slovenski štit“ 2019. godine, sistem S-400 privremeno je razmešten u Srbiji. Kampanja masovnih medija puna visoko istaknutih i vidljivih ruskih zastava potaknula je spekulacije da je Rusija možda ostavila raketni sistem u zemlji domaćinu.


Ovogodišnja planirana antiteroristička vežba „Slovensko bratstvo“ sa Belorusijom i Srbijom u Brestu pružila bi novu priliku Rusiji da pojača ove narative. Ali Beograd je otkazao učešće u vežbi koja je - u izmenjenom scenariju - simulirala sukob sa snagama NATO-a duž granice sa Poljskom.

Aktivnosti u informacionom prostoru takođe su usredsređene na kulturu sećanja, pojačavajući narative o istorijskoj žrtvi i veličajući ulogu Sovjetskog Saveza.

Na nesreću, zemlje zapadnog Balkana, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija, verovatno će i ubuduće biti plodno tlo za strane dezinformacije zbog spoljnih i unutrašnjih faktora.


Spoljna politika Srbije zasniva se na uspostavljanju uravnoteženih odnosa sa EU, SAD-om, Rusijom i Kinom. Iako članstvo u EU ostaje strateški cilj, posebna pažnja se poklanja unapređivanju odnosa sa Moskvom i Pekingom, koji ne priznaju nezavisnost Kosova, za razliku od većine članica EU i NATO-a. Ovo stvara okruženje za pojačano delovanje stranih aktera u medijskom prostoru.


Istovremeno, Republika Srbska sledi politiku vojne neutralnosti Beograda tako što, na primer, ne teži pridruživanju NATO-u i izgrađuje odnose sa Rusijom.


Ovo političko pozicioniranje i nerešeno pitanje statusa Kosova i dalje usporavaju integraciju Srbije u EU i perspektive članstva u NATO-u u Bosni i Hercegovini. Omogućava Moskvi da se i dalje predstavlja kao zaštitnica srbskih interesa. Kroz kontinuiranu promociju odabranih narativa, Kremlj će nastaviti da jača svoj uticaj u regionu.


Štaviše, verovatno će trebati godine ili čak decenije da reše postojeće probleme u medijskom okruženju Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije i drugih zemalja regiona, kako je navedeno u izveštaju Evropskog parlamenta. To uključuje lošu primenu postojećih zakona, klijentelizam, politizaciju, korupciju, kampanje blaćenja, zločine iz mržnje i klevetu, manjkavu privatizaciju i pitanja vlasništva nad medijima..."


 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: nato.int/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »