BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rat se mogao izbeći da je NATO tokom godina slušao upozorenja - predsednik Južne Afrike

RT: Rat se mogao izbeći da je NATO tokom godina slušao upozorenja - predsednik Južne Afrike
18.03.2022. god.
Predsednik Siril Ramafosa kaže da je krvoproliće moglo da bude sprečeno da blok predvođen SAD-om nije povećao nestabilnost

Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa, potencijalni posrednik u rusko-ukrajinskom sukobu, okrivio je NATO što je pokrenuo rat u bivšoj sovjetskoj republici širenjem na istok do praga Moskve.

„Rat se mogao izbeći da je NATO tokom godina slušao upozorenja svojih lidera i zvaničnika da bi njegovo širenje na istok dovelo do veće, a ne manje nestabilnosti u regionu“, rekao je Ramafosa južnoafričkim poslanicima.

Umesto da poženje dividendu nakon završetka Hladnog rata 1991. godine, NATO se proširio, dodajući bivše nacije Varšavskog pakta i bivše sovjetske republike, počevši od Poljske, Mađarske i Češke 1999. godine te 2004. godine uključujući Bugarsku, Estoniju, Letoniju, Litvaniju, Rumuniju, Slovačku i Sloveniju. Albanija i Hrvatska su pristupile 2009. godine, a zatim sledi Crna Gora 2017. i Severna Makedonija 2020. Ukrajina i Gruzija su zatražile da se pridruže vojnom bloku.

Moskva se oštro protivila prisustvu NATO-a blizu njenih granica i krenula u misiju da dobije bezbednosne garancije koje bi zaustavile širenje vojnog bloka predvođenog SAD-om i sprečila Kijev da se pridruži njegovim redovima. Međutim, Zapad je ignorisao zabrinutost Rusije.

Predsednik Vladimir Putin najavio je specijalnu vojnu operaciju 24. februara, sa navedenim ciljem da „demilitarizuje i denacifikuje“ vlast u Kijevu, kako bi se osiguralo da ona više ne predstavlja pretnju ni Rusiji ni novopriznatim republikama Donbasa, koje su pretrpele sedam godina iscrpljujuće opsade. SAD i njihovi saveznici iz NATO-a optužili su Rusiju da je započela „ničim izazvan“ rat.

Južna Afrika se uzdržala od podrške rezoluciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje ruska vojna akcija u Ukrajini i odlučila je da ostane neutralna pored 34 druge zemlje, uključujući Kinu, Indiju i Pakistan.

Južnoafrički predsednik je rekao da je važno razumeti uzroke krize, ali to ne znači da se slaže sa ruskom operacijom.

„Ne možemo tolerisati upotrebu sile ili kršenje međunarodnog prava“, dodao je Ramafosa.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Maja Hitij / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost


Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona


Ostale novosti iz rubrike »