BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Evropa kriva za krizu sa električnom energijom – bivši austrijski ministar spoljnih poslova

RT: Evropa kriva za krizu sa električnom energijom – bivši austrijski ministar spoljnih poslova
11.09.2022. god.

Kriza koja pogađa elektroenergetsku industriju širom Evrope počela je 2021. godine, a izazvali su je sami kreatori evropske politike, rekla je bivši ministar spoljnih poslova Austrije Karin Knajsl.

„Imali smo krizu u elektroprivredi i pre nego što je počela gasna kriza“, rekla je ona u intervjuu za rusku novinsku agenciju TASS.

„To je rezultat liberalizacije u proteklih 15-18 godina, a mi kroz to prolazimo od aprila 2021, više od godinu dana do sada“, dodala je ona.

Prema njenim rečima, tržište električne energije u Evropi više nije klasično tržište ponude i potražnje i sada funkcioniše „po nekim neshvatljivim principima“.

Ona je dodala da je tržište preusmereno sa sklonošću ka obnovljivoj energiji i da se kao rezultat toga pretvorilo u neuravnoteženo.

„Tržište električne energije, uprkos ulozi obnovljivih izvora energije, i dalje veoma zavisi od cena gasa, čak i kada se više električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora“, dodala je Knajsl.

Bivši ministar je naglasila da su cene električne energije u regionu posle aprila 2021. godine zabeležile skok do 40 odsto, a sada su porasle skoro 400 odsto, što neizbežno otežava finansije domaćinstava.

„Za proizvođače, za industrijski sektor, situacija je još gora. Već postoji pokret u Velikoj Britaniji - ona nije deo EU, ali bi se mogao proširiti dalje, gde ljudi jednostavno bojkotuju račune za struju“, rekla je ona, napominjući da je električna kriza počela pre krize sa gasom.

Knajsl je krizu pripisala značajnom smanjenju ulaganja u naftne i gasne projekte, objašnjavajući da je ponuda opadala dok je potražnja ostala.

„Potražnja je rasla nakon pandemije. Bilo je prilično mirno tokom pandemije godinu i po dana“, rekla je ona.

„I dalje nam je drago da je potražnja u Kini i dalje na prilično niskom nivou, pošto uvode dosta karantina“, dodla je Knajsl.

Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.

Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.

Izvor: RT

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Global Look Press / Eibner-Pressefoto/EXPA/Michael G / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Srbi i Rusi su u duhovnom, kulturnom, genetskom i istorijskom smislu izuzetno bliski narodi. Njihova bliskost je odolela najtežim istorijskim iskušenjima i sačuvala


Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...

Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju


Stanje do 16:00 08.06.2024.

Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu


Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Ostale novosti iz rubrike »