BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nalog MKS za hapšenje ruskih komandanata je nevažeći – Kremlj

Nalog MKS za hapšenje ruskih komandanata je nevažeći – Kremlj
06.03.2024. god.
Tribunal je optužio dvojicu visokih oficira za ratne zločine navodno počinjene tokom sukoba u Ukrajini


Nalog za hapšenje visokih ruskih vojnih komandanata koji je izdao Međunarodni krivični sud (MKS) je ništavan, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, pošto Moskva ne priznaje Haški tribunal.


MKS je u utorak optužio general-potpukovnika Sergeja Kobilaša iz flote dalekometne avijacije i admirala Viktora Sokolova iz ruske Crnomorske flote za „ratne zločine“.

Tribunal je tvrdio da su oficiri bili odgovorni za „usmeravanje napada na civilne objekte“, nanošenje „prekomernog slučajnog nanošenja štete civilima“.

Kako se navodi u saopštenju, Kobilaš i Sokolov su bili saučesnici u baražu „na ukrajinsku električnu infrastrukturu od najmanje 10. oktobra 2022. do najmanje 9. marta 2023. godine”.

Obraćajući se novinarima u sredu, Peskov je istakao da Rusija nije potpisnica Rimskog statuta kojim je osnovan MKS i da „ne priznaje“ autoritet suda.

On je izjavio da ovo nije prva presuda MKS-a usmerena na ruske zvaničnike. „Takođe znamo da su u toku različiti zatvoreni procesi koji se čuvaju u tajnosti“, dodao je on.

Prošlog marta, MKS je izdao naloge za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina i komesara za prava deteta Marije Lvove-Belove zbog navodnog učešća u „protivpravnoj“ deportaciji ukrajinske dece u Rusiju.

Moskva je takođe proglasila tu odluku ništavnom, uz obrazloženje da su deca evakuisana iz regiona fronta u interesu bezbednosti. Ona tvrdi da će svako dete koje se nađe na teritoriji Rusije biti vraćeno roditeljima ili zakonskim starateljima na zahtev.

Kao odgovor na odluku MKS-a, Moskva je pokrenula krivičnu istragu protiv nekoliko tužilaca koji stoje iza optužbi, rekavši da su svesno optužili nevinu osobu za zločin, a predsednik Tribunala Pjotr Hofmanski se takođe kasnije pojavio na ruskoj poternici.

Najnovije optužbe Međunarodnog krivičnog suda očigledno se odnose na rusku kampanju usmerenu na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, koja je počela 2022. nakon terorističkog bombardovanja strateškog Krimskog mosta od strane Kijeva 8. oktobra iste godine. Iako su ukrajinski zvaničnici u početku negirali svoju umešanost, kasnije su priznali da oni zaista stoje iza napada.


Izvor: RT (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Getty Images/Hans Neleman/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »