BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Putnik kupio Admirala

Putnik kupio Admirala
21.11.2007. god.

Budvanski hotel "Admiral" kupila je firma Admiral Montenegro, registrovana u tom gradu, čiji je vlasnik i osnivač najstarija beogradska turistička kompanija Putnik, potvrđeno je "Danu" u toj kompaniji. Izvršni direktor i ovlašćeni zastupnik Putnika u crnogorskoj firmi je Mijajlo Jovanović. Admiral Montenegro osnovan je krajem oktobra ove godine samo da bi za 7. 149 eura po kvadratu kupio od beogradskog biznismena Nenada Đorđevića hotel sa pet zvjezdica od 1,4 hiljade kvadrata, smješten u parku od 1,8 hiljada kvadrata u centru Budve.

Ne zna se, zapravo, ko je vlasnik Putnika. U aprilu ove godine država je svoj paket akcija prodala na berzi navodno ruskom Metropolu, ali se kao vlasnik Putnika vodi kiparska firma Asiona investment, čiji su, opet, osnivači kompanije iz Nikozije Avomar i Amerito. Pravni zastupnici Metropola u Srbiji tvrde da je vlasnik sve tri kiparske firme ruska kompanija, osnovana 1995. godine, koja u svom sastavu ima 50 firmi iz oblasti građevinarstva, nekretnina, rudarstva i turizma. Vlasnik i direktor Metropola je Mihail Slipenčuk.

Novom vlasniku Putnika i srpskoj Agenciji za privatizaciju nad glavom visi tužba petrogradskog finansijera Dmitrija Lucenka koji je na tenderu za 85 odsto akcija u vlasništvu države i malih akcionara ponudio oko 43 miliona eura. Kiparska Asiona iza koje navodno stoji Metropol odustala je u posljednjem trenutku od tendera i odlučila da akcije Putnika kupi na berzi što joj je omogućio srpski Akcijski fond povukavši 70 odsto svojih akcija sa tendera.

Novi vlasnik Putnika i Akcijski fond dobili su nalog od Međunarodnog arbitražnog suda u Parizu da plate američkom biznismenu srpskog porijekla Srbi Iliću 12,1 miliona dolara odštete i vrate na račun troškova brod Siron koji je unio u kompaniju kao dio akcijskog kapitala. Ilić je, naime, na prvom tederu 2003. godine kupio 70 odsto državnih akcija u Putniku i obavezao se na 44 miliona dolara investicija.

Investirao je samo desetinu planiranog iznosa, nakon čega su nastupili administrativni problemi i država mu je oduzela Putnik. U međuvremenu država je pokušala da proda crnogorsko ostrvo Sveti Marko, vlasništvo Putnika, što je kotorski Osnovni sud zaustavio do odluke arbitraže. Beogradski mediji su spekulisali da iza Lucenkove ponude stoji Aco Đukanović, a da Metropoliten prikriva interese bivšeg srpskog ministra Milana Beka. Beogradski zastupnici ruskih kompanija tvrdili su da to nije tačno i da bi se takve tvrdnje mogle uporediti sa besmislicom da je američki milijarder Bil Gejts odlučio da u nekoj transakciji pokriva interese jednog od beogradaskih advokata.

Prošlo vrijeme azila


Beogradski biznismen Nenad Đorđević, osim Admirala u Budvi je posjedovao zgradu Jugoslovenskog rječnog brodarstva, koje je prodao binismenu Draganu Brkoviću i imovinu na ostrvu Sveti Nikola koju je prema nepotvrđenim informacijama prodao Stanku Subotiću. Đorđeviću bivšem julovcu prijetila je tužba 2000. godine i sa kapitalom se povukao u Crnu Goru. Kako je opasnost od toga prošla rasprodao je imovinu u Crnoj Gori i vratio se u Beograd.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...

Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »