BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rehabilitovan Blagoje M. Krušić

Rehabilitovan Blagoje M. Krušić
03.01.2008. god.

Nikšić - Blagoje M. Krušić (56), iz sela Gornja Topolica, bio je žrtva političkog progona tadašnje državne vlasti prema političkim neistomišljenicima. Zahtev za rehabilitaciju koji je podneo Željko Zirojević, istoričar i publicista iz Novog Beograda, osnovan je, navedeno je, između ostalog, u rešenju reh. br. 19/07 od 13. 7. 2007. koje je doneo Okružni sud u Nišu u veću sudija kojem predsedava sudija Novica Stefanović. U maju 1944. godine imenovani je streljan od strane NOP-a, van ikakvog uređenog postupka, i nije doneta nikakva administrativna ili sudska odluka o njegovom kažnjavanju. Ovo govori o represiji, nasilju i samovolji tadašnjih državnih vlasti, kao isključivo politički i ideološki motivisanoj osudi i sankciji, navedeno je, između ostalog, u obrazloženju rešenja.

Rehabilitovanje bivšeg žandarmerijskog narednika, odlikovanog brojnim medaljama za zasluge u balkanskim i Prvom svetskom ratu, njegovi unuci dočekali su sa olakšanjem. Kažu da je njihov deda ubijen na pravdi Boga.

Dragan Krušić, protojerej, ističe da je nepravda ispravljena nakon više od šest decenija, ali kosti slavnog pretka, na koga su ponosni, još nisu pronašli. Opljačkana su i njegova ratna odlikovanja.

Blagoje M. Krušić je nosilac zlatnog ordena Karađorđeve zvezde, ruskog Georgijevskog krsta, francuske vojne medalje sa mačevima, dve Obilića medalje za hrabrost, četiri spomenice za učešće u ratovima od 1912. do 1918, među kojima i Albanske. Bio je pripadnik komitskih četa na čijem čelu je bio vojvoda Tankosić, kao borac Gvozdenog puka „Knjaz Mihailo“ ranjen je pet puta, kaže protojerej Krušić i podseća da je kralj Aleksandar, na položaju kod Crne reke 14. marta 1917. godine, sa svojih grudi skinuo Karađorđevu zvezdu sa mačevima i darivao je Blagoju.

Sve se to odigravalo, priča protojerej, pred očima slavnog vojvode Živojina Mišića i drugih srpskih junaka. Njemu je i francuski general Gijom, za zasluge u balkanskim ratovima, lično uručio francusko vojno odlikovanje, medalju „Militar“ koja se dodeljivala najzaslužnijim vojnicima, a ustanovljena je 22. januara 1852. godine.

- Mi, potomci iz Banjana, nastavićemo da tražimo kosti našeg pretka koji je život tragično okončao maja 1944, nedaleko od kuće. Ponosni smo na njegovo delo - ističe protojerej Krušić.

O izvršenju smrtne kazne postoji potvrda Odseka unutrašnjih poslova pri GNO Niš od 12. 11. 1946. u rejonu Gornje Toponice kod Niša. Iz nje se vidi da je Blagoje Krušić, prema podacima kojima raspolaže Odsek, streljan od strane NOP-a kao pripadnik i agent organizacije Draže Mihailovića.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (7) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju


Stanje do 16:00 08.06.2024.

Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu


Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.

Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...


Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Ostale novosti iz rubrike »