BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Grad Belozersk slavi svoju 1150. godišnjicu

Grad Belozersk slavi svoju 1150. godišnjicu
25.08.2012. god.

Jedan od najstarijih gradova Rusije Belozersk ovih dana slavi svoju 1150. godišnjicu. Današnji tihi provincijski grad bio je nekad ne samo u centru domaće istorije, već i kod izvora ruske državnosti, koja 2012. godine takođe slavi svoju 1150. godišnjicu.

Stari naziv Belozerska je Beloozero. Naselje, koje se nalazi na severu savremene Rusije, na obali Belog jezera, a koje je dalo naziv gradu, prvi put se pominje u čuvenom letopisu Povest vremenskih godina. U tom jednom od najstarijih drevnih ruskih letopisa iz početka 12. veka se tvrdi: u 9. veku je grad Beloozero bio prestonica čudskog (finskog) plemena ves. Predanje takođe glasi da su 862. godine slovenska i čudska plemena zajedno pozvala Rjurika – osnivača dinastije ruskih knezova Rjurikoviča – da vlada u Novgorodu. Onda je jedan od njegove braće, knez Sineus počeo da vlada u Beloozeru. Upravo ta godina, 862., kasnije je počela da se smatra godinom osnovanja grada.

Bez obzira na geografsku udaljenost od centra, upravo je Belozersk – pored Velikog Novgoroda, Pskova, Izborska, Rostova Velikog – bio na izvoru stvaranja Ruske državnosti. Pozivanje od strane Drevne Rusije varjažskog kneza Rjurika je istorijski izbor, koji je odredio dalji put razvoja naše zemlje, - uveren je ruski istoričar Andrej Petrov.

- Taj jubilej je za nas određeni simbol. Pozvali su kneza sa strane, predstavnika autoritativne evropske dinastije, zaključili s njim građansko-pravne sporazume da će upravljati i izmirivati neprijateljske strane. U letopisu su pomenuta ne samo slovenska, već i fino-ugorska plemena. On je morao da postane neki izborni sudija i garant međuplemenskog mira. Svakako, proces nastanka državnosti je događaj, koji dugo traje. Međutim, ta je godina postala važna u ruskoj istoriji i kulturi: upravo tada je na karti Istočne Evrope nastala najveća državna zajednica, koja je ujedinila u svojim granicama ne samo istočno-slovenska, već i deo južnih i zapadnih slovenskih plemena. Dakle, to je zajednički praznik ne samo za ruski narod, već i narode Ukrajine i Belorusije.

Grad se dobro pripremio za svoj jubilej. Ova godina se održava u Belozersku pod geslom Bez znanja kulture prošlosti nema budućnosti, - priča u intervjuu Glasu Rusije šef odelenja kulture administracije Belozerskog rejona Jelena Kopilova.

- U vreme proslave će na ulicama i različitim pozornicama grada oživeti istorijske slike iz različitih doba. Stari centralni trgovinski trg grada će čuti strane goste, koji govore različite jezike, videti likove istorijskih epskih junaka – belozerskih knezova i običnih grana. On će biti centar praznika.

Program prazničkih akcija obuhvata i promociju istorijske rekonstrukcije Dolazak kneza Sineusa u Beloozero. Svako će moći ne samo da gleda živu istoriju Belozerska iz sredine 9 veka, već i da učestvuje u čuvenim događajima iz letopisa.


  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: Nasledie S. M. Prokudina-Gorskogo» / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost


Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona


Ostale novosti iz rubrike »