BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

O DUBOKOM SMISLU POSTA

O DUBOKOM SMISLU POSTA
22.06.2008. god.

Institucija posta je poznata još od drevne ere i to ne samo u hrišćansom svetu ali i uopšte. Možemo primetiti da u životu i istoriji naroda, post zauzima istaknuto mesto. Posti se zbog raznih razloga, radi spoljnog telesnog izgleda, zdravlja, sporta itd. Posta ima i u svetu religioznosti ali, ako se sazna da neko posti zbog religioznih razloga, onda ostali, ili nas gledaju prezirno, ili pak otvaraju svoja usta sa ruganjem, ili smatraju da je to neka stvar za čuđenje («kako vi u ova vremena verujete još u te stvari, itd»).

Međutim, mi nećemo se zadržati na ono što drugi kažu nego ćemo pokušati da malo dublje shvatimo sami fakt posta jer ipak nije toliko uprošćen koliko nam se čini ili smatramo da jeste. Sam fakt posta predstavlja veoma duboko duhovno zbivanje koje shodno Svetome Pismu, razvija se paralelno sa istorijom čoveka. Rekao bih da se radi o prvom obliku kretanja u jedno Božije i čovečije volje, o prvom obliku poklapanja Božije i čovečije volje tako da ono što Bog želi da se poistoveti sa onim što želi čovek.

To zbivanje je Crkva uklopila u svome godišnjem krugu  a ima veoma dubok duhovan sadržaj. O tome su mnogo govorili sveti Oci Crkve, održana su predivna predavanja mada se ova tema ne iscrpljuje i potrebno je da je svaki put obnavljamo, analiziramo, da u svako vreme i epohu, svaki čovek  udubljava u njoj.

Pokušaćemo dakle da razmotrimo to zbivanje, tu praksu, tu naviku koja se naziva postom, i to samo sa onih aspekata koje nam dopušta određeno vreme ovog predavanja.

Prvo ćemo reći nešto o nekim stvarima na koje možda nikada nismo ni pomislili mada su one u sastavu posta. Takav jedan  aspekt jeste «post i večnost», tj. odnos između posta i večnosti.

Jedna od odlika čovekovih jeste i to da pri dolasku na ovaj svet, potpuno je lišen svakoga znanja. Beba koja stupa na ovaj svet jeste ono što se kaže «tabula rasa», što znači tablica neispisana -  nema ničega  ispisanog na njemu. Dakle, ne poznaje ništa. Između ostalog, ne poznaje ništa i o pojmu vremena, nema svesti o vremenu sve dokle ne dođe određeni trenutak sazrevanja u koji će čovek shvatiti šta znači vreme. Dakle, kad se čovek rađa, nalazi se u jednom bezgraničnom i prostranjenom polju gde između ostalog mu izostaje svest o vremenu. Rekli bi da doživljuje bezvremenost, ne zna šta znači vreme.

Ubrzo međutim, ta novorođena beba počinje da oseća glad a majka dotrči da mu da svoje mleko. Tada se po prvi put zabija jedan stub, postasvlja se neka tačka. Kad beba gladuje po drugi put, postavlja se druga po redu tačka pa treća itd sve dok se ne zatvori prvi krug od dvadeset i četiri časa. To je nešto što se ponavlja neprekidno. Tako, preko tog procesa ponavljanja tački hrane, događa se učvršćivanje i stabilizacija tih stubova – tački pa između tih zabijenih stubova se  nesvesno stvara kod deteta svest o vremenu koja se stabilizuje kada čovek uspe da upozna sebe samog tj. može reći «ja sam ja».

  Na taj način, vreme postaje biološka funkcija unutar čoveka. Kako raste čovek, ta biološka funkcija se oduhovljava, postepeno oduzima se biološka energija, postaje slovesna a kad čovek stekne svest o sebi kao i o mnogim  drugim stvarima, steče takođe i svest o vremenu. Šta je to vreme? Mi to  i ne znamo. Uloženo je mnogo truda i to od genijalnih umova da vreme postane poznato, opipljivo i osetljivo. Rađamo se u vremenu, umiremo u vremenu i živimo u njemu ali ne poznajemo tajnu vremena kao što ne poznajemo i mnoge druge tajne koje doživljavamo.

Vidimo sad šta se dešava onda kada to zbivanje nesvesne bezvremenosti postane svesnim. Kako se to odvija? Dolazi trenutak u kom čovek oseti sebe i  spoznaje sebe. Kad ta samosvest prestane biti biološka  bude uveden post, ali post u smislu nejela a to odricanje hrane rađa u čoveku osećanje praznine. Na taj način čovek ulazi svesno u oblast bezvremenosti, nalazi se van vremena. Sa tog aspekta post – ukoliko se svesno izvršava - postaje, po izrazu sv. Jovana Sinajtskog, «vrata Raja». Tako se otvara novo prostranstvo koje mi je dosad bilo nepoznato ili je poznat pa se trudim da uđem u njega, u vreme večnosti.

Tako možemo ponoviti reči sv. Jovana Sinajtskog «uskraćenjem  jela postaje jasnije sećanje na večnost». Kada uskratim hranu, sećanje na večnost  postaje u meni duboko čistije. Dakle, pomoću gladi koju doživljavam  ulazim u neku drugu teritoriju van vremena jer odlaganjem prijema hrane koje se dešava samo po sebi ne znači ništa. Međutim, ako se to desi zbog razloga koji su duboko duhovne prirode, tada nam se otvaraju  vrata Rajska. Ovo mora da se zna! Kada post biva povod anđeolikog života, duhovnog uspona, unutrašnih i duhovnih borbi, tada se ulazi u drugi prostor. Na osnovu toga, čak i mi, obični ljudi koji nismo u stanju da postimo, divimo se ipak onima koji u to uspevaju i rado slušamo himne koje se odnose na post.

Mi danas,  u stvari i ne postimo već primamo hranu koja je slabija nego ona obična mimo posta. Ovde ćemo navesti jedan odlomak sv. Otaca o postu,  pripisuje se Iliji Starijem,  koji glasi ovako: post je simbol dana pošto se može videti a molitva je simbol noći pošto je skrivena. Koji dosledno izvršava svaku od tih vrlina po dotičnom vremenu za svaku, taj će uspeti da dođe do grada što jeste i cilj njegov a to je grad sa kojega su zauvek isterivani bol, tuga i žalost. Dakle, post – uvek povezan sa molitvom što je fakt u duhovnosti  naše Crkve – nas uvodi u prostor večnoga. I nastavlja sv. Ilija: moć molitve sastoji se u samovoljnu glad koju doživljava svako ko se ne koristi hranom. A moć gladi sastoji se u tome da čovek niti gleda niti sluša nešto što je ovozemaljsko ako  to nije toliko potrebno, što u istinu znači da sozercava večnost. Eto kako se post povezuje sa večnošću.

Tako post, po svedočenju niptičkog iskustva što je i iskustvo naše Crkve uopšte, označava ulaz u okvir opšte duhovne borbe  koja nas dovodi do duhovnih uspona i izbacuje nas od vremenskog ka večnome. Zato se post uvek povezuje sa duhovnim podlogom kao što je ta molitva, trezvenost, pažnja, borba i strogost prema sebe i samoprevazilaženje. To znači da se post povezuje sa molitvom do one mere da čoveka koji želi da živi duhovnim životom uzdiže na umne i duhovne visine. Baš taj silazak kroz post predstavlja potčinjenje ploti sa strastima i  željama njenih. Tako nas post vodi, sa privremenih ka večnim, od prolaznih ka neprolaznim, konačno sa zemlje ka nebu. Ovaj je nakratko odnos posta sa večnošću.

Postoji i jedan drugi elemenat a to je odnos između posta i samoodržavanja, tj. održavanja u životu. U samom čoveku postoji instikt samoodržavanja, da se živi, da se ne umre. Nismo međutim duboko shvatili činjenicu da naš život nije kontinuirani već suprotno, ne- sukcesivni.  To ćemo dokazati odmah pomoću nekoliko primera. Dok jedem ostajem živ, ako međutim prestanem da jedem onda ću umreti. Nije bitno koliko će neko istrajati u glad, dali nedelju ili mesec. Bitno je da, ako čovek ne jede,  ne može preživeti. Dakle, sklapa se neki  ugovor koji se potpisuje činjenicom da ja jedem i jedeći ostajem živ. Postoji međutim mnoštvo takvih ugovora. Ako na primer ne pijem vodu takođe ne mogu živeti. Ako ne dišem ne mogu opstati u život, bez obzira što taj mehanizam u telu funkcioniše nesvesno. Ako se ja odlučim, mogu da ga prekinem. Isti je slučaj i sa spavanjem. Ne mogu a da ne spavam uopšte.

Post u našem slučaju predstavlja svesni prekid hrane i tako stavlja sam život u opasnost. Čovek stavlja svoj život u opasnost zbog raznovrsnih razloga. Tako, neko se vozi kolima velikom brzinom pa zadesi se udar i pogine ili drugi pliva na samom okeanu pa se udavi i tako prekine svoj život. Za nas je veoma bitno da znamo razlog prekida ili ne primanja hrane. Ukoliko je  blagorodnija motivacija koja nas tera da svoj život stavimo u opasnost, utoliko je mnogo uzvišeniji od nje i sam taj postupak. Tako, jedno lepo delo može da prevazilazi relativne granice tog samoodržavanja.

 Ovde je za nas interesantan post i to sam cilj o kojem se posti. A za taj cilj govori sv. Maksim Ispovednik: Bog ispituje cilj radi koga činimo neko delo, ili se to delo odnosi na samoga Boga ili na nešto drugo mimo Njega. Ako poželimo učiniti dobro delo, neka nam cilj bude sam Bog a ne kako da ugodimo ljudima, imajući svoje oči neprekidno okrenute ka Njemu. To moramo činiti, kako ne bismo s jedne strane izgubili svoj trud a sa  druge i nagradu. Mi posteći, stavljamo u opasnost svoj život, konkretnije važnost samog ugovora života.

  Ono što se dešava dok čovek posti veoma lepo je izraženo u jednoj  molitvi o postu: Gospodi, koji si mi podao dar života, ali i lepu  mogućnost da ga sam održavam pod određenim uslovima. To ti priznajem iz dubina svojih pa ti se iz duše moje zahvaljujem. Baš zbog toga što je taj dar i najdragoceniji pošto se na njemu nasloni sve što činim i sve što mogu i sve što jesam, zato ga i Tebi poklanjam. Nemam ja ništa drugo za Tebe, dajem Ti život svoj. Zbog toga i ne jedem i to činim sam od sebe zato što i želim da to učinim. Želim da ti poklonim tvoj od tvojih, tvoj poklon meni poklanjam ja Tebi, što znači da se to obavlja u slobodi. Poklanjam Ti ga jer si dostojan primiti ono što si Ti meni poklonio i postalo moje. Spreman sam umreti za Tebe i ne brinem uopšte o sebi. Tada gospod mi veli: stani! Ja sam ti dao dar života al neću da ga izgubiš. Ipak ti se zahvaljujem na ponudu. Dakle post zadobija neki drugačiji i samoliki oblik. Kroz post nudim ono što imam a Bog ne želi da ga izgubim pa odgovara: dovoljno Mi je tvoje žrtve i polaganje samoga sebe.

Na taj način bežimo i oslobađamo se granici zakonskog. Šta to može da znači? Veoma često sam post postaje za mnoge ljude jaram. Tako se desi da u kući gde nisu svi za post domaćica nehoteći okusi jelo koje je mrsno pa se sva naježi i traži kako da očisti svoja usta pošto je jela mrsno. Ista ta osoba međutim je možda jela i čovečije meso a za to i ne mari. I kad se u kuću izbiju nesuglasice pa ta žena otvori svoja usta i izvlači svoj jezik kako bi grdila ostale, šta onda biva sa takvom osobom?

 Nije post mehaničko uzdržavanje od hrane već nešto mnogo dublje i suštastveno, usuđujem reći zaprepašćujuće. Post se povezuje i s ljubavlju u ovom kontekstu. Post je nešto što, kako vele naši preci, zavisi od nas samih, nešto što činimo sami mi i to slobodno. U tom smislu, post je izraz slobode u ljubavi. Nipošto na tlu ne slobode ne može opstati ljubav. I nikad, gde vlada ljubav ne može opstati uskraćivanje slobode.

Naš odos sa Bogom je odnos ljubavi i takva mora da bude. E sad, prvi i prvobitni oblik odnosa sa Bogom jeste sam post. Evo šta se u Sv. Pismu govori: jedi slobodno sa svakoga drveta ali s drveta od znanja dobra i zla, s njega ne jedi (Post. 2,16-17).  Ljudi se bore da saznaju kakvo je bilo to drvo poznanja, jabuka ili kruška ili što drugo. Greše ljudi. Nije bitno kakav je bio plod nego kakva je bila zapovest i kakav stav uzeo čovek prema tom drvetu.

Imamo na taj način  kombinovanje dvaju stvari: spoljašni akt što je volja Božija i unutrašnju saglasnost sa onim što je Bog izgovorio. To je kombinovanje unutrašnjeg i spoljnjeg u cilju da se to ujedini, da postane jedno. Međutim, nije došlo do poklapanja tih dvaju stvari pa je došlo do tragičnog događaja, do drame ljudskoga roda što je nazvana padom. To znači da je prekršaj posta naznačio propast ljubavi, tj. odnosa sa Bogom u ljubavi i samoopredeljenje čoveka koji želi da živi sam, mimo Boga. Čovek viče Bogu: meni je dovoljna logika, dovoljna je moja sila a Ti mi nisi potreban. A Bog odgovara: ako Ja nisam tebi potreban, nisi ni ti Meni a nema više mesta za tebe u Raju jer će tu da bude za tebe pakao pošto ćeš morati da budeš poslušan. A pošto ti ne želiš u poslušnost, idi i živi kako hoćeš. I još, pošto si jeo s drveta dobra i zla zemlja da je prokleta s tebe, s mukom ćeš se od  nje hraniti (Post. 3,17).

Čovek je dakle pao. Drugi Adam – Hristos dolazi da bi istim putem čoveka ponovo vratio u Raj. On posti četrdeset dana i uspostavlja status posta, prvo svojim sopstvenim primerom. Prvo On doživljava post pa posle nas uči kako da i mi postimo. Ono što je reprezentativno učinio Gospod za sve nas, uzevši celokupnu ljudsku prirodu, mora učiniti i  svako od nas ponaosob. To je nešto što neminovno sledi od uzora koji nam je dao sam Gospod.

Istina je da sve što Bog čini, potiče iz ljubavi za nas. Tu ljubav usipa nad celim vasionom, mrtvim i živim ali se ona ponovo vraća Njemu. Ta usipana ljubav biva usvojena od strane logosnih bića i vraća se opet Bogu. Uzmimo primer lopte koja udara na zemlji i vraća se u moju ruku. Ja bacam loptu i dobijem opet loptu. Ljubav ipak koju Bog šalje logosnim bićima, vraća se Bogu nakon što se usvoji od njih i postane lična, prisvojna pa se onda svesno vraća Bogu. Radi se o procesu koji je sasvim nepojmljiv i nerazumljiv ako ga ne sagledamo okom vere.

Nastavlja dalje sv. Maksim: teolozi kao što je sv. Dionisije Areopagit, kažu da Bog projektuje svoju ljubav ili božanski eros van Sebe kao uzrok njihovog rađanja. Drugim rečima, Bog projektuje na svoja stvorenja ljubav koju ima u Sebi. Shodno tome se na Sv. Pismu kaže da je Bog ljubav. Na drugom mestu se govori da je slatko iščekivanje i želja, božanski eros. Istinski voljeno i dostojno ljubavi je jedino Bog. Na osnovu tog izlivanja božije ljubavi kao iz brujnog izvora prema tvari, govorimo da se Bog kao roditelj ljubavi kreće. Inače, Bog je i pokretljiv i nepokretljiv, beÑ8

Jeromonah  Jevsevije Vitis



  • Izvor
  • Svetigora
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik

Mađarski lider tvrdi da će nova postrojenja u Poljskoj, Slovačkoj i Rumuniji koordinirati isporuke oružja Kijevu


Glavna pretnja Evropi ne dolazi od Moskve, već od kritične zavisnosti od SAD, izjavio je predsednik

Zapadnoj propagandi postaje sve teže da ubedi globalnu većinu, rekao je izaslanik Rusije u UN


Oružane snage Rusije su u protekla 24 sata gađale vojne ciljeve ukrajinskih formacija na teritorijama pod kontrolom OSU, uključujući Dnjepropetrovsku i Harkovsku oblast. Posebno je pogođen vojni aerodrom Kulbakino,...


Ostale novosti iz rubrike »