BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U svetu raste potražnja za ruskim borbenim avionima

U svetu raste potražnja za ruskim borbenim avionima
19.04.2013. god.


Pozicija Rusije na svetskom tržištu naoružanja je posebno jaka u segmentu borbenih aviona. Avioni, kao što su Su-30 i MiG-29, su dobro poznati u mnogim krajevima sveta, u prvom redu, u zemljama jugoistočne Azije. Potražnja za ruskim borbenim avionima raste zahvaljujući novim naručiocima, kao što su Alžir, Venecuela, Malezija, Vijetnam, Uganda, Indonezija. Na ovom spisku će se uskoro, najverovatnije, pojaviti i Bangladeš. Isporuka aviona JAK-130 Bangladešu mogla bi da počne 2015. godine.

Za kompanije ruske vojne industrije je prioritetna vojno-tehnička saradnja sa azijskim zemljama. Države južne i jugoistočne Azije se brzo razvijaju i izdvajaju značajna sredstva za opremanje svojih oružanih snaga, kaže direktor Centra strateške konjunkture Ivan Konovalov:

- Ovim zemljama je potrebna ovakva avijacija. Ruski borbeni avioni su najpovoljniji naručiocima po kriterijumu cena-kvalitet. Mada oni ne koštaju malo, ipak, u odnosu na američke i francuske avione su jeftiniji. A, kvalitet je jako dobar. Zato zemlje jugoistočne Azije, gde ima mnogo neregulisanih, među njima i pograničnih, problema udeljuju mnogo pažnje ruskoj avijaciji. S druge strane, ruske kompanije tamo rade pametno. Mislim na reklamu Miga i Suhoja na tom tržištu.

Najnoviji ruski borbeni avion za obuku JAK-130 još uvek nije tako poznat u svetu, kao što su SU-30 ili MIG-29. Ali, avion ima velike šanse za dobar izvoz, jer ima odlične karakteristike. JAK-130 je jedinstven avion, jer ima dve funkcije: igra ulogu aviona za obuku pilota ratne avijacije i ulogu jurišnog aviona. O tome govori i član Društvenog saveta predsednika Vojno-industrijske komisije vlade RF Viktor Murahovski:

- Zahvaljujući radio-elektronskoj opremi on ima sposobnost da u širokom dijapazonu imitira razne modele borbenih aviona, t.j. njihovu aerodinamiku, načine korišćenja naoružanja. Kao laki jurišni avion može da radi u prostim meteorološkim uslovima i koristi razne vrste naoružanja: slobodno padajuće bombe, nedirigovane reaktivne projektile. Naravno, JAK-130 nema tako moćnu radio-elektronsku opremu kao lovci 4. ili 5. generacije. Ali, u mnogim konfliktima, posebno u lokalnim ili u toku antiterorističke operacije to nije ni potrebno.

JAK-130 je skoro dva puta jeftiniji od savremenih lovaca, istakao je stručnjak. I to čini ovaj avion jedinstvenim. Ugovor sa Bangladešom, koji se planira, je samo prvi korak JAK-130 u osvajanju stranog tržišta. Proizvođač aviona, korporacija „Irkut“, zajedno sa kompanijom „Rosoboroneksport“ namerava da plasira JAK-130 i na tržište Latinske Amerike. U slučaju da se potpiše sporazum o isporuci aviona u jednu od zemalja regiona, licencirana proizvodnja JAK-130 može početi u Brazilu.

Prema podacima iz sredine 2012. godine, „Rosoboroneksport“ je za poslednjih sedam godina isporučio u inostranstvo 290 borbenih aviona n sumu više od 20 milijardi dolara. Veći deo eksporta se odnosi na marke „SU“ i „MIG“.

Oleg Nehaj,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...

Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »