BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Vanćelijske DNK prouzrokuju rak

Vanćelijske DNK prouzrokuju rak
02.01.2014. god.


Delovi raskinutog DNK, koji se krvotokom šire po celom telu, mogu značajno da ubrzaju razvoj tumora. Do ovog zaključka su došli moskovski lekari i biolozi. Njihovo istraživanje će pomoći da se pronađe način kako da se neutrališu opasne "lutalice" nosioci nasleđa, što je suštinski važno u borbi protiv raka.

Kada ćelija umre, dugački molekuli njenog DNK se pod dejstvom enzima cepaju na sitne delove. Te čestice nosioci nasleđa ulaze u krvotok, što znači da mogu otići u bilo koji deo tela. Takve "lutalice" DNK često formiraju ćelije tumora i podstiču u organizmu razvoj neoplazmi - ubrzavaju delenje ćelija raka, ustanovili su specijalisti moskovskog Medicinsko-genetičkog istraživačkog centra (MGIC) i Naučno-istraživačkog instituta opšte reanimacije RAN.

Ponašanje ćelija tumora - jedna je od najpopularnijih tema u modernoj biologiji. Hemoterapija je često fokusirana na to da se u ćelijama tumora izazove oksidativni stres i time ih uništiti. Međutim, tumor se često opire hemoterapiji. Ćelije raka su sposobne na to, između ostalog, i zahvaljujući vanćelijskim "zalutalim" DNK. Naučnici sa Instituta za opštu reanimaciju i MGIC istraživali su kako vanćelijska DNK utiče na ćelije karcinoma - raka dojke. Slično se radilo u početku i sa ćelijama tumora.

Istraživači su otkrili da ako kultura ćelije raka dođe u kontakt sa DNK, na primer tokom jednog sata, u kulturi se pojavljuje mnoštvo ćelija sa nestabilnim genom. Vremenom, ove "nestabilne" ćelije umiru, što je u borbi sa tumorom i neophodno organizmu.

Međutim, ako je kultura ćelije raka bila pod uticajem "zalutalog" DNK dugi period - recimo 24 sata, to ćelije tumora umesto smrti počinju ubrzano da se dele, kaže naučni saradnik Laboratorije za molekularnu biologiju MGIC Ana Aleksejeva.

Ispostavilo se da tumor može da se adaptira na negativne po njega uticaje. To može da promeni strategiju lečenja niza ozbiljnih bolesti, naglašava istraživač. Međutim, važno je da se zna da upravo vanćelijska DNK tako snažno utiče na ćelije. Na ovoj teoriji sada rade naučnici dva istraživačka centara. Istraživački projekat ima za cilj stvaranje načina kako da se neutralizuju "lutajući" molekuli nasleđa, zaključuje Ana Aleksejeva.

Olga Sobolevska,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U nekim slučajevima i do 50% benzina koji Kijev dodeljuje završi u privatnim rukama, prenosi Strana.ua


Američki uzbunjivač izjavio je da su rezultati parlamentarnih izbora u bloku loš znak za američkog predsednika Džoa Bajdena

Njegov šef kabineta Andrej Jermak je de fakto vladar države, tvrdili su kritičari agenciji


Nemački i francuski lideri trebalo bi da se povuku nakon što su pretrpeli štetne poraze na izborima za EU, tvrdi bivši ruski predsednik

Dopuštanje ruske pobede u sukobu lišilo bi Ameriku pristupa ogromnim mineralnim resursima, izjavio je Lindzi Grejem


Ruske trupe su pogodile objekte Oružanih snaga Ukrajine u Harkovu. OSU su, zauzvrat, nastavile da granatiraju rusku pograničnu oblast, uključujući i korišćenje vođenih bombi zapad


Ostale novosti iz rubrike »