Ratna prošlost Hakije Meholjića
SREBRENICA - Sve dok se pred Sudom BiH ne procesuiraju zločini počinjeni od 1992. do 1995. godine nad srpskim narodom Birča, bošnjački ratni lideri, preobučeni u političke i druge dresove, učiniće sve da destabilizuju stanje, ne samo na području Srebrenice, nego i cijele Republike Srpske.
Na ovo je ukazao predsjednik opštinske Organizacije poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Bratunca Radojka Filipović i podsjetila da su u posljednjem ratu na području ove regije svirepo ubijena 3.282 Srbina. Ona je pozvala Tužilaštvo BiH da započne istragu i da, "primjenjujući iste aršine za sve", rasvijetli ono što se dešavalo na ovim prostorima.
-Poznato je da je Hakija Meholjić bio ratni načelnik srebreničke policije u čijoj zgradi se nalazio zloglasni logor. U tom logoru je, sa nekoliko desetina zarobljenih srpskih civila iz Bjelovca, Podravanja, Kravice, Cerske i Skelana, tamnovala i moja svekrva Dostana - navela je Filipovićeva i dodala da se velikom broju srpskih boraca i civila, pod dolasku u policijsku stanicu u Srebrenicu, izgubio svaki trag. Njena svekrva je, kaže, umrla nekoliko godina kasnije, od posljedica mučenja.
Komentarišući za naš list Meholjićevu tvrdnju da će Srebrenica za mjesec dana postati distrikt, Filipovićeva je upozorila da on "šalje jasne poruke svojih sunarodnika da oni neće odustati od predratne vizije države BiH u kojoj nema mjesta za Srbe".
-Komandujući policijom Hakija Meholjić je bio "desna ruka" Nasera Orića kome je Hag, nažalost, oprostio masovna ubistva srpskih civila na području Srebrenice i Bratunca, spaljivanje 156 sela i progon srpskog naroda, koji je vijekovima živio na ovim prostorima. Tu činjenicu ne bi smjeli da ignorišu pravosudni organi BiH - istakla je Filipovićeva još jednom upozoravajući da će "Meholjić i drugi srebrenički Bošnjaci, ako uskoro ne budu pozvani na odgovornost za ratna dešavanja, stalno komplikovati situaciju u Srebrenici kako bi izbjegli odgovornost pred licem pravde".
Porodice Srba koji su, u srebreničkom selu Zalazje, svirepo ubijeni na Petrovdan 1992. godine ogorčene su što je ratnim bošnjačkim liderima iz Srebrenice omogućeno da i u miru, sredstvima sile i zastrašivanja, sprovode svoju politiku unitarizacije ovih prostora.
Dragica Lazarević iz sela Osredak tvrdi da je Hakija Meholjić odgovoran za sudbinu njene braće Branka i Petka Simića, koji su dovedeni pred policijsku stanicu, poslije zarobljavanja u Zalazju 12. jula 1992. godine.
-Kada smo na Đurđevdan 1992. godine protjerani iz sela našli smo utočište u Zalazju. Dva mjeseca kasnije uslijedio je napad i na ovo selo u kojem su ubili mog muža Momira a Branka i Petka su, sa još petoricom muškaraca, odveli u policijsku stanicu u Srebrenicu - podsjetila je Dragica i dodala da još ne zna gdje se nalaze njihove kosti.
Ona je ogorčena što, kaže, Hakija Meholjić slobodno šeta ovim gradom i pokušava da bude jedan od glavnih kreatora budućnosti Srebrenice.
- Naježim se, uvijek, kad ga sretnem - istakla je Dragica.
Milojka Simić već petnaest godina traga za kostima muža Branka.
-Pitala sam Bošnjake, ali su svi različito pričali i tako zametali trag. Asim, zvani Žućo, iz Cerske rekao mi je samo da su Branka i još šestoricu Srba dovedenih iz Zalazja pred policiju, dugo mučili i da su ih, još žive i sa ekserima u tabanima, negdje zakopali - ogorčena je Milojka.
Mještani Brežana sjećaju se Meholjića s početka rata. Izviđao je, kažu, ove terene još sredinom maja 1992. godine da bi, kako tvrde, 30. juna učestvovao u napadu na ovo selo kada je ubijeno više od trideset civila.
Bošnjaci, koji dobro poznaju Hakiju Meholjića, tvrde da ima izražen "kompleks lidera" i da "udara po svima, ako nije glavni". U ratu je, kažu, više puta dolazio u sukob sa pretpostavljenima, pa čak i sa Alijom Izetbegovićem. Posljednjih godina optuživao je predstavnike bošnjačke vlasti da su pronevjerili i, kako je više puta izjavljivao, "u svoje džepove strpali", silan novac koji je upućen za Srebrenicu.
Ovaj srebrenički stolar, koji je pred rat završio kurs za policajca, vidio je sebe, u poslijeratnom periodu, kao velikog političara. Nije poznato da li je, zbog ratnih zasluga, uspio da pribavi neku akademsku diplomu, ali je, kao visoki funkcioner SDP-a BiH, kandidovan na posljednjim izborima za predsjednika Republike Srpske. Pošto je u toj političkoj bici propao, vidio je sebe u glavnoj ulozi "borca za specijalni status Srebrenice".
Tako se, prije više od mjesec dana, privremeno iselio iz ove opštine i nastanio u šatorsko naselje u Sarajevu, odakle poručuje da će Srebrenica, još ovog ljeta, biti izdvojena iz Republike Srpske.
ĆUTANJE
Hakija Meholjić je u svojstvu osumnjičenog za ratne zločine nad Srbima na području Srebrenice i Bratunca, prošle godine pozvan u policiju kada je, prema našim saznanjima, odbio da da izjavu istražiocima.
Visoki ratni policijski funkcioner izabrao je pravnu mogućnost da se "brani" ćutanjem.
- Izvor
- glas.cms-go.com
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.