BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Inžinjerijske jedinice: u prvoj liniji odbrane

Inžinjerijske jedinice: u prvoj liniji odbrane
27.01.2012. god.

Svoj praznik obeležila je inženjerija Vojske Rusije. Računanje svoje istorije za jedan od najstarijih vodova ruske Vojske datira još od vremena Petra I. 21. januara 1701. godine njegovim ukazom u Moskvi je osnovana „Škola  artiljerije“.  U ovoj školi se vršila priprema oficira artiljerije i vojnih inžinjera. Nakon više od trista godina inženjerija kao i ranije stoji u prvoj liniji odbrane i bez njenog učešća ne može ni jedan rod vojske.

Uređaj za deminiranje inženjerci u šalji zovu „Aždaja“. Reaktivni instrument pri ogromnoj bezini leti na minirano polje, kriz nekoliko minuta preko njega prelazi minolovac i koridor za bezbedan prolaz vojne tehnike je otvoren. Bež inžinjerije danas ne može ni jedan rod vojske. Inžinjerci su uvek u centru obuka ili borbenih akcija.

„Mi smo u prvoj liniji odbrane, a i napadu. Inžinjerci – to je poziv",  govori Kamil Salimhanov, komandant 12. gardijske inžinjerijske brigade Centralnog vojnog okruga Ministarstva odbrane Rusije.

U istoriji 12. gardijske inžinjerijske brigade, koja se dislocirala u mesto Alkino, koje se nalazi kod grada Ufe, je bilo više herojskih epizoda. Formirana još 1942. godine brigada, koja je prošla ceo Drugi Svetski rat, danas je najkrupnija vojna formacija u Centralnom vojnom okrugu. U kartonu službenih podataka o vojnim inžinjerima zabeležena su učešća u mnogim borbenim konfliktima. Ali čak i u mirnodopsko vreme njihov rad je uvek povezan sa rizikom po život.

Eksplozije municije u skladištima oružja u Uljanovskoj oblasti, Baškiriji i Udmurtiji prošle godine su postale deo poslova specijalista upravo ove oblasti. Likvidacija posledica ovih vanrednih događaja je trajala nekoliko meseci, vojni inžinjeri su u potpunosti očistili teritoriju naselja od neeksplodiranih granata.

„Bila je teška godina, ali snašli smo se. Sada je u svim naseljenim punktovima mirno i spokojno", istakao je Kamil Salimhanov.

Deminiranjem teritorije inženjerci se bave ne samo na zemlji, već i pod vodom. Ronilac vrši potragu eksplozivnog uređaja na dnu jednog bazena. Zadat je vežba, maksimalno slična borbenoj. Potraga se izvodi na niskim temperaturama i na kritičnim dubinama – do 60 metara.

Profesija vojnog ronioca je jedna od najsloženijih u vojsci, ali redov, stariji ronilac Aleksandar Kravčak je brzo usvojio njene specifičnosti. Posle redovnog služenja, on je doneo odluku da nastavi rad u ovom rodu, ali sada po ugovoru. Prema njegovim rečima nije težak posao. „Orijentišeš se i koordinišeš po megafonu“ ispričao je Kravčak.

Postoje u inženjeriji i borbeni psi. Četvoronošci, specijalno obučeni za pronalaženje eksplozivnih naprava i zatrpanih ljudi, nose odgovornost jednak onoj koju imaju ljudi. Labrador Lora je veteran inženjerije. Koliko je samo uspešnih i opasnih pronalaženja bilo, vojnici ne pamte sve, ali priznaju – broji se desetinama kilograma.

Inžinjersijske jedinice su opremljene najvišom tehnologijom -  vrši se konstantna modernizacija, a usled toga počeli su da nam pristižu nove vrste opreme. Zaštitno odelo „Duplon“ je jedno od poslednjih projekata, koji se pojavio za naoružanje inžinjeraca.

„Odelo štiti od granata, od eksplozivnih uređaja", objasnio je Iljnur Mingazov, stariji poručnik, komandir čete.

Deminiranje lokacije, izgradnja privremenih prelaza, pretraživanje voda i čak spasavanje ljudskih života za vreme tehnogenih katastrofa – sada su i dužnosti novih inžinjerijskih jedinica Vojske Rusije. Tokom svoje 310-godišnje istorije vojni inžinjerci su više puta dokazivali vernost visokim idealima služenja Domovini, bez obzira na sve poteškoće. Ovaj praznik su mnogi od njih proslavili na dužnosti.



  • Izvor
  • Rusija RS


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »