BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Provokacija albanskih partija

Provokacija albanskih partija
07.02.2012. god.
Odluka da se promene srpski nazivi ulica u Bujanovcu je provokacija albanskih stranaka, ocenio ministar Milan Marković. Odbornici srpskih partija, za sada, ostaju u vladajućoj koaliciji u tom gradu.

 

Odluka da se promene srpski nazivi ulica u Bujanovcu je provokacija albanskih stranaka, ocenio ministar Milan Marković. Odbornici srpskih partija, za sada, ostaju u vladajućoj koaliciji u tom gradu.

Odbornici Demokratske stranke, G17 Plus i Grupe građana "Stojanča Arsić" za sada će ostati u vladajućoj koaliciji sa albanskim strankama u Bujanovcu, ali će konačna odluka o sudbini koalicije biti usvojena narednih dana, izjavio je predsednik Opštinskog odbora Demokratske stranke u toj opštini Boban Pavlović.

Pavlović je agenciji Beta rekao da je ostanak srpskih odbornika u vladajućoj koaliciji doveden u pitanje zbog predloga Komisije za promenu naziva ulica, koje je usvojila Skupština opštine Bujanovac, a kojima se briše 17 srpskih naziva ulica u tom gradu.

"Svi albanski odbornici i jedan odbornik ispred Ujedinjene partije Roma glasali su za usvajanje predloga za promenu naziva dvadesetak ulica u Bujanovcu, a sednicu Skupštine opštine su iz revolta napustili svi srpski odbornici. To za sada ne znači i da su Srbi napustili vladajuću koaliciju", rekao je Pavlović.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković kaže da je odluka albanskih odbornika  provokacija i još jedan od mnogih poteza koji pokazuju političku nezrelost rukovodstva te opštine.

"Ovaj potez ima za cilj prizemnu političku promociju pojedinih albanskih političara i destabilizaciju prilika u toj opštini", naveo je Marković koji je i predsednik Koordinacionog tela Vlade Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđu.

Dosadašnja politika koju vode pojedini albanski politički lideri u tom gradu na jugu Srbije učinila je da nema iznenađenja zbog te pogrešne odluke, ocenio je Marković.

Zgrada-opstine-u-Bujanovcu.jpg

 

 

"Sigurno bi nas mnogo više iznenadilo da je ta ista Skupština opštine donela odluku o tome kako pomoći najsiromašnijim građanima bez obzira na nacionalnu pripadnost, da je napravila plan privrednog oporavka, ustrojila bar jednu industrijsku zonu ili donela bilo kakvu drugu odluku koja bi pomogla da ljudi žive bolje nego što sada žive", dodao je ministar.

Prema njegovim rečima, ta provokacija neće ništa promeniti i Koordinaciono telo će uložiti sve snage da ne dozvoli da građani Bujanovca budu taoci devedesetih godina i političkih lidera koji nisu u stanju da se okrenu budućnosti, zbog toga što nisu sposobni da rešavaju probleme životno značajne za njihove sugrađane.

Ministarstvo donosi konačnu odluku

Odlukom u Bujanovcu se brišu nazivi ulica: cara Lazara, carice Milice, vojvode Mišića, vojvode Stepe, Radomira Putnika, Dimitrija Tucovića, Dositeja Obradovića, Svetozara Markovića i drugih velikana srpske istorije, nauke, prosvete i kulture.

Ubuduće bi te ulice trebalo da nose imena: Skenderbeg, Redžep Hasani, Ljam Breznica, Naim i Sami Frašeri, Idriz Seferi i drugih albanskih književnika i, kako je navedeno, drugih boraca za albansko buđenje.

Ulicu će dobiti i Fatmir Ibiši iz Gnjilana, pripadnik Kosovskog zaštitnog korpusa, koji je februara 2000. godine kod sela Končulj, sa terorističkom grupom izveo bombaški napad na policijsko vozilo MUP-a Srbije kada je jedan policajac ubijen, a tri su teško ranjena.

Centralni gradski trg, koji sada nosi ime vođe Prvog srpskog ustanka, Karađorđa Petrovića, trebalo bi da se zove Trg Skenderbega. Ipak, zvanična promena naziva ulica nije moguća bez saglasnosti Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

Komisija za promenu naziva ulica u Bujanovcu ima sedam članova, od kojih su trojica iz redova Srba. Predsednik Opštinskog odbora DS-a u Bujanovcu Boban Pavlović, koji je jedan od članova Komisije, kaže da neki predlozi promena naziva ulica, u kojima živi većinsko albansko stanovništvo, nisu bili sporni za Srbe. Međutim, kako dodaje, srpski članovi Komisije su bili preglasani i za promenu naziva ulica sa kojima se nisu slagali.

Neprihvatljiv predlog je, kako je naveo, da se jedna ulica nazove po Fatmiru Ibišiju, koji se dovodi u vezu s terorističkim napadima na jugu Srbije. Pavlović kaže da je odluka albanskih odbornika podigla i tenziju između Srba i Albanaca u tom gradu.

Srbske partije su u koaliciju sa albanskim partijama, koje su već imale formiranu vladajuću koaliciju, ušle u oktobru 2010. godine, uz posredovanje OEBS-a i Koordinacionog tela za jug Srbije, radi formiranja multietničke vlasti u Bujanovcu.

Vladajuću koaliciju u Skupštini opštine Bujanovac, koja ukupno ima 41 odbornika, čine sve albanske partije sa 23 odbornika, još šest odbornika srpskih partija i jedan odbornik Ujedinjene partije Roma. U opoziciji je šest odbornika Srbske radikalne stranke i pet odbornika Demokratske stranke Srbije.





Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....


Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Ostale novosti iz rubrike »