BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Izbori za Evropski parlament 2014: sva lica su poznata

Izbori za Evropski parlament 2014: sva lica su poznata
23.01.2014. god.


Predstojeći izbori za Evropski parlament možda će izmeniti politički pejzaž jedinstvene Evrope. Eksperti skreću pažnju na to da se u uslovima potpune neizvesnosti, političke partije, kandidujući za parlament i rukovodeće strukture EU, opiru na već poznata imena. Da li će ovo pomoći na pozadini narastajućeg rejtinga nacionalističkih i populističkih partija, mišljenja stručnjaka se ovde razilaze.

Poslednje ankete, koje su sprovedene u Velikoj Britaniji pokazuju da je najpopularnija vansistemska partija UKIP koju i dalje nazivaju „partijom klovnova i ludaka“. Popularnost ove partije, prema mišljenju analitičara, leži u činjenici da je njen lider Najdžel Faradž, prilično harizmatična ličnost. Svoju popularnost je stekao ekstravagantnim istupima i izjavama o nameri da „razvali“ EU iznutra. Jasno je da upravo ovom negativnom šarmu evroskeptika kao što je Faradž, ugledne partije EU pokuašavaju da se suprostave i stvore protivtežu u obliku ne manje poznatih imena pristalica evrospkih integracija.

Za podršku konzervativnim snagama u EU boriće se bivši premijer Luksmeburga i dugogodišnji šef Evrogrupe Žan Klod Junker. Nemački liberali su predložili evropskim kolegama kandidaturu čuvenog političara Aleksandra Grafa Lambsdrofa, koji je inače član Komiteta za međunarodne odnose Evrospkog parlamenta. Konzeravativci iz Finske izjasnili su se za kandidaturu bivšeg ministra inostranih poslova, koji je u prošlosti takođe bio poslanik Evropskog parlamenta Aleksandar Štub. Poljska konzervativna partija „Pravo i pravednost“ je odlučila da „baci u boj“ bivšu ministarku inostranih poslova Anu Fotigu.

Sva ova i druga imena, koja su pomenuta u evropskim medijima, zaista su dobro poznata. Drugo je pitanje kome? Vodeći ekspert Centra situacione analize Ruske akademije nauka Sergej Utkin govori o distanci koja postoji između Evropskog parlamenta i birača:

- Nekakvih kvalitativnih promena sa stupanjem na snagu Lisabonskog sporazuma, nažalost nije bilo. Mnogi su pretpostavljali da će upravo parlament obezbediti EU demokratičnost koja joj nedostaje. Ali, to je sa jedne strane institut koji se nalazi na svom mestu, a sa druge građani ga doživljavaju kao nešto daleko od njihovih svakodnevnih potreba i pravih problema Evrope.

Predstavnica koja ima veću popularnost, iz nemačke Partije pirata i upravnica udruženja „Mladi pirati Evrope“ Julija Reda takođe vidi problem u nedovoljnoj prozračnosti Evropskog parlamenta:

- Po mom mišljenju, ljudi su daleko od rešavanja na evropskom nivou. Vidljivi su pokušaji da se parlament demokratizuje, ali ja sam uverena da „pirati“ mogu da obezbede ovaj proces bolje od drugih. Mi iz iskustva znamo da je otvorenost duplo važnija od publikacija na Internetu- čak i onih koje nisu filtrirane.

Čija će imena biti najzvučnija i najubedljivija za evropske birače, videćemo u maju.

Oleg Severgin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

I Teheran i zapadni Jerusalim umanjili su značaj ovog događaja


Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba izjavio je da je to poruka koju je preneo američkom kolegi Entoniju Blinkenu

Kijevu je hitno potreban novi paket pomoći SAD ili će se verovatno slomiti pod pritiskom Rusije, izjavio je Vilijam Berns


Navodno je aktivirana protivvazdušna odbrana u nekoliko provincija Islamske Republike

Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Danas je objavljen pismeni Komentar zvaničnog predstavnika ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove u vezi sa odobravanjem u PSSE zahteva Kosova za članstvo u Savetu Evrope. Komentar prenosimo u...


Ostale novosti iz rubrike »