BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Trećina žrtava u napadima američkih dronova u Jemenu civili

RT: Trećina žrtava u napadima američkih dronova u Jemenu civili
19.11.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Bombardovanja koalicije pod vođstvom Saudijske Arabije možda su razorila Jemen, ali se zemlja suočava i sa drugom smrtonosnom pretnjom na nebu - američkim bespilotnim letelicama. Trećina ubijenih u 2018. godini bil su civili, uključujući i decu, prema izveštaju Zavoda za istraživačko novinarstvo.

"Živimo u strahu, dronovi ne napuštaju nebo", rekao je jedan farmer, opisujući dan kada su njegovi rođaci poginuli u američkom napadu dronovima. Njegovo je jedno od nekoliko svedočenja zabeleženih u novom izveštaju "Asošiejted presa" u kojem se navodi rastući broj civilnih žrtava zbog američkog dronskog rata.

Dok je prikupljanje zvaničnih podataka o broju civilnih žrtava uzrokovanih napdima američkih dronova veoma teško zbog nemogućnosti da se potvrdi identitet ili pripadnost, procene AP pokazuju da je trećina ubijenih do sada u 2018. godini nisu bili članovi teroristička grupa. Oko 215 civila je ubijeno od strane bespilotnih letelica od početka kampanje, prema Zavodu za istraživačko novinarstvo.


Neki napadi dronova su znali usmrtiti po nekoliko članova porodice, kao što se desilo u januaru 2018. godine kada je automobil puno civil koji je tragao za izgubljenim dečakom pogođen od strane američkog drona. Sedam osoba je ubijeno u napadu, uključujući pet članova porodice dečaka.


U intervjuu za RT, Saleh Farag, ujak dečaka, pokazao je fotografije oštećenog vozila i rekao: "To je bio projektil sa drona koja ih je ubio".


U drugom incidentu koji je dokumentovao AP, te potvrdili lokalni aktivisti za ljudska prava, poginuo je 14-godišnji pastir i građevinski radnik. Oblast u kojoj su ubijeni se nalazi nekoliko milja od mesta gde je Al-Kaida prethodno pokušala da zauzme kontrolni punkt.

Uspon pod Trampom
 

Kampanja Vašingtona da neutrališe ogranak Al-Kaide na Arapskom poluostrvu traje od 2002. godine. Međutim, kampanja je poslednjih godina veoma aktivna.

Približavajući se kraju predsedavanja svoje druge godine, američki predsednik Donald Tramp je nadgledao 176 napada dronova, koji su već nadmašili 154 operacije vođene tokom celog vremena Baraka Obame, prema podacima AP-a. Bilo je samo preko 100 napada tokom 2017. godine, nekoliko puta više nego u bilo kojoj drugoj godini od početka kampanje bespilotnih letova, prema podacima Zavoda za istraživačko novinarstvo.
 
Lova na šefa Al-Kaide u regionu doveo je do smrti 66 civila u toku dva napada u 2009. i 2017. godini, uključujući 31 dete.

Smrtonosne udare vrši pripadnik vazduhoplovstva SAD-a, daleko od zone ubijanja u usamljenim konzolama lociranim u SAD-u, iako konačnu odluku o izdavanju naloga za ubijanje vrše viši oficiri.

Često su iscrpljeni radom od 11 do 14 sati, ekipe koje navode dronove, redovno mešaju civile za vojne ciljeve pogrešnom procenom "sumnjivih obrasca ponašanja" na svojim ekranima. Međutim, ozbiljna kazna za takve greške ne postoji.

Govoreći o ovom nedostatku odgovornosti, Brendon Brajant, bivši američki operater bespilotnih letelica, rekao je za RT: "Zaista niko ne. Ako neko zezne stvar, samo dobije dobije šamar po zglobu i sve je u redu."
 
"Te stvari su noćne more"

Dok broj civilnih žrtava od strane američkih bespilotnih letelica zabrinjava, kao i mali nadzor, to je samo bleda slika u poređenju sa masovnim ubijanjem i uništavanjem koje je prouzrokovala vojna podrška SAD-a u jemenskom građanskom ratu koaliciji pod vođstvom Saudijske Arabije.

Nakon što su izbili sukobi u 2015. godini, nakon što su pobunjeni Huti ustali protiv vlade, više od 57.000 ljudi je poginulo.



Glad i bolesti, podstaknute blokadom isporuka pomoći koju je uvela Saudijska Arabija ugrožava milione drugih, a situaciju je opisao šef UN-ovog Svetskog programa hrane kao "katastrofu" i "stvarnu noćnu moru".

Podržavajući svrgnutu jemensku vladu, vazdušni rat protiv Hutija pod vođstvom Saudijske Arabije dobija sve veću pažnju u zapadnim medijima, zbog konstantnih napada na civilne ciljeve i infrastrukturu.

Kao rezultat toga, podrška SAD-a i Velike Britanije saudijskoj  koaliciji u vidu obike, prikupljanja obaveštajnih podataka, tankanja aviona gorivom i prodaje oružja, postala je cilj povećanog besa.

Međutim, ni Vašington ni London ne planiraju da zaustave svoje unosne ugovore o naoružanju sa Rijadom i drugim članovima koalicije.

 

 



  • Izvor
  • foto: © Reuters / Handout via USAF / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Američka pomoć neće biti dovoljna da zaustavi ruske snage, izjavio je Dmitrij Kuleba


Zamenik ministra odbrane Timur Ivanov je godinama pod sumnjom, navode mediji

Predsednik Ebrahim Raisi uputio je oštro upozorenje zapadnom Jerusalimu


Ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba objasnio je da ukrajinski konzolati više neće služiti borbenim muškarcima koji borave u inostranstvu

Estonski ministar unutrašnjih poslova Lauri Laanemets je ranije takođe predložio da se Ruska pravoslavna crkva označi kao teroristička organizacija


Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu podelio je najnovije procene kijevskih žrtava na bojnom polju


Ostale novosti iz rubrike »