BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako jedan američki pilot umalo nije započeo nuklearni rat sa SSSR

Kako jedan američki pilot umalo nije započeo nuklearni rat sa SSSR
22.01.2020. god.


Sovjetski Savez nije dočekao izvinjenje i odštetu od Amerikanaca za oboreni avion, ali je naplatio na svoj način.

„Oni su se jednostavno našli na pogrešnom mestu u pogrešno vreme i radili su pogrešne stvari“, tako je kapetan vazdušnih snaga SAD Ralf Par 
objasnio svoju „pobedu“ nad sovjetskim transportnim avionom Il-12 poslednjeg dana Korejskog rata 27. jula 1953. godine.

Sovjetski Il-12 je leteo iz Port Artura (danas Daljena) u Vladivostok preko teritorije kineske Mandžurije. Njegova trajektorija je prolazila pored korejske granice, gde ga je i ugledao Ralf Par iz svog mlaznog lovca F-86 Sejbr. Incident koji je koštao živote 15 sovjetskih oficira i 6 članova posade odmah je usijao odnose dve superdržave i doveo ih na granicu velikog konflikta. Jer američki pilot nije oborio avion iznad Severne Koreje, već na kineskom nebu, gde je Amerikancima let bio zabranjen.

Istraga je utvrdila da su šestorica putnika izrešetana još u letu, a ostali su poginuli prilikom pada aviona. Il-12 je imao 19 rupa od američkog mitraljeza.

Ralf Par drži svoju fotografiju iz mladosti

Zašto je američki pilot na samom kraju rata morao da prođe tako dalek put i gađa bespomoćni transportni avion?

Trka za medalje i visoke činove

„Ralf Šerman Par bio je jedan od najboljih američkih asova“, 
tvrdi vojni istoričar, bivši načelnik obaveštajne službe vazdušnih snaga Tihookeanske flota, pukovnik u rezervi Pavel Levšov. „Postoji mišljenje da je jako želeo da postane dvostruki as, zbog čega je morao da obori još jedan – deseti – neprijateljski avion“.

Upravo po svoju desetu žrtvu američki pilot se uputio u zabranjenu zonu bukvalno nekoliko sati pre stupanja na snagu primirja.  

Ali moguće da Parove ambicije nisu bile jedini razlog ovog napada. Postoji verzija da su Amerikanci tražili krupnu žrtvu, a ne samo nekoliko mladih oficira.

Ralf Par

Istoričar Korejskog rata Igor Sejdov smatra da su američki obaveštajci saznali da će 27. jula sa poluostrva Ljaodong avionom Il-12 poleteti komanda Tihookeanske flota SSSR. Ali partijska konferencija se odužila i umesto najviših oficira, poleteli su drugi ljudi. O promeni planova Amerikanci nisu znali.

Moguće je takođe da su američki F-86 krenuli u lov na čuvenog maršala iz Drugog svetskog rata, komandanta armije na Dalekom istoku Rodiona Malinovskog, koji je takođe mogao da postane putnik tog kobnog leta.

Američka verzija

Sjedinjene Američke Države su priznale činjenicu obaranja aviona, ali ne i svoju glavnu grešku: da je avion oboren iznad teritorije Kine. Mogućnost da se to dogodilo u vreme ratnih dejstava na korejskom nebu je praktično bila opravdavajuća okolnost.

Il-12

Ralf Par je govorio da je američki štab pokušao da stiša buku oko ovog incidenta, ali pilot je bio protiv: „Neko je rekao: A zašto da ne kažemo da je to bio MiG? Odgovorio sam: A zašto da ne kažemo istinu?“

Sjedinjene Američke Države su na kraju krajeva odbacile sovjetsku tužbu predatu Međunarodnog sudu u Hagu sa zahtevom da se isplati odšteta rođacima ubijenih. 

Sovjetska osveta?

Dva dana kasnije Sojveti su „naplatili“ smrt svojih oficira. Ipak, ni dan danas ne možemo znati da li se to dogodilo namerno ili slučajno.

F-86 Sabre

29. jula američki izviđački avion RB-50 (modernizovani bombarder B-29) ušao je u vazdušni prostor SSSR pored ostrva Askold, na svega nekoliko desetina kilometara od Vladivostoka.

Po 
sećanju kapetana Aleksandra Ribakova, pilota jednog od aviona MiG koji su poleteli Amerikancima u susret, na Sovjete je otvorena vatra. „Pilot aviona koji je leteo kraj mene rekao je da pucaju u nas. Kao odgovor na to s bliskog rastojanja rafalnom paljbom sam dva puta pogodio avion. A po mom naređenju i drugi pilot je isto to učinio. Odmah zatim je avion uljez počeo da pada i nestao je iza oblaka“, prisećao se pilot.

Uljez je pao u neutralne vode, a uskoro su ga našli američki brodovi. Preživeo je drugi pilot Džon Roč i iz vode su izvukli još dva tela. Trinaest članova posade nikad nisu pronašli.

Oboreni RB-50.

Na neki način se ponovila priča sa avionom Il-12. Jedino što su sada Amerikanci tvrdili da su ih Sovjeti napali na neutralnoj teritoriji, a Sovjeti – da su Amerikanci ušli u vazdušni prostor SSSR.

Razmenivši ove udarce i shvativši da dalja rasprava ne vodi ničemu, dve superdržave su odlučile da zataškaju konflikt.

Boris Jegorov, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © U.S. Air Force / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sukob bi mogao da odvuče Evropu „u ponor“, upozorio je mađarski premijer


I Teheran i zapadni Jerusalim umanjili su značaj ovog događaja

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba izjavio je da je to poruka koju je preneo američkom kolegi Entoniju Blinkenu


Kijevu je hitno potreban novi paket pomoći SAD ili će se verovatno slomiti pod pritiskom Rusije, izjavio je Vilijam Berns

Navodno je aktivirana protivvazdušna odbrana u nekoliko provincija Islamske Republike


Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Ostale novosti iz rubrike »