BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Sastanak sa izaslanikom Trampa nije promenio stanje stvari o mogućem skorom zaključivanju okvirnog sporazuma sa Rusijom o kontroli naoružanja“

„Sastanak sa izaslanikom Trampa nije promenio stanje stvari o mogućem skorom zaključivanju okvirnog sporazuma sa Rusijom o kontroli naoružanja“
11.10.2020. god.


Moskva ne razume na čemu se zasniva gledište SAD-a o mogućem skorom zaključivanju okvirnog sporazuma sa Rusijom o kontroli naoružanja, a sastanak sa specijalnim izaslanikom Donalda Trampa u Helsinkiju nije promenio stanje stvari, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.


„Već nekoliko nedelja sa Amerikancima razgovaramo o tome, kao prvo, šta bi moglo predstavljati suštinsku stranu hipotetičkog budućeg sporazuma u toj sferi i, kao drugo, kako bi se mogao sastaviti takav sporazum, s obzirom na sve faktore, uključujući unutarpolitički kalendar SAD, sve veći vremenski pritisak zbog isteka Sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja, ako ne bude produžen i drugim aspektima“, rekao je Rjabkov.

Prema njegovim rečima, ruska strana „u principu“ ne odbacuje mogućnost „postizanja nekog okvirnog sporazuma koji bi omogućio da se razgovara o određivanju glavnih pravaca i parametara daljeg rada“.

„Ali samo smatramo da je takva opcija moguća. Naglašavam da se u poslednje vreme nismo približili postizanju takvog sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama. Nejasno je na čemu se zasnivaju pokušaji Amerikanaca da stvar predstave kao da smo na pragu zaključivanja takvog sporazuma i da je još malo ostalo i sporazum će biti postignut“, dodao je zamenik ministra.

Prema njegovim rečima, pregovori koji su održani u Helsinkiju 5. oktobra pokazali su da i dalje postoje ogromne razlike u pristupima, uključujući centralnim elementima takvog sporazuma

Rjabkov je dodao da se neslaganja tiču i pitanja zamrzavanja nuklearnih arsenala.

Okviran sporazum o naoružanju mogao bi da se postigne i „sutra“, kada bi SAD pristale na predloge ruske strane, konstatovao je Rjabkov.

„Kada bi se Amerikanci složili sa našim dokumentima koje smo im predali, dogovor bi mogao da se postigne i sutra. Ali u uslovima ovakvih neslaganja uopšte ne mogu da zamislim na osnovu čega kolege u Vašingtonu smatraju da su takve pretpostavke moguće“, zaključio je on.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © ITAR-TASS/Sergeй Karpov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Naivno je misliti da Kijev može da povrati od Rusije sve teritorije na koje tvrdi da su svoje, tvrdi češki predsednik Petr Pavel

„Jednostavno nećemo dozvoliti da se to desi“, izjavio je Grant Čaps, govoreći o bilo kakvim ustupcima Rusiji.


Na Slobožanskom pravcu u Volčansku, Oružane snage Rusije su uspele da uspostave kontrolu nad severnim delom grada, zauzevši teritoriju Liceja broj 1 i Dečijeg vrtića broj 6. Na istočnom...

Postoji (li) nada da će u Ujedinjenim nacijama, uz zajedničke i koordinirane napore Srbije, Rusije i Kine, svetska većina stati na stranu Srbije i sprečiti usvajanje rezolucije o Srebrenici...


„Nigde nije bezbedno“ u Gazi, upozorila je agencija UN za palestinske izbeglice


Ostale novosti iz rubrike »