BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tragovi života na Marsu

Tragovi života na Marsu
17.07.2013. god.


Pronaći tragove života na Marsu - glavni je zadatak novog „Curiosity“, koji će NASA poslati na Crvenu planetu 2020. godine. Dizajn i šasiju, konstruktori su preuzeli od aktuelnog "Curiosity." To je smanjilo troškove, ali će "izgradnja" biti drugačija. Stručnjaci priznaju da bi se u njemu mogli naći i ruski instrumenti.

Iako se često može čuti u medijima da se "Curiosity" upravo bavi istraživanjem života na Marsu, to nije slučaj. Njegov cilj – da razjasni, da li su nekada mogli postojati uslovi za život mikroorganizama. Odgovor je već poznat: "Da, mogli su." Dakle, na osnovu iskustva "Curiosity", kao i ranijih vozila, priprema se novi projekat "Mars-2020" - što predstavlja logičan korak dalje u istraživanju planete.

Od januara, u NASA-i radi «Mars 2020 Science Definition Team» - grupa stručnjaka, koja je objavila veliki izveštaj sa preporukama kako bi trebalo da izgleda novo vozilo, i koje su njegove funkcije. Ono bi trebalo da vrši mikroskopske analize - po prvi put u istoriji istraživanja Marsa. Aparat će prikupljati uzorke koje će kasnije slati na Zemlju. Na kraju, on će proveriti i kako da buduće misije sa ljudskom posadom iskoriste resurse Marsa. Zadaci su veći od onih koji su dati "Curiosity", kaže vodeći istraživač u Laboratoriji za spektroskopiju, Instituta za kosmička istraživanja Maksim Litvak.

- U slučaju pokretanja ove velike misije, nadam se da će biti pređene veće udaljenosti na planeti i imati više mogućnosti da se izuči sastav zemlje iz njenog jezgra. Ako "Curiosity" sada vrši bušenjana 5-7 cm, to će se tada ići dalje i uzimati uzorke sa većih dubina. 

Nakon proučavanja izveštaja sa preporukama, NASA će izabrati instrumente za novo vozilo. Nakon toga, NASA će objaviti javni konkurs za razvoj naučne "konstrukcije". Vrlo je moguće da će "Mars-2020" biti međunarodni projekat kao što je "Curiosity", nastavlja Maksim Litvak.

Deo instrumenata će biti razvijen u međunarodnoj saradnji. Što se tiče učešća Rusije, ja mislim da bi ruski naučnici bili zainteresovani da ponude naučnu opremu za ovo vozilo, ali to sve zavisi koliko će ona odgovarati ciljevima i zadacima.

Rusija bi mogla da ponudi sličan instrument, onom koji je već na "Curiosity" i drugim istraživačkim stanicama, pretpostavlja šef Instituta za svemirsku politiku, Ivan Mojsejev.

- Mi obično stavljamo neutronski analizator za pretraživanje vode. Najverovatnije, on će leteti na novom Marsovom roveru. Naravno, u poboljšanoj verziji.

Koncept "Mars-2020" se ne pravi na aksiomi da je na planeti nekada davno postojao život. Čak i ako se ne uspe doći do nekog nagoveštaja, naučnici će bolje razumeti uslove pod kojima se pojavio život na Zemlji. Dodajmo da je ovo prva astrobiološka misija na Mars, posle vozila "Viking". Sredinom '70-ih, oni su tražili znake života i dobili protivurečne rezultate, koji do danas izazivaju sporove među naučnicima. Dakle, novi Marsov rover, koji je evoluirao od "Curiosity", izgleda da će biti direktan potomak "Vikinga".

Boris Pavliščev,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »