BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nagomilani otpad oko Zemlje bi mogao obustaviti kosmičke aktivnosti

Nagomilani otpad oko Zemlje bi mogao obustaviti kosmičke aktivnosti
10.08.2019. god.


"Roskosmos" je krajem juna dobio patent za razradu satelita koji se sam raspada u kosmosu, navodi se u bazi podataka Federalne službe za intelektualno vlasništvo.

Državna korporacija prijavu za patent je objavila 2017. godine, a navodi se da bi tim za samouništavanje trebalo da deluje sa Zemlje u slučaju završetka operacije kosmičke letelice ili njenog neuspeha.

Satelit bi trebalo da "ispari" pod uticajem faktora kosmosa, uglavnom zagrevanja. U tu svrhu, autori predlažu da se izrade elementi takvih uređaja od materijala koji imaju svojstvo sublimacije, odnosno prelaska nakon zagrevanja iz čvrstog u gasovito stanje, zaobilazeći tečnu fazu.

Među metodama samouništenja, predlaže se da se materijal za raspadanje satelita prekriva posebnim zaštitnim filmom sa njegovim naknadnim uklanjanjem ili da se vrši samo zagrevanje satelita do tačke topljenja njegovih elemenata.

Cilj ovog pronalaska je ograničavanje životnog veka aparata u zemaljskoj orbiti.

Kosmički otpad


Problem kosmičkih krhotina dugo muči naučnike i inženjere. Tokom 2016. godine, stručnjaci kompanije "Roskosmos" došli su do zaključka, da ako se ne bude bavilo ovim problemom, nakon 100-200 godina razvoja kosmičke aktivnosti ona bi mogla prestati jer će celokupna orbita biti zasićena komadima kosmičke opreme.

Prema podacima NASA-ine kancelarije za kosmički otpad, od 1. aprila 2019. na Zemljinoj orbiti bilo je 19.404 objekta koje je stvorio čovek. Rusko Ministarstvo odbrane je zauzvrat izvestilo da od 1. januara 2019. godine njegov katalog sadrži više od 16.180 kosmičkih objekata. Od toga je 13% aktivnih satelita, a ostatak je kosmički otpad. Prema "Roskosmosu", trenutno se oko Zemlje nalazi od 600 do 700 hiljada objekata kosmičkih krhotina, čija je veličina veća od centimetra.



U zavisnosti od visine zemaljske orbite, sateliti mogu biti na njoj od jednog dana do hiljadu godina. Orbite veće od 36 hiljada kilometara nazivaju se "orbite za sahranjivanje", pošto su ovde, nakon završetka posla, kosmičke letelice prebačene na večni počinak. Druga metoda koja se koristi je da se kosmičke letelice spuste sa niskih orbita u atmosferu Zemlje, pri čemu sagore. Pored toga, različite zemlje razvijaju nove načine uklanjanja kosmičkog otpada iz orbite - harpuni, mreže, obrada u orbiti.
Kao što je ranije objavljeno, ruski naučnici, zajedno sa stranim kolegama, rade na ideji instaliranja lasera ​​na Međunarodnoj kosmičkoj stanici kako bi uništili krhotine koje ometaju njen let.


  • Izvor
  • foto: Snimak ekrana / Jutjub / Roskosmos/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »