BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Roskosmos“ predložio dve varijante raketa za let na Mesec

„Roskosmos“ predložio dve varijante raketa za let na Mesec
11.12.2019. god.


Dva koncepta programa superteške klase nosača-raketa predata su na odobrenje Vladi, izjavio je za RIA Novosti Dmitrij Čirkin, generalni direktor organizacije "Agat".

"Do danas je program prekomernih prevoznika dostavljen vladi, a u kom obliku će biti odobren, teško je reći. Postoje dva scenarija. Minimalna je iznosa 700 milijardi, a maksimalni nešto više od jednog biliona", rekao je Čirkin.


Organizacija "Agat" je finansijski institut "Roskosmosa" koja vrši ekonomsku ekspertizu projekata raketne i kosmičke industrije. Ranije je institut otkrio da za stvaranje superteške rakete treba najmanje 700 milijardi rubalja.

Ranije su izvori za RIA Novosti iz kosmičke i raketne industrije izvestili da je "Roskosmos" dizajnirao supertešku raketu "Jenisej" i njenu verziju "Don". Prva je namenjena da isporučuje teret težak najmanje 100 tona u nisku orbitu Zemlje, a do Meseca do 27 tona. Druga, snažnija 140 tona, odnosno 33 tone. Rakete bi trebalo da se koriste za lansiranje transportnog letelica tipa Orel težine 20 tona, lunarnog kompleksa za sletanje i poletanje, kao i modula lunarne baze težine 27-32 tone.

Pre odluke o stvaranju superteške rakete, planirano je osvajanje Meseca uz pomoć nekoliko lansiranja teških raketa "Angara", postavljanje potrebnih modula u niskoj orbiti, a potom slanje na Mesec.

Predsednik Vladimir Putin potpisao je dekret o stvaranju superteške rakete početkom 2018. godine. Prvo lansiranje zakazano je za 2028. godinu, a planirano je da se lansirni kompleks izgradi na kosmodromu Vostočni.

Ranije je potpredsednik vlade Jurij Borisov rekao da se program za stvaranje superteške rakete nosača kreće u rasponu od jednog do 1,7 biliona rubalja. 


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Anton Denisov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »