BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nevidljivi čovek? Naučnici eksperimentišu sa ljudskim ćelijama kako bi postale providne kao kod lignji

RT: Nevidljivi čovek? Naučnici eksperimentišu sa ljudskim ćelijama kako bi postale providne kao kod lignji
05.06.2020. god.


Istraživači su uspešno preneli prirodnu kamuflažnu sposobnost koju neke vrste lignji i sipi često pokazuju u ljudske ćelije, omogućavajući im prelamanje svetlosti.

Neke vrste hobotnica, lignji i druga morska stvorenja imaju specijalizovana tkiva u svojim telima koja im omogućavaju da manipulišu svetlošću i neprimetno se stope sa okolinom kako bi zbunili predatore ili iznenadili plen.



Sada su istraživači na Univerziteta u Kaliforniji projektovali ljudske ćelije tako da imaju slične mogućnosti kamufliranja kao one u koži glavonožaca. Iako zvuči kao zaplet stripa ili naučnofantastičnog filma, istraživači uveravaju da je to, u stvari, teška nauka.

"Naš projekat - koji je definitivno u domenu nauke - fokusira se na projektovanju i inženjeringu ćelijskih sistema i tkiva sa svojstvima koja se mogu kontrolisati, prenositi, odbijati i apsorbovati svetlost", kaže glavni istraživač, doktoe Atruli Čaterdži za hemijski i biomolekularni inženjering.

Čaterdži radi u laboratoriji Alona Gorodetskog, vanrednog profesora hemijskog i biomolekularnog inženjeringa, čiji su timovi prethodno napravili proboj u infracrvenoj kamuflaži i drugim visokotehnološkim materijalima.

Čaterdži je crpio inspiraciju iz ženske lignje Doryteuthis opalescens, koja može prebaciti prugu na svojem plaštu sa gotovo prozirnog u neprozirno beli kao zaštitni mehanizam, koristeći određene vrste proteina koji se nazivaju refleksini.

Tim je uzeo neke od čestica zasnovanih na proteinima iza ove „biološke tehnike prikrivanja“ da ponovo stvori zadivljujuću sposobnost u ljudskim ćelijama.


"Bili smo zadivljeni kada smo otkrili da ćelije ne samo da daju refleksin, već i stavljaju proteine u sferoidne nanostrukture i distribuišu ih po telu ćelije", rekao je Gorodetski, koji je koautor studije, dodajući da se ćelije ponašaju gotovo kao kod lignji.

Tim je takođe testirao mogu li uključiti ili isključiti sposobnost upotrebe spoljnih podražaja stavljanjem ćelija između dve ploče stakla obložene različitom koncentracijom soli.

„Prikrivene ćelije“ izložene sa više natrijum-hlorida raspršile su više svetlosti i više se izdvajale iz svoje okoline.

Za sada je, međutim, proboj ograničen na primenu medicinske i biološke mikroskopije, tako da verovatno uskoro nećemo progoniti nevidljive muškarce niz ulicu.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Ortwin Khan / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »