BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Simulacija otkrila kako bi izgledala neuhvatljiva tamna materija kad bismo je mogli videti

RT: Simulacija otkrila kako bi izgledala neuhvatljiva tamna materija kad bismo je mogli videti
09.09.2020. god.

 
Istraživači iu Harvard & Smitsonian Centra za astrofiziku izveli su jednu od najnaprednijih simulacija tamne materije postigunte ikad i veruju da su stvorili sliku neuhvatljive, „nevidljive“ supstance.

Tamna materija dugo je zbunjivala naučnu zajednicu, uprkos tome što čini oko 85 posto sve materije u univerzumu. Ona čini osnovni deo naših najnaprednijih teorija o samom univerzumu i stoga je presudna za naše razumevanje ... pa, gotovo svega.


Međutim, fotografisanje je nemoguće jer ne stupa u interakciju sa svetlošću. Možemo je otkriti samo preko njenog gravitacionog uticaja na svetlost (ne možemo da vidimo vetar, ali možemo da budemo svedoci kako šuška lišćem i granama drveća, radi poređenja).

Naučnici su primetili pretpostavljeni uticaj tamne materije na galaktičkoj skali, jer ona stvara „oreole“ oko jata galaksija. Prema nedavnoj simulaciji koju su sproveli istraživači sa Harvarda, predvođeni Jiem Vangom, ovi oreoli tamne materije nastaju na svim masovnim slojevima, od galaktičkih pa sve do planetarnih.


foto: © Dr. Sownak Bose, Center for Astrophysics, Harvard University

Tokom petogodišnjeg istraživanja, razvoja i ispitivanja za izradu simulacije, tim je pretpostavio da tamna materija ima masu otprilike 100 puta veću od mase protona i da je sačinjena od slabo interaktivnih masivnih čestica (VIMP), u skladu sa jednom od vodećih teorija o tamnoj materiji.

Za razliku od prethodnih simulacija tamne materije, njihova simulacija je bila jedinstveno visoke rezolucije. Otkrili su da, bez obzira na razmere, ovi oreoli imali sličnu strukturu, te da su sve gušći prema centru i sve više difuzni prema ivici.

Manji oreoli planetarnih razmera su premali da bi se otkrili njihovim uticajem na okolnu svetlost, ali mogu potvrditi drugu teoriju o tamnoj materiji - da emituje gama zračenje kada se njene čestice međusobno sudare.

„Ovi mali oreoli mogu se proučavati samo simuliranjem evolucije kosmosa u velikom superračunaru“, rekao je Vang.

Ako se potvrdi, ovo bi još jednom otvorilo misteriju o gama-zračenju koje „svetli“ u centru naše galaksije. Zaista se veruje da tamna materija formira seme galaktičkih jata skupljajući se u duboki kosmos.
 
„Ovo bi potvrdilo pretpostavljenu prirodu tamne materije, koja možda ipak nije u potpunosti tamna“, rekao je koautor Simon Vajt sa Instituta za astrofiziku Maks Plank.

„Naše istraživanje baca svetlo na ove male oreole dok nastojimo da saznamo više o tome šta je tamna materija i ulozi koju ona igra u evoluciji univerzuma.“

Naučnici neprestano razvijaju i dorađuju nove modele kako bi pokušali da razumeju ovu misterioznu materiju, ali ova najnovija simulacija može da pomogne usmeravanju budućih istraživanja i ponudi još jedan trag na putu čovečanstva do objedinjene teorije svega.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © J. Wang; S. Bose/Center for Astrophysics / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »