BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija registrovala treću domaću vakcinu protiv koronavirusa

RT: Rusija registrovala treću domaću vakcinu protiv koronavirusa
20.02.2021. god.


U Rusiji je registrovana treća vakcina protiv koronavirusa, saopštio je premijer Mihail Mišustin. Lek, nazvan "KoviVaK", razvio je Naučni centar Čumakov u Moskvi.

Nova formula, koja tek treba da završi fazu tri ispitivanja, koristi najtradicionalniju tehnologiju od svih rešenja za borbu protiv koronavirusa ruske proizvodnje. "KoviVak" je virusna vakcina koja sadrži ili oslabljene ili deaktivirane sojeve infekcije, kultivisane posebno za njenu proizvodnju.

Tim naunika koji ju je razvio, ranije je saopštio da je velika većina vakcina širom sveta izgrađena na ovoj tehnologiji.


Očekuje se da će pilot serija od 120.000 doza biti dostupna ruskoj javnosti sredinom marta, izjavio je Mišustin. Navodi se da će se težiti i izvozu vakcine u druge zemlje, poput prve vkacine "Sputnjik V", koju je razvio "Gamalej".


Uzorak virusa koji je korišćen za stvaranje vakcine uzet je od pacijenta hospitalizovanog u Moskovskoj regiji, ranije je saopštio direktor Centra "Čumakov", Ajdar Išmuhametov. Pokazalo se da je uzorak bio dovoljno „kooperativan“ da bi uspeo u laboratoriji, pružajući naučnicima materijal potreban za proizvodnju vakcine.

Prva vakcina protiv koronavirusa koju je registrovala Rusija, "Sputnik V", oslanja se na jedinstvenu dvovektorsku humanu adenovirusnu tehnologiju. U osnovi, čestice koronavirusa se ubacuju u oslabljeni adenovirus, koji je genetski modifikovani virus gripa koji se ne može reprodukovati u ljudskom telu. Zatim pokreće potrebnu reakciju imuniteta. "Sputnik V" koristi dva različita adenovirusna vektora za prvu i drugu dozu i efikasnija je odbrana u poređenju sa drugim vakcinama koje koriste isti vektor za obe doze.

Druga doza, "EpiVakKorona", koju je razvio Institut "Vektor" sa sedištem u Sibiru, koristi sintetizovane čestice virusa. U ljudsko telo ih unose proteini nosači. Za razliku od nekih stranih konkurenata, sve vakcine ruske proizvodnje, uključujući potpuno novi "KoviVak", mogu se čuvati u običnim frižiderima, što u velikoj meri olakšava logistiku i distribuciju.


Očekuje se da će u budućnosti biti predstavljeno još ruskih antikoronavirusnih vakcina. Sve u svemu, u ruskim naučnim centrima je u toku razrađivanje preko 20 različitih vakcina, prema podacima iz agencije za zaštitu potrošača "Rospotrebnadzora".


"Sputnjik V" je već odobren za hitne potrebe u više zemalja širom sveta. San Marino je postao 30. država koja ga je odobrila, saopštio je u RDIF, koji je finansirao njen razvoj. Već je proizvedeno najmanje 10 miliona doza vakcine. Do sada je proizvodnja "EpiVakKorone" nešto skromnija, sa oko 80.000 doza koje su dostupne.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Maxim Shemetov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »