BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Šta kad zub zaboli noću?

Šta kad zub zaboli noću?
14.01.2020. god.

Svako ko je bar jednom u životu doživeo zubobolju zna koliko je ovo dosadan i jak bol. Jedino što se može porediti sa ovim bolom jeste zub koji zaboli noću. Šta sve izaziva zubobolju i šta možete uraditi da ublažite svoje muke dok ne svane i dok ne odete svom stomatologu. Pročitajte u tekstu.

Šta sve može da izazove zubobolju?

Zubobolja može biti uzrokovana nečim što se događa zubima ili gingivi. Uobičajeni uzroci zubobolja uključuju na prvom mestu karijes. Bez obzira na to koliko je zub zahvaćen, on može jako boleti. Kada bakterija uzrokuje propadanje zuba, nervi u vašim zubima mogu biti izloženi, što izaziva bol.

Povrede usta ili vilice takođe mogu biti uzrok bola. Infekcija sinusa, apcesni ili inficirani zub, tj. pritisak koji na nerve vrši gnoj za posledicu će imati jak bol. Ukoliko vam ispadne plomba ili neki privremeni ispun zub će biti osetljiviji.

Hrana u paradonalnim džepovima ili jednostavno u interenalnom prostoru može zadati prave muke. Isto važi i za bolesti desni kao što su gingivitis ili parodontopatija. Upaljene desni obično su otečene i bole, a u ekstremnim slučajevima gingiva toliko buja da može ispuniti i šuplje zube – te izazvati bol sličan onom koji prati  pulpitis.

Verovali ili ne, škrgutanje zubima noću nije samo nezgodna navika koju ne možete kontrolisati, već i uzrok ozbiljnih bolova. Stiskanjem vilica, vršite pritisak koji vaši osetljivi zubi trpe.

Najbolje će biti da rešenje za svoju zubobolju potražite kod stručnjaka. Dobar stomatolog u Beogradu utvrdiće šta izaziva bol i osloboditi vas muka.

Kako da ublažite bol da možete spavati?

Lečenje zubobolje kod kuće obično podrazumeva upravljanje bolom. Evo nekoliko načina da ublažite bol tako da možete dobro spavati.

Koristite lekove protiv bola bez recepta. Korišćenje lekova kao što su ibuprofen i aspirin mogu ublažiti manje bolove od zubobolje.



Držite glavu uzdignutu. Poduprite glavu višim jastukom, tako da bude iznad nivoa tela. Na ovaj način sprečićete veći dotok krvi u glavu. Kada ležite u glavi se nakuplja krv, iz ovog razloga se najviše zubobolja pojačava noću i ne da vam da zaspite.

Izbegavajte jesti kiselu, hladnu ili tvrdu hranu neposredno pre spavanja. Ova hrana može pogoršati stanje u kom se nalaze vaši zubi, te posebno iziritirati već formirane šupljine.  Stavite led ili hladnu oblogu na bolno mesto. Umotajte kockicu ili dve leda u krpu i nalonite ga na bolnu stranu lica. Ovo može pomoći da ublažite bol tako da možete odmoriti.

Isperite zube sredstvom za ispiranje usta. Koristite sredstvo za ispiranje usta koje sadrži alkohol da biste dezinfikovali zube.

Prirodni lekovi protiv zubobolje

Ukoliko radije birate prirodne lekove umesto tableta, onda će korisno biti da znate da su protiv zubobolje delotvorni nana, karanfilić, lavanda, kora manga, ljuta papričica i beli luk.

Ljuta papričica

Umešajte prstohvat mlevene ljute papričice sa 25 mililitra soka od limuna, pa u to dodajte vruću vodu i med po ukusu. Ako dva puta dnevno mućkate u ustima ovaj prirodni preparat, umirićete bol od zuba.

Karanfilić

Karanfilić će imati analgetsko dejstvo ako žvaćete njegov čen dva do tri puta nedeljno. Sličan efekat postiže se i ako sipate do 3 kapi esencijalnog ulja na pamučnu krpicu i stavljate na zub i desno tri puta dnevno.

Lavanda

Umirujuće dejstvo lavande iskoristite tako što ćete 2-3 grama osušenih cvetova ove biljke ostaviti i poklopiti u ključaloj vodi desetak minuta. Kada se ohladi, procedite tečnost te tri puta dnevno ispirajte usta njome.

Nana

U 150 mililitara ključale vode stavite jednu kafenu kašiku suvih listova nane. Neka odstoji tako d o15 minuta, a onda je procedite i dok je toplo, ispirajte usta. Ponovite postupak najviše tri puta dnevno.

Poželjno je da pre upotrebe prirodnih lekova konsultujete svog lekara budite sigurni da niste alergični na neku biljku ili ulje pre nego što ga upotrebite.




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zubi su jako bitni i kada nam nešto nije u redu sa njima osećamo se nelagodno i jedva


Vitamin B12 se često promoviše kao suplement koji može poboljšati energiju, koncentra

 Šta je miom? Miomi su najčešće dobroćudni tumori glatkih mišića materice. Predstavljaju oboljenje materice koje se manifestuje formiranjem i rastom benignog tumora u miometrijumu – mišićnom sloju materice. Obično se...


U subotu će u Galeriji Narodnog muzeja u Vranju biti održan 'Omaž Dr Vukašinu Antiću'. Poznati hirurg iz Vranja Vukašin Antić preminuo je 1. aprila 2020. godine u 62....

Kandida na jeziku  je stanje u kojem se gljivica Candida albicans nakuplja na sluznici vaših usta. Kandida je normalan organizam u vašim ustima, ali ponekad se može povećati i...


Čuveni grčki filozof Claudius tvrdio je da sve što čovek vidi, ili može da dodirne, potiče od kiseonika. 'Kiseonik je sam život, esencija svega!' napisao je u svojim delima,...


Ostale novosti iz rubrike »