BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Moskva odbacila tvrdnju američkog generala o „ruskim avionima u Libiji“

RT: Moskva odbacila tvrdnju američkog generala o „ruskim avionima u Libiji“
27.05.2020. god.

 


Izveštaji o prefarbanim ruskim borbenim avionima koji su poslati da bombarduju Libiju nemaju nikakve veze sa stvarnošću, saopštila je Moskva kao odgovor na najnovije senzacionalne tvrdnje Komande američke vojske u Africi (AFRIKOM) o navodnoj ruskoj umešanosti u region.

Optužbe da je Rusija poslala borbene avione u Libiju "ne odgovaraju stvarnosti", izjavio je za Interfaks Andrej Krasov, prvi zamenik predsednika Odbora za bezbednost Državne dume.


"Ruska pozicija je dobro poznata. Mi se zalažemo za okončanje krvoprolića u Libiji i pozivamo sve strane u sukobu da se suzdrže od upotrebe oružja i sednu za pregovarački stol", dodao je Krasov.




Krasov se saopštenjem osvrnuo na tvrdnje AFRIKOM-a ranije tokom dana, koji je objavio niz nejasnih fotografija "migova" i "suhoja" sa tvrdnjom generala Čarlsa Tovnsenda da su „posmatrali let ruskih borbenih aviona četvrte generacije prema Libiji tokom celog leta".


Saopštenje za štampu AFRIKOM-a u kojem se citira Tovnsend, međutim, bilo je mnogo opreznije u vezi sa tvrdnjom, saopštivši umesto toga da su "procenili" da su avioni nedavno raspoređeni u Libiju kao podrška privatnoj vojnoj ageniji "Vagner grupi" i da će "verovatno" obezbediti blisku vazdušnu podršku. Isto tako, „procenjuje se“ da su avioni došli iz Rusije preko Sirije, gde su „prefarbani kako bi prikrili svoje rusko poreklo“.


Tvrdnja Tovnsenda da „smo posmatrali“ takođe je teža činjenicom, jer saopštio da ni libijska vojska niti privatne kompanije „ne mogu naoružavati, upravljati i održavati ove avione bez državne podrške - podrške koju dobijaju od Rusije“.


AFRIKOM nije precizirao kako će se navodnim prefarbavanjem vrlo karakterističnih aviona prikriti njihovo poreklo niti je ponudio bilo kakav dokaz za svoje tvrdnje.


Fati Bašaga, ministar vlade u Tripoliju, koja se bori protiv Libijske nacionalne armije za kontrolu nad Libijom, ustvrdio je prošle nedelje u intervjuu za Blumberg da je „najmanje šest MiG-ova 29 i dva Suhoja-Su-24“ stiglo u Libiju iz vazdušne baze Hmeimim u Siriji, gde su bazirane ruske snage.

Prošlog meseca su neimenovani zvaničnici AFRIKOM-a koji pozivaju na povratak američkih snaga u Libiju, insinuirali preko prijateljskog Vašington reportera, da će rusko prisustvo biti "opasnije" za NATO od terorista Islamske države. Iako je ovaj citat napravljen za svrhu bombastičnog naslova, on je zapravo stav samog izveštača.

„Rusiju ne zanima šta je najbolje za libijski narod, a umesto toga rade na postizanju sopstvenih strateških ciljeva“, još je jedna „procena“ koja se navodi u saopštenju AFRIKOM-a, gde se dalje tvrdi da bi „destabilizirajuće akcije“ Rusije u Libija moglo pogoršati „migrantsku krizu koja pogađa Evropu“.

Međutim, američko insistiranje da Rusija destabiliše Libiju zbunjuje, budući da je operacija promene režima NATO-a 2011. godine srušila vladu pukovnika Moamera Gadafija i pretvorila najprosperitetniju afričku zemlju u haotičnu pustoš u kojoj se od tada međusobno bore gospodari rata. Maršal Kalifa Haftar, koji vodi Libijsku nacionalnu armiju, a navodno ga podržavaju "Vagner" i Rusija, slavno je otišao u SAD 1980-ih i živeo decenijama u blizini sedišta CIA-e, pre nego što se vratio u Libiju posle 2011. godine.

Rusija i Turska (članica NATO-a koja otvoreno podržava Tripoli) i poslali redovne snage u Tripoli ranije ove godine), organizovali su niz pregovora između Haftara i vlade u Tripoliju početkom ove godine, ali predstavnici Tripolija su odbili da se direktno sastanu sa Haftarom.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • Fotografija koja prikazuje „ruske“ avione koji su navodno poslani u Libiju, foto: © Twitter/@USAfricaCommand/screenshot / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Napadačima na Crocus Citi Hall iz Ukrajine su prebačene velike sume novca, saopštio je ruski istražni komitet.


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Za razliku od Zapada, Moskva nikada neće „ukinuti“ nijednu stranu kulturu

Predsednik ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu (SNBO) Aleksej Danilov razrešen je dužnosti


Dvojica državljana Tadžikistana koji su živeli u Ukrajini optuženi su da su planirali napad na bečku katedralu, tvrdi austrijski Hojte


Ostale novosti iz rubrike »