BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Šef Spoljne obaveštajne službe Rusije o fenomenalnim ženama u ruskoj obaveštajnoj službi

Šef Spoljne obaveštajne službe Rusije o fenomenalnim ženama u ruskoj obaveštajnoj službi
06.03.2021. god.
Obaveštajna služba nije isključivo muški posao, uprkos uvreženom mišljenju. U Spoljnoj obaveštajnoj službi i sada radi mnogo pripadnica lepšeg pola. One izvršavaju voma složene zadatke koji su izuzetno potrebni našoj zemlji, izjavio je Sergej Nariškin, direktor Spoljne obaveštajne službe i predsednik Ruskog istorijskog društva.


Sergej Nariškin je u četvrtak održao govor u Domu Ruskog istorijskog društva na otvaranju izložbe „Obaveštajke u službi Otadžbini“ posvećene ženama koje su u različitim periodima radile u spoljnoj obaveštajnoj službi Rusije. Izložba je otvorena povodom međunarodnog Dana žena.


Po Nariškinovim rečima, obaveštajna služba je uvek tretirana kao izrazito muška profesija, kao profesija „sa muškim licem“. „To, međutim, nije tako“, prenosi Nariškinove reči agencija RIA „Novosti“.



Sergej Nariškin – direktor Spoljne obaveštajne službe i predsednik Ruskog istorijskog društva.

Kremlin Pool/Global Look Press
Žene su uvek radile u obaveštajnoj službi, istakao je Nariškin. Tako je bilo i u periodu nastanka ruske obaveštajne službe 1920-ih i 1930-ih, i u Velikom otadžbinskom ratu, kada su obaveštajke dale svoj doprinos Pobedi, tako je bilo i u posleratnom periodu, dodao je on.

„I danas u Spoljnoj obaveštajnoj službi Rusije ima mnogo izuzetnih, talentovanih, odlučnih i fenomenalnih žena koje rame uz rame sa muškarcima obavljaju složen posao koji je državi izuzetno potreban“, rekao je Nariškin.

Izložba je posvećena sudbini i delovanju legendarnih špijunki različitih generacija čija imena su donedavno čuvana u najstrožoj tajnosti. To su Jelizaveta Zarubina, Zoja Ripkina-Voskresenska, Marija Viljkoviska, Afrika de las Eras, Leontina Koen, Goar Vartanjan, Ana Kamajeva-Filonjenko, Nadežda Trojan, Galina Fjodorova, Irina Alimova, Jelena Čeburaškina, Ljudmila Nujkina, Tamara Netiksa i druge.

Ranije je Vladimir Antonov, vodeći ekspert Sale za istoriju u Spoljnoj obaveštajnoj službi Rusije, ispričao da je čuvena sovjetska ilegalna špijunka Ana Kamajeva poslužila kao prototip za lik radistkinje Ket u popularnoj televizijskoj seriji „Sedamnaest trenutaka proleća“.

Russia beyond


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Ana Čapman, foto: Maksim Bogodvid / Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Napadačima na Crocus Citi Hall iz Ukrajine su prebačene velike sume novca, saopštio je ruski istražni komitet.


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Za razliku od Zapada, Moskva nikada neće „ukinuti“ nijednu stranu kulturu

Predsednik ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu (SNBO) Aleksej Danilov razrešen je dužnosti


Dvojica državljana Tadžikistana koji su živeli u Ukrajini optuženi su da su planirali napad na bečku katedralu, tvrdi austrijski Hojte


Ostale novosti iz rubrike »