BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Opečen gubitkom izbora, večiti vladar Crne Gore Milo Đukanović možda planira obrnutu „obojenu revoluciju“

RT: Opečen gubitkom izbora, večiti vladar Crne Gore Milo Đukanović možda planira obrnutu „obojenu revoluciju“
02.09.2020. god.


Poslednji evropski diktator, crnogorski autokrata Milo Đukanović, upravo se se okliznuo sa vlasti dok je njegova Demokratska partija socijalista izgubila na opštim izborima. Postoje naznake da nije voljan da napusti vlast.

Jedna od šest država naslednica Jugoslavije, Crna Gora je na strateškom položaju na jadranskoj obali, ali ima manje od 700.000 stanovnika. Đukanović je upravljao zemljom u jednom ili drugom svojstvu od 1990. godine, kao predsednik, premijer i šef DPS-a.


U tom procesu, menjao je politički identitet poput donjeg rublja, prelazeći od vatrenog komuniste do nacionaliste i na kraju do prozapadnog "demokrate" i fanatičnog pristaše NATO-a, šta god da bi ga držalo na vlasti. To mu je uspevalo 30 godina sve do sada.




Iako Đukanović sam nije učestvovao na izborima, njegov predsednički mandat ističe 2022. godine, a parlamentarni izbori u nedelju bili su u velikoj meri referendum o njegovoj vladavini. Po prvi put od 1945. godine, kada je prvobitno preuzeo vlast u svojoj komunističkoj inkarnaciji, DPS nije imao potrebnih glasova za formiranje vlade.


Tri opoziciona lidera - Zdravko Krivokapić, Aleksa Bečić i Dritan Abazović objavili su u ponedeljak da su postigli dogovor o formiranju vladajuće koalicije, predstavljajući platformu od četiri tačke. Njihovi sledbenici okupili su se širom Crne Gore te večeri, mašući istorijskim zastavama, uz vatromet i pevajući tradicionalne i patriotske pesme, u potpunom odbacivanju jedne specifične politike koju su prihvatili Đukanović i DPS - izgradnja nacije.



Tokom proteklih 20 godina, a posebno nakon referenduma o nezavisnosti 2006. godine, koji je Zapad prihvatio uprkos široko rasprostranjenim optužbama za prevaru i punjenje glasačkih listića, Đukanović je težio stvaranju novog crnogorskog nacionalnog identiteta, potpuno različitog i neprijateljskog prema srbskoj baštini i istoriji.


Kruna ostvarenja plana trebalo je da bude takozvani Zakon o „verskoj slobodi“, usvojen u decembru 2019. godine, koji bi omogućio vladi da zapleni imovinu Srpske pravoslavne crkve i preda je Đukanovićevim pudlicama.

To se sve spektakularno srušilo. Mesecima su pravoslavni sveštenici vodili protestne povorke širom zemlje, privlačeći ne samo one koji su sebe smatrali etničkim Srbima, već i ogorčene muslimane, pa čak i neke koji su prethodno prihvatili Đukanovićev „crnogorski“ identitet.

Vlada u Podgorici koristila je mere ograničenja zbog koronavirusa kako bi suzbila povorke, a policija je hapsila sveštenike. Prigovori Beograda i Ruske pravoslavne crkve korišćeni su kao primeri „ruskog uticaja“, računajući da će NATO i EU podržati Đukanovića.

Crna Gora je najmlađa članica NATO-a, koja se pridružila alijansi 2017. godine bez referenduma. Đukanović jednostavno nije to pitanje stavio na referendum, jer su sve ankete nagoveštavale da će izgubiti. Optužio je Rusiju za podsticanje državnog udara protiv njega 2016. godine, što Amerikancima možda zvuči poznato i iskoristio je to kao izgovor da radi onako kako želi.


Pošto je Zapad ovog puta zaokupljen sopstvenim problemima, razgovor o „ruskom mešanju“ nije pomogao Đukanoviću, dok je verski progon Srpske pravoslavne crkve na kraju odneo veći deo glasova protiv DPS-a. Izmena i revizija „diskriminatorskih zakona i propisa, uključujući Zakon o verskoj slobodi“ bila je jedna od četiri glavne tačke koje je saopštila nova koalicija. Nije slučajno što su se mnoge pristalice okupile ispred crkava da proslave.

 


Čak i u njihovoj euforiji, koalicija pruža "ruku pomirenja" bivšim vladarima, kako bi zajedno gradili budućnost Crne Gore. Triumvirat je saopštio da želi da nastavi sa reformama koje imaju za cilj da zemlju uvedu u Evropsku uniju i da se „pridržavaju svih međunarodnih obaveza“, što verovatno znači da nameravaju da ostanu u NATO-u. Oni takođe žele okupiti kabinet stručnjaka „bez obzira na političke, verske, etničke ili druge karakteristike“.


Drugim rečima, ne izgleda kao da koalicija forsira revolucionarne promene, pošto je već postigla svoj najveći cilj svrgavanjem DPS-a sa vlasti. Đukanovićeva stranka, međutim, možda ima i drugih ideja. Najavili su veliki skup u glavnom gradu 6. septembra pod sloganom „Bez izgovora ... Crna Gora pre svega“.


Kakvu moguću poentu bi skup mogao imati sada, nakon izbora? Pa, opozicioni lideri već su pozvali svoje pristalice da skrate proslavu i vrate se svojim kućama, upozoravajući na "provokacije" lojalista DPS-a koje bi mogle pokrenuti građanski rat.

Ako su izveštaji agitatora koji napadaju okupljanja koalicije istiniti i ako je skup namenjen da na neki način ospori rezultate izbora, onda bi Crna Gora mogla doživeti prvu svetsku revoluciju obrnutih boja, u kojoj vlada odbija da se pridržava ishode glasanja i podstiče nemire da bi ishod preokrenula.

To je smeli gambit, sigurno. Đukanović i DPS ostavili su samo malo demokratije na životnom osiguranju u Crnoj Gori, taman toliko da im pruže auru legitimiteta na Zapadu. Pokušaji da ga potpuno uguše jer su izgubili moć bili bi u potpunosti karakterni.

S druge strane, ako prevlada opoziciona koalicija, to bi bio dašak svežeg vazduha - ne samo za Crnu Goru, već i za druga mesta na kojima korumpirani oligarsi podržani sa Zapada misle da mogu večno vladati.

Nebojša Malić

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS / Stevo Vasiljevic / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »