BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Moj slučajni pronalazak vrlo vrednih ruskih slika u Beogradu pomogao Srbiji da vrati list Miroslavljevog jevanđelja“: Dopsisnik TASS-a za Vostok

„Moj slučajni pronalazak vrlo vrednih ruskih slika u Beogradu pomogao Srbiji da vrati list Miroslavljevog jevanđelja“: Dopsisnik TASS-a za Vostok
25.06.2020. god.
List Miroslavljevog jevanđelja stiže sa Putinom u oktobru, a Rerihove slike otkrivene zahvaljujući dopisniku TASS-a


Dugoočekivani 166. list Miroslavljevog jevanđelja, jedini koji nedostaje najstarijem srbskom ćiriličnom rukopisu, a koji koje se nalazi u Nacionalnoj biblioteci Rusije u Sankt Petesburgu, u Srbija će stići sa ruskim predsednikom Vladimiron Putinom u oktobru, saznaje TANJUG.

Naime, nakon što je Ruska duma ratifikovala sporazum postignut između srpske i ruske vlade o razmeni lista Miroslavljevog jevanđelja za sedam slike ruskog umetnika Nikolaja Konstantinoviča Reriha, preostalo je da on stupi i na snagu, a poslednji korak do toga je da ministarstva spoljnih poslova razmene verifikaciju sporazuma
.


Posle toga je potrebno da prođe mesec dana da bi ova značajna dela za srpsku i rusku kulturu mogla biti razmenjena, a uobačijano je da se to dogodi tokom poseta visokim zvaničnika.

Vladimir Putin je u razgovoru sa predsednikom Aleksandrom Vučićem potvrdio svoju posetu Beogradu u oktobru.

foto:  © TANJUG

I u Narodnom muzeju u Beogradu gde se čuvaju i Miroslavljevo jevađelje i Rerihove slike, čekaju da sporazum stupi na snagu da bi srbskoj javnosti predstavili dela izuzteno vrednovanog ruskog autora, koja do sada nikada nisu izložena

Skupština Srbije usvojila je u januaru ove godine Zakon o potvrdivanju Sporazuma izmedu Vlade Srbije i Vlade Rusije o predaji lista Miroslavljevog jevandelja Srbiji i slika Nikolaja Konstantinoviča Reriha Rusiji, a Sporazum je postignut tokom posete Srbiji ruskog predsednika Vladimira Putina 17. januara 2019. godine.

Miroslavljevo jevanđelje napisano je oko 1180. godine i predstavlja najstariji sačuvani srbski ćirilični rukopis i čuva se u Narodnom muzeju Srbije u Beogradu.

Oko 1845. godine arhimandrit Porfirije (Uspenski) otkrio je rukopis u manastiru Hilandar.

Uzeo je jedan list i odneo ga u Rusiju.

Sudbina Rerihovih slika bila je nepoznata od 1941. do marta 2017. godine, kada je dopisnik agencije TASS Pavel Bušuev otkrio platna u Narodnom muzeju Srbije.

Prema nekim podacima, Rerih je jednu sliku poklonio beogradskom muzeju, a ostale su donete u Srbiju u okviru izložbe posvećene njegovom deku.

Međutim, izbijanje Drugog svetskog rata sprečilo je vraćanje eksponata u Rusiju.

"Slučajni pronalazak"

Redakcija Vostoka je kontaktirala dopisnika TASS-a, Pavela Bušujeva, da kaže nešto više o tome:

"
Pre tri godine sam otišao u Zagreb da intervjuišem ambasadora Ruske Federacije Anvara Azimova, koji je rekao da je ataše za kulturu u ruskoj ambasadi u Zagrebu Aleksandar Malcev pronašao 10 slika Reriha u Zagrebu (https://tass.ru/kultura/4033185). Diplomate su mi saopštile kako je Rerih slikao kralja Aleksandra, a potom izložbu svojih slika poslao u Jugoslaviju. To se dogodilo 1939. godine, a nekoliko meseci kasnije izbio je rat, a slike su zaboravljene. Počeo sam tražiti po srbskim muzejima informacije o Rerihovim slikama, a slike sam pronašao u Narodnom muzeju Srbije (https://tass.ru/kultura/4078780), gde su bile smeštene više decenija. Kakoo mi je kasnije rekao u intervjuu ministar kulture Srbije Vladan Vukosavljević, Beograd i Moskva su dugo pregovarali o vraćanju lista Miroslavljevog jevanđelja u Srbiju (https://tass.ru/kultura/7010133). Sa pojavom informacija o Rerihovim slikama postalo je moguće zaključiti sporazum o razmeni, tako da mi je ministar zahvalio na pronalasku. Naravno, stranica jevanđelja je jedinstvena, a Rerih ima puno slika, oko 7.000. Može se reći da Rusija vraća stranicu Miroslavljevog jevanđelja u obliku razmene, samo u skladu sa ruskim zakonima koji zabranjuju davanje kulturnog blaga drugim zemljama.

Tako je moj slučajni pronalazak vrlo vrednih ruskih slika u Beogradu pomoglo Srbiji da vrati neprocenjivo blago - 166 list 
Miroslavljevog jevanđelja", rekao je dopisnik TASS-a, Pavel Bušujev za Vostok.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © narodnimuzej.rs/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Milan Bojić: Kao što se vidi iz mog prethodnog teksta, prvi dan na Regi


Juče se navršilo četiri godine od kada nas je napustio jedan od najvećih savremenih ruskih pisaca Eduard Venijaminovič Savenko, poznat kao Limonov.

Specijalni predstavnik Predsednika Rusije za međunarodnu kulturnu saradnju Mihail Švidkoj izjavio je da će 20. jubilarni Forum slovenskih kultura ove godine biti održan u Srbiji.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Ostale novosti iz rubrike »