BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Narodni lekovi od koprive i kako ih napraviti

Narodni lekovi od koprive i kako ih napraviti
30.09.2014. god.

Kako napraviti domaći sirup od koprive

Kopriva je lekovita biljka koja pomaže kod mnogih bolesti , a posebno se preporučuje osobama s bubrežnim bolestima i pomaže kod malokrvosti.
Koprivu ili žaru trebate brati na mestima gde nema nekih otrova i izduvnih gasova. Pο mogućnosti  u prirodi na većim udaljenostima od ulica naravno s rukavicama.

Za tri litra soka (otprilike) potrebno nam je:
- 30-40 vrhova mlade žare
- 3l hladne vode
- 5-6 agruma rο vašem izboru (može i kombinacija limun, grejpfrut, pomorandža)
- 1kg šećera kοji dodajemo kaԁa sok odstoji.

Priprema:

Uberite οkο 30-40 vrhova mlade koprive (pod vrhom se podrazumeva vrh biljke i 3-4 lista ispod). Koprivu zatim operemo, operemo i agrume, izbor je na vama (pomorandža, limun, grejpfrut). U vodu stavite koprivu i narezane agrume. Poklopite posudu i ostavite da odstoji 24 sata. Sutradan rukama dobro izgnječite sastojke pa procedite, dodajte šećer. Sirup treba povremeno mešati dok se šećer ne otopi, otprilike 24h je potrebno ԁa se šećer otopi, tada sipati u čiste i suve flaše, čuvati na hladnom i tamnom mestu.

Zašto baš kopriva

 

- Za zdrave zube i kosti, za mineralizaciju u doba rasta , trudnicama i dojiljama - svima je neophodno prisustvo kalcijuma u svakodnevnoj ishrani.

- Bogatstvo magnezijumom sprečava tegobe cerebralne, vaskularne, stenokardične, muskularno-tetanične i visceralne prirode.

- Da spreči pojavu adenoma prostate i pomogne terapiji akutnog prostatitisa sa polenom se kombinuje kopriva jer obezbeđuje potrebne količine Zn (cinka) čiji nedostatak dovodi do poremećaja.

- Prisustvo Mn (mangana) ublažava staračku senilost i otklanja zaboravnost.

- Dovoljna količina vitamina K u svakodnevnoj ishrani sprečava pojavu krvarenja a njegov značaj za organizam i svakodnevno prisustvo u hrani razlog je da ga popularno nazivaju "faktor dugovečnosti".

- Stvaranje hemoglobina pomažu Fe (gvožđe), Cu (bakar), i vitamin C , a Mn (mangan) pomaže aktiviranje gvožđa iz depoa te je njena svakodnevna upotreba prava preventiva anemije.

Čorba od mlade koprive

Sastojci: 1l mleka, 1 kg mladih kopriva, 200 g kisele pavlake, 100 ml ulja, 50 g putera, 100 g brašna, 2 čena belog lluka, so i biber

Priprema: Mlade koprive očistiti, oprati pod mlazom hladne vode, ocediti i iseckati. Na ulju i puteru upržiti brašno, dok ne porumeni, dodato iseckan beli luk i kratko propržiti. Potom dodati koprive, preliti mlekom, dodati i malo vode, začiniti po ukusu i kuvati 10-ak minuta. U gotovu čorbu umešati kiselu pavlaku. Čorbu poslužiti toplu.

Čaj od koprive
 

Na jednu čašu vode se stavi jedna vrhom puna čajna kašičica koprive (lišća i stabljika).

Vrelu vodu prelijte preko koprive, poklopite i ostavite na 5 minuta. Procedite i popijte malim gutljajima.

Tinktura od koprive

U proljeće ili jesen iskopajte korenje koprive, očistite ga uz pomoć četke (nemojte prati!), sitno narežite i stavite u staklenu flašu.

Prelite sa osamdeset postotnim medicinskim alkoholom. Ostavite flašu na toplom mestu 14 dana i povremeno ju protresite. Procedite kroz filter za kafu, stavite u flaše i čuvajte na hladnom, tamnom mestu.

Kupka od koprive
 

Stavite jednu čašu koprive u veliki lonac i prelijte sa vrelom vodom. Poklopite i ostavite na 10-15 minuta, a zatim procedite i ulijte u kadu sa toplom vodom. Voda u kadi treba biti ugodno topla, ali nikako ne prevruća. Provedite u kadi 20 minuta. Nakon kupke nemojte se tuširati – samo se lagano obrišite. Budite na toplom još bar sat vremena.

Kupka za noge

Uzmite jednu punu šaku korena koprive i dve pune šake lišća i stabljika koprive i potopite  preko noći u 5 litara hladne vode.

Sledeći dan to prokuvajte i pustite da se ohladi. Ovaj rastvor možete koristiti 2 puta kao kupku za noge.

 



  • Izvor
  • kodren.com


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zubi su jako bitni i kada nam nešto nije u redu sa njima osećamo se nelagodno i jedva


Vitamin B12 se često promoviše kao suplement koji može poboljšati energiju, koncentra

 Šta je miom? Miomi su najčešće dobroćudni tumori glatkih mišića materice. Predstavljaju oboljenje materice koje se manifestuje formiranjem i rastom benignog tumora u miometrijumu – mišićnom sloju materice. Obično se...


U subotu će u Galeriji Narodnog muzeja u Vranju biti održan 'Omaž Dr Vukašinu Antiću'. Poznati hirurg iz Vranja Vukašin Antić preminuo je 1. aprila 2020. godine u 62....

Kandida na jeziku  je stanje u kojem se gljivica Candida albicans nakuplja na sluznici vaših usta. Kandida je normalan organizam u vašim ustima, ali ponekad se može povećati i...


Čuveni grčki filozof Claudius tvrdio je da sve što čovek vidi, ili može da dodirne, potiče od kiseonika. 'Kiseonik je sam život, esencija svega!' napisao je u svojim delima,...


Ostale novosti iz rubrike »