BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruska istorija u malom: Jednodnevno putovanje po Moskovskoj oblasti

Ruska istorija u malom: Jednodnevno putovanje po Moskovskoj oblasti
17.08.2017. god.


Moskovska oblast je prepuna lepih i nezaboravnih mesta. „Ruska reč” vas vodi u okolinu prestonice, kroz ruske gradiće i sela sa hiljadugodišnjom istorijom.

1. Drevna lepota Kolomne


Moskovski Kremlj je najpoznatija destinacija u Rusiji. Za razliku od ostalih ruskih kremalja (gradskih tvrđava), njegov naziv se piše velikim početnim slovom. Ali čak je i Moskovski kremlj sićušan kada se uporedi sa kremljom u Kolomni.

Kremlj u Kolomni. Izvor: Legion MediaKremlj u Kolomni. Izvor: Legion Media

Kremlj je jedan od glavnih razloga da posetite Kolomnu. Nalazi se 96 km jugoistočno od Moskve. Liči na srednjevekovni zamak. Sagrađen je između 1525. i 1531. godine. Ovo nije običan muzej u kome čuvari neprestano opominju da budete tihi. Kremlj se toliko stopio sa gradom, da nećete ni primetiti da ste ušli u njega.

Ulaz je besplatan, tako da se možete šetati, pentrati se po zidovima i uživati u pogledu koji puca na okolinu. Nakon što obiđete crkve u kremlju, predlažemo vam da posetite Pjatnicku kapiju i muzej „Kalačnaja”. Ovde možete probati ruski „kalač” i čuti priču o ovom velikom ukusnom hlebu čiji oblik podseća na „rusko zvono” (vrsta tegova za vežbanje). A glavni suvenir koji možete poneti iz Kolomne je pastila, poslastica od izgnječenog bobičastog voća ili pirea od jabuka. Predlažemo vam da posetite prodavnicu u muzeju „Kolomenska pastila”. Nigde drugde ne možete naći toliko pastile. Ona je ovde upakovana u prelepe kutije za poklon. A ako ogladnite, u muzeju postoji kafe-bar „Pervaя čaйnaя” gde je atmosfera vrlo prijatna. Preporučujemo da probate tradicionalnu haringu sa krompirom.

Kako doći:

Vozom: Prigradskim vozom od Kazanjske železničke stanice u Moskvi do Kolomne (ili do stanice Golutvin). Put traje oko dva sata, a karta košta 300-400 rubalja (5-6,5 dolara). Poslednji voz iz Kolomne za Moskvu kreće oko 22:30. Red vožnje možete videti na sajtu 
www.tutu.travel.

Autobusom: Sedite na autobus kod stanice metroa Koteljniki. Put traje oko sat i 40 minuta ako se ne zaglavite u zastoju, a karta košta 250 rubalja (4,1 dolar).
2. Lepota pravoslavlja u Sergijevom Posadu

Poseta Rusiji nije kompletna dok ne obiđete bar jedan manastir. Predlažemo vam da posetite Trojice-Sergijevu lavru, veliki pravoslavni manastir u gradu Sergijev Posad, 68 km severoistočno od Moskve. Ovaj prelepi manastir dobio je ime po svetom Sergiju Radonješkom, jednom od najvećih ruskih svetitelja. Tokom cele godine ljudi čekaju u redu kako bi se pomolili i poklonili njegovim moštima. Poseta ovom duhovnom centru Rusije će vas nadahnuti i učiniti da se osećate bolje.

 

Freske u Hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Trojice-sergijevoj lavri. Izvor: Legion MediaFreske u Hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Trojice-sergijevoj lavri. Izvor: Legion Media

 

Priključite se grupi sa vodičem kako biste saznali više o tajnama ovog prastarog manastira. On je često bio centar važnih političkih dešavanja, i čak je bio pod opsadom u Smutno doba početkom 17. veka. U manastiru se nalazi deset crkava, tako da će vam trebati dosta vremena da ih sve obiđete. Lavra je pod zaštitom Uneska i jedna je od najposećenijih destinacija u Rusiji. U Trojickom sabornom hramu možete videti freske velikog ruskog ikonopisca Andreja Rubljova.

 

Posle blagotvorne doze duhovne hrane preporučujemo vam i nešto „ovozemaljsko“. Preko puta manastira nalazi se „Ruski dvorik“, koji nudi tradicionalne piroške, peljmene i druge ruske specijalitete.

 

Blizu Sergijevog Posada je imanje Abramcevo koje je pretvoreno u muzej gde možete videti ukrašene drvene kuće iz 19. veka u „novom ruskom“ stilu. U carskom periodu su ovde dolazili i radili vodeći ruski umetnici. Sačuvane su skice velikih dela, na primer keramičke studije kompozicija slika Mihaila Vrubelja.

Kako doći:

 

Vozom: Na Jaroslavskoj železničkoj stanici sedite u prigradski voz do Sergijevog Posada. Karta košta oko 200 rubalja (3,3 dolara), a putovanje traje oko 90 minuta (ako idete u Abramcevo, izlazite na stanici Abramcevo).

 

Autobusom: Sedite na autobus kod stanice metroa VDNH. Putovanje traje oko 75 minuta (ne računajući moguće zastoje) i takođe košta oko 200 rubalja.

 

3. Živopisni Serpuhov

Grad Serpuhov se nalazi na prelepim obalama reka Oke i Nare, 96 km južno od Moskve. Ovaj brdoviti grad je idealno mesto da se dan provede u istraživanju duha stare Rusije i istorije Drugog svetskog rata. Nacisti su 1941. godine stigli do ove oblasti. Bili su samo 6,5 km od grada. Posle nekoliko meseci sovjetskih kontranapada Nemci su odbačeni 145 km. Sada u centru grada stoji spomenik braniocima grada.

 

Visocki manastir u Serpuhovu. Izvor: Legion MediaVisocki manastir u Serpuhovu. Izvor: Legion Media

 

Peške brzo možete obići Serpuhovski kremlj, restoran „Husarska balada“, park „Pinarski“ i Visocki manastir – sve je to na živopisnoj obali reke Nare. Ako ste posetili sve ove znamenitosti, preporučujemo vam još dva lepa mesta koje deli reka Oka. Jedno je gradić Tarusa u Kaluškoj oblasti, sa njegovim rečnim pejzažima, crkvicama i muzejem pesnikinje Marine Cvetajeve, a drugo je Polenovo u Tulskoj oblasti – lepo imanje slikara Vasilija Polenova.

 

Kako doći:

 

Vozom: Na Kurskoj železničkoj stanici sedite u voz za Serpuhov. Putovanje traje oko 2 sata, a karta košta 250-300 rubalja (4-5 dolara).

Autobusom: Sedite u autobus kod stanice metroa Južna. Karta košta 250 rubalja, a trajanje putovanja zavisi od gužve u saobraćaju.

Do Taruse i Polenova: Na glavnoj autobuskoj stanici Serpuhova sedite u autobus do Taruse. Ako želite snažnije utiske i lepše fotografije, od Taruse možete po reci Oki doploviti do Polenova turističkim brodom.

4. Jerusalim u Moskovskoj oblasti

Rusija ima mnogo manastira. Preporučujemo vam da posetite još jedan koji se zove Novi Jerusalim. Manastir je nedavno ponovo otvoren posle temeljitog renoviranja. Osnovao ga je 1656. godine patrijarh Nikon, poznat po reformama ruskih crkvenih obreda i njihovom usklađivanju sa grčkom tradicijom. Na primer, on je uveo da se Rusi krste sa tri prsta kao i Grci, a ne sa dva kao što su činili dotada. Nikonove reforme su izazvale raskol u Ruskoj pravoslavnoj crkvi, od koje su se odvojili staroobrednici, tj. oni koji nisu prihvatili nova Nikonova pravila.

 

Manastir Novi Jerusalim. Izvor: Legion MediaManastir Novi Jerusalim. Izvor: Legion Media

 

Nikon je u ovom manastiru želeo da napravi kopiju jerusalimskih hrišćanskih svetinja. Crkva Vaskrsenja u Novom Jerusalimu simbolizuje Hram Groba Gospodnjeg, a reka Istra, na čijoj obali je podignut manastir, simbolizuje Jordan u Svetoj Zemlji. U Drugom svetskom ratu su nacisti oštetili rotondu Crkve Vaskrsenja Hristovog. Nedavno je izvršena njena restauracija. Tu je i muzej posvećen istoriji manastira.

 

Kako doći:

 

Vozom: Na Riškoj ili Kurskoj železničkoj stanici sedite u voz do stanice Novojerusalimska. Putovanje traje oko 90 minuta, a karta košta 150 rubalja (2,5 dolara).

Autobusom: Sedite u autobus kod stanice metroa Tušinska. Putovanje traje oko sat vremena, a karta košta 120 rubalja (2 dolara).

5. Puškinov zavičaj

U Moskovskoj oblasti postoji mnogo imanja poznatih ruskih pisaca. Na primer Melihovo (Anton Čehov), Šahmatovo (Aleksandar Blok), Dunjino (Mihail Prišvin), Serednjikovo (Mihail Ljermontov) i mnoga druga. Mi vam preporučujemo da posetite mesto gde je odrastao najveći ruski pesnik Aleksandar Puškin.

 

Zaharovo. Izvor: Legion MediaZaharovo. Izvor: Legion Media

 

Zaharovo je mala drvena kućica Puškinove babe Marije Ganibal. Tu je mali Saša Puškin proveo svoje rano detinjstvo jurcajući između lipa. Kažu da park i danas izgleda kao što je izgledao tada.

 

Nedaleko od Zaharova, na živopisnoj obali reke Vjazemke, nalazi se plemićko imanje porodice Golicin, koje se zove Veliki Vjazjomi. U Rusko-francuskom ratu 1812. godine na ovom imanju su prenoćili ruski general Kutuzov i Napoleon. Naravno, u različito vreme. Priča se čak i da su spavali na istom kauču, mada tog kauča već odavno nema.

 

Kako stići:

 

Vozom: Na železničkoj stanici Beloruska sedite u voz do stanice Golicino. Putovanje traje oko sat vremena i košta 100 rubalja (1,6 dolara). Za pet minuta peške stižete do imanja Veliki Vjazjomi i parka, a odatle možete autobusom ili taksijem doći do Zaharova. Druga varijanta je da vozom dođete do stanice Zaharovo.

 

Aleksandra Guzeva, Ruska reč



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »