BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tramp ignorisao izveštaje prema kojima nije bilo dokaza da je Sirija koristila sarin

Tramp ignorisao izveštaje prema kojima nije bilo dokaza da je Sirija koristila sarin
26.06.2017. god.


Američki predsednik Donald Tramp ignorisao je izveštaje američkih obaveštajaca prema kojima nije bilo nikakvih dokaza da je Sirija koristila sarin u napadu na pobunjenički grad, kaže dobitnik Pulicerove nagrade Simor Herš.

Herš je u nekoliko navrata već razotkrivao slučajeve koji su zanimali svetsku javnost, među kojima su masakr u Mi Laju u Vijetnamu, kao i zlostavljanje zatvorenika u američkom zatvoru u Abu Graibu. U izveštaju koji je objavio nedeljnik „Velt“, on otkriva kako je Tramp napravio niz grešaka tokom medijske histerije oko napada u odmetničkom uporištu Kan Šeihun u Siriji.

Tramp je tako potpuno ignorisao izveštaje obaveštajnih službi SAD koji se nisu poklapali s izveštajima zapadnih medija, u kojima je kao glavni krivac napada proglašen zvanični Damask.

Napad raketama „Tomahavk“ na sirijsku bazu Šajrat pričinio je manju štetu nego što je Bela kuća tvrdila i nego što su planirali vojni stratezi Pentagona, navodi Herš.

Vodeći mediji u SAD nisu dovodili u pitanje Trampovu odluku, već su je proglasili vrhuncem njegove administracije u sadašnjem toku.

„Ništa od ovoga nema nikakvog smisla“, rekao je jedan oficir vojske SAD nakon što je čuo za odluku Bele kuće da bombarduje Siriju.

„Mi znamo da nije bilo nikakvog hemijskog napada… Rusi su pobesneli. A tvrdimo da imamo prave obaveštajne podatke i da znamo istinu… Izgleda da nije bilo važno da li smo izabrali Klintonovu ili Trampa”, rekao je ovaj oficir na kog se Herš poziva.

Heršov izveštaj je zasnovan na razgovorima sa nekoliko savetnika američke vojske, a među dokazima su i transkripti komunikacije koja je obavljana neposredno nakon sirijskog napada 4. aprila.

Prema rečima ovih savetnika, napad sirijskog vazduhoplovstva ciljao je sastanak nekoliko visokih lidera džihadističkih grupa, među kojima su Ahrar el Šam i Nusra front.

SAD je o celoj operaciji unapred obaveštena do detalja, što je bilo dogovoreno s Rusima. Razmena informacija dogovorena je da bi se izbegli incidenti u vazdušnom prostoru.

„Oni su igrali po svim pravilima“, rekao je visoki savetnik američke vojske.

„Rusi su Sirijcima za tu operaciju dali vođenu bombu, što je retkost, a Sirijci su na zadatak poslali svog najboljeg pilota“, stoji u izveštaju.

Specijalno oružje koje je korišćeno u napadu spominje se u sirijskoj komunikaciji presretnutoj neposredno pred američki napad. Ovo presretanje je korišćeno u brojnim izveštajima medija sa Zapada kao indikacija da je Damask upotrebio hemijsko oružje.

„Ako ste već odlučili da je u pitanju napad gasom, onda ćete svakako priču o specijalnom oružju protumačiti kao sarinsku bombu“, rekao je savetnik Heršu.

„Da li su Sirijci planirali napad na Kan Šeihun? Apsolutno. Da li imamo presretnutu komunikaciju da to dokažemo? Apsolutno. Da li su planirali da koriste sarin? Ne. Ali predsednik nije rekao: 'Imamo problem, hajde da pogledamo ovo bolje'. Hteo je da rasturi Siriju bombama“, navodi ovaj izvor.

Meta sirijskog napada bila je dvospratnica na čijem gornjem spratu je, prema ruskim podacima, bio smešten komandni centar džihadista. Na prvom spratu bila je bakalnica, a  podrumu skladište oružja, municije i materija baziranih na hloru.

„Pobunjenici narod kontrolišu preko distribucije dobara koja su potrebna ljudima da bi preživeli — vodu, hranu, ulje, gas, đubriva… Tu su i insekticidi koji se koriste za zaštitu useva“, Heršu je rekao savetnik američkih obaveštajaca.

Prema ovim navodima, ruska bomba je pokrenula sekundarnu eksploziju koja je dovela do oslobađanja hemijskih proizvoda iz podruma, što je izazvalo otrovni oblak koji se raširio nad gradom.

Ovaj scenario se poklapa sa svedočenjima pacijenata koji su u razgovorima sa Lekarima bez granica prijavili miris hlora. To bi moglo da objasni i simptome trovanja nervnim agensom koje se obično pripisuje sarinu, ali ga je možda izazvao organofosfat koji se koristi u đubrivu.

Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut



  • Izvor
  • foto: theindicter.com/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »