BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ladigin: Beograd pre svega treba da brine agresivni kurs stranog „partnera“

Ladigin: Beograd pre svega treba da brine agresivni kurs stranog „partnera“
09.08.2017. god.


Fjodor Ivanovič Ladigin - bivši načelnik Glavne obaveštajne uprave, odnosno ruske vojne obaveštajne službe - boravio je prethodnih dana u Beogradu, zbog promocije srbskog izdanja svoje knjige „Vojnodoktrinarna osnova spoljne politike SAD“.

Po njenom završetku, general Ladigin je odgovorio na nekoliko pitanja portala Fakti.

        • Knjigu ste napisali zajedno sa S. Afanasjevom. Odsad će moći da se čita i na srbskom. Ali, iznesite ukratko: šta su vojnodoktrinarne konstante ili koordinate spoljne politike Vašingtona?

        - Knjigu smo završili u finalnoj fazi izborne kampanje u Sjedinjenim Državama. Cilj nam je bio da pokažemo da spoljna politika SAD principijelno ne zavisi od toga ko je predsednik te zemlje po partijskoj pripadnosti - demokrata ili republikanac.

        - Spoljnu i vojnu politiku SAD formira američka vladajuća elita. Podređena je isključivo obezbeđivanju „životnih interesa“ SAD, a njima je Vašington nakon Drugog svetskog rata kao mrežom prekrio ceo svet, uključujući i Antarktidu. U izvesnom smislu se može reći da celo čovečanstvo danas ne živi na planeti Zemlji nego na planeti „životnih interesa SAD“.

        - Za „zaštitu“ sebičnih interesa Severnoameričkih Država - Vašington već više od 70 godina koristi ceo kompleks sredstava i instrumenata za uticanje na druge države: političkih, diplomatskih, ekonomskih i propagandističkih (u poslednje vreme u formi informacionih ratova), a što je najvažnije - i vojnu silu. To se stalno dopunjava subverzivnim akcijama i „obojenim revolucijama“.

        - U aktuelnoj Strategiji nacionalne bezbednosti SAD (usvojena 2015-te), Vašington direktno saopštava: „Kada god i gde god primenjivali silu, to mora doprinositi zaštiti naših nacionalnih vrednosti i potvrđivanju ispravnosti naših koraka. Sjedinjene Države, ako to nalaže situacija, koristiće vojnu silu i jednostrano, na primer - radi zaštite svojih životno važnih interesa...“.

        - U tom cilju je naša plava planeta (uključujući i Antarktidu) - kao i ranije - i danas unapred podeljena od strane Pentagona na ratne teatre. A za svaki od njih su formirane, pripremljene i obučene takozvane zonske komande oružanih snaga SAD. Preko 90 odsto vojne mašinerije SAD (ukupno 2.170.000 ljudi) predviđeno je za dejstva na teritoriji drugih država.   

        • Šta je u tome najbitnije za Srbiju i Srbe i srbsko-ruske odnose? Čega se Beograd mora najviše čuvati?

        - Najveći značaj za Srbiju, Srbe i srbsko-ruske odnose, kao i za druge subjekte međunarodnog prava, ima to što Vašington samovoljno širi po svetu uskokorisne, suštinski hegemonističke „životne interese“ SAD koje kao omču namiče svakoj nezavisnoj državi i traži bespogovorno potčinjavanje američkim interesima na štetu interesa pojedinačnih zemalja, njihovih naroda i odnosa sa drugim državama.

        - Rukovodstva svih država koja su odgovorna pred narodom svoje zemlje, uključujući i zvanični Beograd, pre svega i više od svega ostalog treba da se boje gubitka državne nezavisnosti i pokornog praćenja agresivnog kursa stranog „partnera“.

        • Donald Tramp je Oružanim snagama SAD već obezbedio značajno povećanje budžeta i želi da svojoj zemlji osigura vojnu nadmoć u narednim decenijama. To znači da bi „vojnodoktrinarne osnove“ trebalo da budu njime zadovoljne. Zbog čega onda američki generalitet ne staje u njegovu odbranu?

        - Povećavanje vojnog budžeta i vojnih rashoda SAD nije zainteresovan samo američki generalitet. Čak su zainteresovaniji instituti vojno-industrijskog kompleksa SAD. Osim toga, dobar deo američkih generala pripada američkom establišmentu, u kojem trenutno, kao što se zna, preovladavaju antitrampovska raspoloženja. Ima razloga da se pretpostavi da su neki generali prevrtljivci koji gledaju kuda će vetar da zaokrene - odnosno, ko će izaći kao pobednik.

        • Tramp svoje političke oponente označava kao „vašingtonsko blato“. Imajući u vidu vodeće američke liberalne medije, govori i o „fabrikama lažnih informacija“. Amerikanolozi po svetu smatraju da mu preprečuje put i pokušava da mu priredi impičment „duboka država“. Ko su, po Vašem mišljenju, pravi Trampovi protivnici? Ko antitrampovskim ratom upravlja iz pozadine? Šta je - iz vojnodoktrinarnog ugla - „duboka država“?

        - Ne mogu da se složim sa Trampovom ocenom vodećih američkih liberalnih medija, sa ocenom da su samo oni „fabrike lažnih informacija“. Takva raspojasana lažljivost nije tuđa ni nekim drugim zapadnim zemljama.

        - Za vladajuću elitu SAD, bila ona demokratska ili republikanska po partijskoj pripadnosti, Donald Tramp je „strano telo“. On se domogao Bele kuće uprkos svim liberalstvujušćim i ostalim elitnim frontovima vašingtonskog političkog spektra. A to je ono što Trampu nikada neće oprostiti ni ni oni, a zajedno sa njima ni „fabrika lažnih informacija“ vodećih američkih medija koja im je na usluzi.

        - Oni će tražiti ako ne njegov impičment, ono pretvaranje „predsednika Trampa“ u lutku kojom će upravljati elitni lutkari.

        • Trampovi protivnici i rusofobski deo američke elite samo što ne tvrde da je predsednik SAD Putinov agent i da ga je Moskva najdirektnije dovela na vlast. Pritom ne nude nikakve dokaze. Da je Rusija realno uticala na predsedničke izbore u SAD 2016. - da li bi Vašington izašao sa proverljivim podacima i dokazima?

        - Na nesreću američkog naroda, kao i naroda drugih zemalja, uz „fabriku lažljivih informacija“ nalazi se i produkt sadašnje „lažljive“ po svojoj suštini američke demokratije. Upravo taj „produkt“ - u vidu predstavnika američkog establišmenta, koji su se već nalagali - spreman je da u svojim lažima pođe na sve moguće gnusobe, uključujući i tobožnje hakersko mešanje Rusije u američke izbore, nimalo ne vodeći računa o svom renomeu u očima trezvenih ljudi u svetu.

        Pod izgovorom koji je bio potpuno izmišljen u Vašingtonu, početkom 90-ih godina bila je razrušena SFRJ, u martu 1999. izvedena ničim isprovocirana agresija na Jugoslaviju, 2003-će - agresija protiv Iraka, 2011-te - vojna akcija protiv Libije itd.

        Rusi za one koji stalno lažu imaju izreku: „Melji Jemeljane, ovo je tvoja nedelja“. A u slučaju Vašingtona - koji je tobože „svetionik demokratije“ - nedelja laganja po-američki traje decenijama.

        • Tramp je ocenio da se u SAD istrage o „ruskom mešanju“ tako vode da se tome smeju i Demokratska partija SAD i Rusija. Da li se Vi smejete?

        - Možda Trampu, i ne samo njemu, izgleda smešnom unutarpolitička bahanalija koja u Vašingtonu traje, evo, duže od sedam meseci. Međutim, to nije samo smešno, nego i tužno. To je i veoma opasno, pre svega za međunarodnu situaciju. Jer, ta bahanalija traje u vladajućoj eliti velike sile koja pretenduje na svetsko liderstvo, još tačnije - na svetsko gospodstvo.

        - To što američka vladajuća elita svoju lokalnu vašingtonsku bahanaliju širi na ceo svet bremenito je nepredvidljivim posledicama po čovečanstvo.

        • Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da ova generacija Srba treba da reši problem Kosova i Metohije, da to pitanje ne treba da ostavlja svojoj deci. Njegovi oponenti naglašavaju da Srbija nipošto ne sme da žuri, da Kosovo treba da drži u statusu zamrznutog konflikta, jer vreme ne radi za Albance već za Srbiju i Srbe. Treba li Srbija da žuri i - radi li zaista vreme za nju?

        - Opštepoznato je da je Kosovo i Metohija - u skladu za obavezujućom Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i sa Ustavom Republike Srbije - sastavni deo Republike Srbije. Rešenje tog problema je unutrašnja stvar zemlje. Zadržati ili ne zadržati taj problem u statusu zamrznutog konflikta, prepustivši njegovo rešavanje budućim generacijama ili u tome žuriti - to treba da rešava isključivo narod Srbije.

        • U knjizi posebno naglašavate da Rusija u postojećim međunarodnim okolnostima treba da se drži „tvrde linije“, ali i da teži kompromisima. Upozoravate da Rusija u Vašingtonu nikada neće prihvaćena kao partner, već tretirana kao protivnik SAD. Putin se upravo tako i postavlja, bar od svog čuvenog govora u Minhenu. Šta će se na tom planu dalje događati?

        - Dozvolite da prvo precizno navedem našu formulaciju iz knjige: „...u strategiji nacionalne bezbednosti SAD Rusija se stalno predstavlja kao glavna pretnja Sjedinjenim Državama jer je glavni i tvrdi protivnik Vašingtonu u njegovom agresivnom promicanju svojih životno važnih interesa po celom svetu. Sjedinjene Države u prvom redu zbog toga nikada Rusiju nisu, a po svemu sudeći nikada i neće, tretirati drugačije osim kao protivnika“. U 21. veku se to vremenski povezuje sa vremenom minhenske reči Predsednika Putina, ali je toga bilo i ranije.

        - Tvrda linija naše zemlje u odbrani svojih interesa, pri istovremenoj spremnosti na traženje obostrano prihvatljivih kompromisa pri ravnim partnerskim odnosima između SAD i Rusije, jedini je pravi i ispravni kurs koji održava bezbednu situaciju u svetu. Čim vašingtonska elita bude shvatila da je besmisleno da sa Rusijom razgovara sa pozicija sile - odnosi među našim zemljama počeće da se normalizuju. Sačekajmo, dakle.          

        • Protivnici uspostavljanja trajnih savezničkih odnosa između Srbije i Rusije, koji bi podrazumevali da Rusija nastupa kao „sila zaštitnica“, kao argument navode da Srbija nema zajedničku granicu sa RF. Koliko je to realna prepreka, a koliko modus za manipulaciju?

        - Odnosi Srbije i Rusije uvek će imati i pristalice i protivnike. Ovi poslednji (protivnici) uvek će iznalaziti „ubedljive“ (kao se njima čini) razloge. Glavno je da pobornici održavanja dobrih srbsko-ruskih odnosa budu verni idealima prijateljstva među našim narodima i zemljama koji su prošlu proveru vekova.              

        • Donbas je bio krenuo prema uspostavljanju Novorosije. Ovih dana je u Donjecku za cilj proglašena Malorusija koja bi bila u granicama današnje Ukrajine. Koliko će Ruskom svetu biti potrebno vremena da se vrati u svoje prirodne granice?

        - Generalno, sve što se u poslednje vreme događa u Ukrajini, sa svim žrtvama i stradanjima naroda Ukrajine - sve je to posledica američke politike nametanja svojih „životnih interesa“ tom delu bivšeg Sovjetskog Saveza. Državni prevrat koji se u Kijevu dogodio 2014. godine, zajedno sa divljanjem fašističko-nacionalističkog ekstremizma i neobuzdanom rusofobijom kijevskog rukovodstva - rezultat je mešanja američke vladajuće elite i njenih zapadnoevropskih pomagača.

        - Rusija je bila, a i dalje je za celovitost Ukrajine i njenim današnjim granicama, ali uz uslov da kijevske vlasti obezbede i poštuju legitimna prava ruskojezičnog stanovništva koje se u Ukrajini našlo sa stvaranjem 1922. godine Sovjetskog Saveza. Čim vlast u Kijevu i njeni zapadni lutkari razumeju legitimnost prava naroda koji živi u samoproglašenoj Donjeckoj i Luganskoj Republici - u Ukrajinu će početi da se vraća mirni život.   

        • Rat u Siriji nije samo sirijski rat. I on je, da se poslužimo rečima Zbignjeva Bžežinskog, deo „velike šahovske table“. Kako će se taj rat završiti i šta će se sa njegovim ishodom promeniti u svetu?

        - Meni se sviđa šah koji je drevna igra, ali samo za šahovskim stolom i sa šahovskim figurama. Zbignjev Bžežinski je u toj knjizi - svejedno, da li je to hteo ili ne - pokazao da je planeta Zemlja, ili „planeta životnih interesa SAD“, za Vašington takođe šahovska tabla na kojoj se američka elita preko svojih oružanih snaga obračunava sa narodima i državama koji postoje hiljadama godina, ubijaju i dovode do bede milione ljudi koji nisu ništa krivi, zlurado se vesele krvavim egzekucijama lidera nezavisnih država. To je najopasniji mogući šah i poigravanje savremenih inkvizitora za koje drugo ime ne postoji.

        - Vašington se u Siriji drži tog kursa. Bivši predsednik SAD Barak Obama i pretendent na Belu kuću Hilari Klinton želeli su da se po svaku cenu obračunaju sa Asadom, kao sa Huseinom i Gadafijem. Nije im pošlo za rukom. Zasad se malo šta menja pod novim predsednikom Trampom. Čim bi se Vašington saglasio sa predlogom Moskve da se započnu zajednička vojna dejstva protiv Islamske države - situacija i u Siriji i u Iraku, kao i na Bliskom Istoku u celini, počela bi da se menja nabolje.   


Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut
 

Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut

Fakti



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Siniša Ljepojević, ugledni srbski intelektualac, veteran TANJUG-a, koji je decenijama živeo i radio u Londonu, a sada je i narodni poslanik pokreta „Mi – glas iz naroda“, za Bratstvo...


Dmitrij Rogozin, poslije višedecenijske uspješne političke karijere u Rusiji, tokom koje obavljao visoke državne funkcije nakon početka SVO otisnuo se na prvu liniju fronta. Tamo je u decembru prošle...

Urednik Vostok vesti nedavno je posetio Vagner Centar u Sankt Peterburgu


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov dao intervju za TV kanal Rusija 24 i RIA Novosti.  O datumu završetka specijalne operacije

Po mišljenju doktora istorijskih nauka Jelene Guskove, sadašnji položaj Srbije uslovljen je dugogodišnjom politikom jednostranih ustupaka koje je Beograd činio u odnosima sa Prištinom. A danas Srbija nema mnogo...


Tradicionalni božićni konvoj humanitarne organizacije \"Solidarnost za Kosovo” stigao je u srpske enklave. Arno Gujon, direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i osnivač organizacije “Solidarnost...


Ostale novosti iz rubrike »