BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Međunarodna za Republici Srbskoj „elektro šokovima“

Međunarodna za  Republici Srbskoj „elektro šokovima“
18.09.2015. god.


Nižerazredni austrijski političar koji je na funkciji Visokog predstavnika u BiH, Valentin Incko rekao je danas u Banjaluci da Republika Srbska referendum može održati samo u okvirima svojih nadežnosti, ali nema pravo na referendum o radu Suda i Tužilaštva BiH, jer je reč o nadležnostima BiH.

Ne odustane li Republika Srbska od referenduma, on ne isključuje ni primenu Bonskih ovlašćenja. Po njegovim rečima, ponekad je najbolji „elektro šok“.

Na pitanje da tačno odgovori po kojem članu Dejtonskog sporazuma Republika Srbska nema pravo na referendum, Incko je rekao: „Na ovu temu ću detaljnije odgovoriti sutra na Konferenciji povodom 20 godina Dejtona“.

Skupština Republike Srpske je nedavno donela pdluku o raspisivanju referenduma upravo zbog nametanja odluka od strane međunarodne zajednice oličene u instituciji Visokog predstavnika koji su smenjivali politiočare, predsednike Republike Srpske, donosili zakone na svoju ruku, te hapsili nepodobne po njih političare.

Takođe, Incko je obavestio generalnog sekretara UN Ban Ki Muna i Savet bezbjednosti UN da kako on kaže "vlasti Republike Srpske krše Dejtonski sporazum aktivnostima u pogledu organizovanja referenduma o pravosudnim institucijama BiH i ovlaštenjima visokog predstavnika".

Pre Inckove izjave iz OHR-a su dali i saopštenje:

"Ovlasti visokog predstavnika, uključujući i njegovu ulogu konačnog autoriteta za tumačenje civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma, pravne su činjenice koje proizlaze iz teksta Dejtonskog sporazuma i teksta rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija koje su kasnije usvojene u skladu s mandatom predviđenim Poglavljem VII.


Član V Aneksa 10. Daytonskog sporazuma jasno kaže da visoki predstavnik ima konačni autoritet u području djelovanja u vezi sa tumačenjem Sporazuma kada je u pitanju implementacija civilnih aspekata Mirovnog sporazuma, i povjerava visokom predstavniku zadatak da pruži pomoć, kada to smatra potrebnim, u rješavanju bilo kakvih poteškoća koje proizlaze iz implementacije civilnih aspekata Sporazuma. Ustav koji je ugrađen u Aneks 4. Mirovnog sporazuma je jedan od temelja civilnih aspekata Mirovnog sporazuma, a visoki predstavnik je do sada u nekoliko navrata morao tumačiti Ustav kako bi se prevazišle poteškoće u njegovoj provedbi.


Također, Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija od 1995. godine jednom godišnje usvaja rezolucije kojima ponovo potvrđuje da je visoki predstavnik konačni autoritet u području djelovanja u vezi sa tumačenjem civilnih aspekata provođenja Mirovnog sporazuma i da, u slučaju sporenja, on, između ostalog, može dati tumačenje te donositi obavezujuće odluke kada to smatra potrebnim, u skladu sa mišljenjima Vijeća za provedbu mira.


Nedavni pokušaji nekih zvaničnika u Republici Srbskoj da ospore odredbe ovih međunarodnih pravnih dokumenata ne mogu promijeniti stvarnost. Umjesto toga, čini se da je njihova namjera da osiguraju podršku javnosti za politiku vlasti Republike Srpske, da se negiraju oni dijelovi Mirovnog sporazuma koji ne služe njihovim političkim ciljevima.


Takvom politikom, politikom negiranja ovlasti visokog predstavnika kako bi se opravdala kršenja Mirovnog sporazuma, rizikuje se dalja izolacija ovog entiteta, što nije u interesu građana koji u njemu žive.


Bez obzira na to, mandat visokog predstavnika ostaje nepromijenjen, kao i njegove ovlasti.", - kraj saopštenja.

Da li će se Republika Srbska osloboditi vazala na svojoj teritoriji ostaće da se vidi u narednom preiodu.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »