BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Avganistanski heroin finansira političke kampanje SAD i „crne operacije”

RT: Avganistanski heroin finansira političke kampanje SAD i „crne operacije”
15.08.2017. god.


Izvor:
Vostok, RT

Ne samo aktivna vojna lica, nego i bivši pripadnici oružanih snaga SAD koji su bili uključeni u mnoge letove u Avganistan i izvan njega počeli su da isporučuju narkotike, tvrdi Džim V. Din, urednik "Veteran danas".

Izveštaj specijalnog inspektora za obnovu Avganistana ukazuje na to da je američki rat u Avganistanu podstakao krizu narkotika u SAD-u.

RT: Da li mislite da postoje veze između rekordne proizvodnje opijuma u Afganistanu i krize američkog heroina?

Džim Din: Veza je takva zbog toga što, pre nego što smo otišli u Avganistan, tamo skoro nije bilo proizvodnje heroina. I nakon što smo ušli u Avganistan, proizvodnja je čudesno počela da raste, a onda su se severni kraljevi rata vratili u obnovljenu proizvodnju da bi finansirali rat, i takođe se obogatili. Ono što se takođe dogodilo, saznali smo mnogo kasnije, je da su vojna lica SAD - ne samo vojnici, već i bivša vojna lica koji su bili uključeni u mnoge letove u zemlji i van zemlje, počeli da isporučuju i prvoze drogu.

Nismo znali da li to rade sa strane. Ali kasnije smo saznali da je veliki porast proizvodnje heroina zvanično podržavan, a novac ... završavao je i u političkim kampanjama u SAD-u, a takođe i za finansiranje "crnih projekata" za obaveštajne operacije kada nisu želeli da neko u Kongresu za to zna.

Tako da je veliki porast proizvodnje heroina došao kao posledica američke invazije na Avganistan. Ali priča postaje malo komplikovanija, jer kada jednom imate opijum, on se mora pretvoriti u heroin. To je duga priča koja se razvijala tokom godina.

RT: Postojala su upozorenja da je heroin krijumčaren iz Avganistana u SAD preko Kanade. Kako je to moguće?

Džim Din: Kanada ima dosta heroina iz Avganistana. Kanadska granica je porozna jer ima najmanje ljudi koji čuvaju granicu. U smislu unošenja stvari preko granice, oni ne mogu imati ljude na svakih 100 jardi.

Čujemo u SAD-u da se proizvodnja heroina u Meksiku takođe značajno povećala, a zvaničnici ovde, iako postoji neslaganje oko toga, kažu da većina heroina koji dolazi u SAD dolazi iz Kanade, ali te količine koje dolaze iz Avganistana se povećavaju. Pitanje je sledeće: Kako to sve uspevaju uprkos toliko dugoj borbi -transportom na duge relacije.

Naši podaci su takvi, da mnogo toga ide kroz vladine operacije koje su tajne, ne prolaze kroz normalnu proceduru, jer su njihove operacije "klasifikovane", te imaju svoj vazdušni saobraćaj. Na ovaj način se odvija velika trgovina drogom u političkim kampanjama, a sa velikim "perikama" se kreću kroz odbrambene i obaveštajne poslove koje koriste u SAD.

RT: Koji je glavni uzrok povećanja proizvodnje opijuma u Avganistanu?

Džim Din: Američka vojna intervencija u Avganistanu je učinila proizvodnju potpuno otvorenom. Zemlja je ekonomski opustošena, a i nije bilo stvarne ekonomije. Zbog toga je i porast proizvodnje droga, posebno maka, jer nijedna druga kultura ne bi mogla stvarno da se takmiči s tim. I t
alibani više nisu bili tamo da bi zaustavili proizvodnju droge jer su znali kakve su dugoročne posledice.

Situacija postaje i malo komplikovanija jer je dosta tog heroina i opijuma putovalo ne samo u države bivšeg Sovjetskog Saveza, već i za Rusiju. U Rusiji imamo rastuću epidemiju jer su je zasuli jeftinim heroinom koji dolazi iz Avganistana. Sada vidimo da je to dio procesa destabilizacije, a kojim Zapad i NATO žele da naude Rusiji - da povećaju problem zavisnosti od droga, a Putin je o tome još davno govorio.

 



  • Izvor
  • foto: © Parwiz / Reuters/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »