BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 19.11.

20.11.2017. god.

  

Interaktivna mapa bojevih dejstava i vazdušnih udara Rusije u Siriji -  Klinuti ovde ili na mapu ispod


Ruski vazdušni napadi u Siriji


Mapa siuacije na ratištu -  Klinuti ovde ili na mapu ispod



  OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Siriji za 19.11.


Sirijska vojska nastavlja sa oslobađanjem teritorija Sirijske i savezničke snage likvidirale su teroriste DAEŠ-a koji su se probili u Abu Kamal na granici sa Irakom, izjavio je za RIA Novosti jedan od komandanata sirijskih jedinica.

„Sirijska vojska likvidirala je teroriste DAEŠ-a koji su se probili u Abu Kamal dok ih je pokrivala avijacija koalicije na čelu sa SAD, koja im je pružila vatrenu podršku iz vazduha tokom kontraofanzive dva dana nakon što je komande vojske javila da je oslobodila grad“, istakao je sagovornik agencije.

Oficir je dodao da u ovom trenutku u gradu operišu demineri.

„Inženjerske brigade neutrališu i uništavaju eksplozivne naprave, bombe i mine koje su postavili teroristi DAEŠ-a u stambenim četvrtima Abu Kamala“, dodao je on.

Komanda sirijske vojske saopštila je 9. novembra da su sirijske trupe preuzele kontrolu nad gradom Abu Kamalom na jugoistoku provincije Dejr el Zor, uništavajući poslednje uporište terorističke grupe DAEŠ u Siriji.

Izrael ispalio „hitac upozorenja“ na Siriju Izraelska vojska saopštila je da je ispalila tenkovsku granatu na Siriju kao „hitac upozorenja“, nakon što je sirijska vojska započela građevinske radove duž granice sa Izraelom.

Vojska Izraela tvrdi da je Sirija prekršila dogovor o prekidu vatre iz 1974. godine, iskoristivši tešku mašineriju da obezbedi vojno utvrđenje na visoravni Golan, u demilitarizovanoj zoni između dve države.

Kao odgovor na potez Sirije, vojska Izraela ispalila je tenkovsku granatu preko Sirijske granice i uputila žalbu mirovnim snagama Ujedinjenih nacija stacioniranim na Golanskoj visoravni.    


Pregled vesti o situaciji u Siriji



Pregled političkih i drugih vesti za 19.11.


Ministri spoljnih poslova Rusije, Irana i Turske konstatovali smanjenje nivoa nasilja u Siriji Ministri spoljnih poslova Rusije, Irana i Turske, Sergej Lavrov, Muhamed Džavad Zarif i Mevlut Čavušoglu, na sastanku u Antaliji su konstatovali da je smanjen nivo nasilja u Siriji, što omogućava da se pređe na političko rešenje krize u toj zemlji, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije objavljenom nakon sastanka.

Trilateralni sastanak ministara održan je u Antaliji i bio je posvećen rešavanju sirijske krize. Pregovori ministara prethode rusko-iransko-turskom samitu na najvišem nivou koji će se održati 22. novembra u Sočiju. Pregovori su trajali oko dva sata.

„Ministri su razmenili mišljenja o širokom kompleksu pitanja o rešavanju situacije u Siriji. Razmotrene su osnovne tendencije u razvoju vojno-političke situacije u ovoj zemlji u kontekstu završavanja razaranja uporišta međunarodnog terorizma i funkcionisanja zona deeskalacija stvorenih u okviru Astanskog procesa oružanog sukoba. Strane su konstatovale smanjenje nivoa nasilja u Siriji, što omogućava da se sprovede prelaz od oružanog sukoba do političkog rešenja“, ističe se u saopštenju Ministarstva.

Osim toga, ministri su razgovarali o pripremama za sazivanje Kongresa nacionalnog dijaloga Sirije u Sočiju.

„Istaknuta je usmerenost ove inicijative na vraćanje poverenja između Sirijaca i prevođenje regulisanja svih nacionalnih pitanja na ravan inkluzivnog međusirijskog dijaloga s ciljem traženja i postizanja kompromisa u interesu jedinstvene i snažne Sirije, kako je predviđeno Rezolucijom 2254 Saveta bezbednosti UN“, dodaje Ministarstvo.

Ministri spoljnih poslova takođe su se dogovorili o preporukama o svim „ključnim pitanjima organizovanja Kongresa sirijskog nacionalnog dijaloga koji će biti saopšteni predsednicima Rusije, Irana i Turske uoči njihovog sastanka u Sočiju 22. novembra“.

Rusija, Turska i Iran dogovorili sva pitanja za samit u Sočiju Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je nakon trilateralnog sastanka u Antaliji sa ministrima spoljnih poslova Turske i Irana, Mevlutom Čavušogluom i Muhamedom Džavadom Zarifom, izjavio da je sastanak bio koristan i da su se strane dogovorile o svim pitanjima.

„Okupili smo se da bismo razmenili mišljenja o konkretnim detaljima pripreme za samit predsednika naših zemalja, koji će se održati 22. novembra u Sočiju. Rad je bio veoma koristan. Dogovorili smo se o svim ključnim pitanjima i izvestićemo predsednika o našim procenama kako da se krene napred, kako da se ojača proces u Astani, koji treba da stvori najpovoljnije uslove da Ženevski proces konačno dobije neke efikasne instrumente za rešavanje zadataka postavljenih u Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 2254“, rekao je Lavrov novinarima. 

Lavrov je dodao da su tri strane razgovarale i o učešću Kurda u radu kongresa nacionalnog dijaloga Sirije.

„Ne mogu da vam dajem detalje. Naše preporuke će biti dostavljene šefovima država. Oni će doneti odluke na osnovu tih predloga“, rekao je Lavrov.

Vojni zvaničnici Rusije, Turske i Irana u stalnom su kontaktu povodom saradnje u zonama deeskalacije u Siriji, izjavio je ruski ministar.

„Ovim pitanjima se bave naši vojnici. Vojni zvaničnici su u stalnom kontaktu. U okviru priprema po vojnoj liniji za samit u Sočiju, načelnici generalštabova Rusije, Turske i Irana takođe će se sastati i razgovarati o tim pitanjima“, odgovorio je Lavrov novinarima na pitanje da li su države-garanti postigle nove sporazume o prisustvu posmatrača u zoni deeskalacije u području Idliba.

Švedska i Urugvaj predstavili novi nacrt rezolucije o misiji u Siriji Savetu bezbednosti UN predstavljen je novi nacrt rezolucije o nastavku rada misije UN-OZHO za istragu upotrebe hemijskog oružja u Siriji, izjavio je za RIA Novosti portparol stalne misije Rusije u Ujedinjenim nacijama.

Još jedan kompromisni nacrt dokumenta predstavili su Švedska i Urugvaj, precizirao je sagovornik agencije.

Mandat Zajedničkog istražnog mehanizma istekao je 17. novembra. Savet bezbednosti UN je u poslednjih mesec dana četiri puta glasao o produženju rada misije.


Rusija je primenila pravo veta na američki nacrt rezolucije o produženju mandata mehanizma 24. oktobra i 16. novembra. Istog dana ni ruski dokument nije dobio potreban broj glasova.


Ubrzo nakon što Savet bezbednosti UN nije uspeo da usvoji nijedan nacrt, Japan je inicirao produženje rada mehanizma na 30 dana. U petak uveče, šest sati pre isteka mandata, dokument je stavljen na glasanje. Za njega je glasalo 12 država, ali je Rusija, kao stalni član Saveta bezbednosti UN, ponovo uložila veto.


Stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja je u svom odgovoru na kritiku Sjedinjenih Američkih Država objasnio da postojeći mehanizam treba usavršiti, jer dve godine zaredom taj mehanizam „štancuje neosnovane optužbe protiv Sirije“.


Damask: Nacionalni dijalog motivacija i dodatni podstrek političkom rešenju krize 
Ambasador Sirije u Rusiji Rijad Hadad očekuje da će kongres nacionalnog dijaloga Sirije, koji bi trebalo da bude održan u Sočiju 2. decembra, dati dodatni podsticaj za političko rešenje u Siriji.

„Ja lično očekujem da će ovaj nacionalni dijalog biti motivacija i dati dodatni podstrek političkom rešenju događaja u Siriji“, izjavio je Hadad za Sputnjik na marginama šestog Međunarodnog kulturnog foruma u Sankt Peterburgu.

„U ovom trenutku se ozbiljno radi na pripremi ovog nacionalnog sastanka i zbog toga nema jasne slike. Stoga u ovom trenutku ne mogu da kažem da li ću prisustvovati ili ne. Ali želim da kažem da će biti velik broja učesnika iz Sirije, uključujući i unutrašnju opoziciju i spoljnu opoziciju“, odgovorio je on na pitanje da li će ići na kongres u Sočiju.

Kongres nacionalnog dijaloga Sirije u Sočiju mogao bi da počne 2. decembra: taj datum pomenulo je nekoliko izvora. Isti datum pomenuo je i predstavnik unutrašnje opozicije Sirije, ali je istakao da još uvek nema konkretnih informacija. Održavanje kongresa nacionalnog dijaloga Sirije inicirao je ruski predsednik Vladimir Putin. Očekuje se da će na sastanku biti formirana ustavna komisija i usvojeni završni dokumenti.

Na kongres su pozvani predstavnici svih etničkih i verskih grupa Sirije, unutrašnja i spoljna opozicija i, u svojstvu posmatrača, predstavnici UN, Crvenog krsta i Svetske zdravstvene organizacije.

Rusija predstavila 3D model Palmire kako bi se pomogla obnova drevnog grada Ruski istraživači su stvorili 3D model drevnog grada Palmire, zasnovan na hiljadama fotografija snimljenih pomoću dronova. Model je predstavljen na kulturnom forumu u Sankt Peterburgu, koji ima za cilj da se pomogne Siriji u obnovi i očuvanju UNESKO-ove svetske baštine koju su uništili teroristi.


3D model su stvorili naučnici Instituta za istoriju materijalne kulture Ruske akademije nauka, uz pomoć stručnjaka iz Muzeja Ermitaž. U sklopu njihovog rada na projektu, koji karakteriše i pejzažni i arhitektonski dizajn Palmire, ruski istraživači posetili su sirijski grad u septembru 2016. godine. Tokom svoje specijalne ekspedicije snimljeno je oko 20 000 fotografija.


Na osnovu snimaka iz vazduha napravljena je detaljna kopija koja će omogućiti da se prati stanje spomenika svetske baštine jednostavnom upoređivanjem sa novim fotografijama 3D modela. Takođe će pomoći rekonstrukciji drevnog grada, koji je u velikoj meri oštećen od strane terorista.


Na međunarodnom kulturnom forumu u Sankt Peterburgu, projekat je predat Damasku kako bi se pomoglo u obnovi Palmire.

Nazivajući ga "jedinstvenim i bez presedana", ambasador Sirije u Rusiji, Rijad Hadad, rekao je da model naglašava rusku "ogromnu kulturnu podršku" za njegovu zemlju.

"Sada možemo započeti praktičan rad za obnovu grada", rekao je Hadad na forumu u subotu. Diplomata je takođe pohvalio napore ruske vojske da pomogne u spasavanju, ne samo drevnog dela Palmire, već i modernog sirijskog grada i mnogih njegovih stanovnika od zločina terorista. Hadad je nazvao divljanje terorističke grupe u Palmiri "zločinom protiv celog čovečanstva", dodajući da Damask čini sve što može u cilju očuvanja drevnih spomenika za buduće generacije.

Pitanje očuvanja takođe je pokrenuo direktor muzeja Ermitaž Mihail Piotrovski. Rekao je da je jedan od najtežih zadataka sada, da se uđe u trag artefektima koje su ukrali teroristi. Postoje informacije da neki delovi završe na aukcijama u SAD-u ili Evropi. Piotrovski je dodao da većina ipak ostaje na Bliskom istoku.

"Ti delovi su u njihovim zemljama porekla ili na području Persijskog zaliva ili dalje u drugim delovima Azije. Predstoji veliki posao da se pronađu i preciziraju putevi kroz koje se prevoze", rekao je Piotrovski za RT, dodajući da je Moskva u tom cilju udružila napore sa različitim policijskim organizacijama i Interpolom.

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -
    OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....


Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Ostale novosti iz rubrike »