BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Ruska operacija u Siriji - ključne tačke kampanje rušenja terorista

RT: Ruska operacija u Siriji - ključne tačke kampanje rušenja terorista
12.12.2017. god.


Izvor: 
Vostok / RT

Posle više od dve godine antiterorističkih operacija u Siriji, Rusija povlači svoje trupe. pravi pregled prekretnice i dostignuća kampanje, koja je odigrala ključnu ulogu u porazu terorista i pomogla naporima sirijskog pomirenja.

Ruska vojna operacija u Siriji pokrenuta je 30. septembra 2015. godine, nakon zvaničnog zahteva sirijske vlade za pomoć u borbi protiv džihadista koji pokušavaju da zauzmu zemlju. Sada, više od dve godine kasnije, predsednik Vladimir Putin naredio je povlačenje "značajnog dela" ruskog vojnog kontingenta. Putin je o povlačenju saopštio tokom iznenadne posete sirijskoj vazduhoplovnoj bazi Hmeimim u kojoj su stacionirane ruske snage, nakon poraza snaga terorista u Siriji. Ruske specijalne snage, vojna policija, timovi deminera i 25 aviona napuštaju Siriju, iako će Centar za pomirenje u Siriji, kao i baza Hmeimim i baza za snabdevanje u Tartusu, nastaviti svoj rad.

 

 

Posle najave, RT se ponovo bavi glavnim tačkama kampanje u Siriji.

Oslobađanje Alepa

Nekada najveći grad u Siriji Alepo, bio je mesto intenzivne borbe između Sirijske vojske i brojnih militantnih grupa od 2012. godine. U vreme početka ruske operacije, grad je bio podeljen na dva približno jednaka dela, a Sirijska vojska je branila zapadni deo, a militanti su imali pod kontrolom istočni. Dok su mediji na zapadu predstavljali deo grada koji je bio kao uporište "umerene" opozicije, ta oblast je zapravo bila utočište snagama Al-Nusra fronta - podružnice Al-Kaide - kao i drugih radikalnih džihadističkih grupa.



U 2015. godini ruska vazdušna kampanja je pomogla da se probije blokada vojne vazduhoplovne baze Kuvajres od strane terorista istočno od Alepa. Sirijska vojska je potom na jesen 2016. godine ušla u grad sa krvavim ulicama, koji su militantni granatirali, i nanosili i ubijali civile svakodnevno. Ofanziva je prouzrokovala da militanti pobegnu iz Alepa, a okoreli džihadisti linije sprečavali su civile da pobegnu kroz humanitarne koridore pod koje je organizovala ruska vojska. Damask je pristao na organizovanu evakuaciju preostalih okruženih militanata i članova njihovih porodica, što se pokazalo uspešnim uprkos pokušajima opstrukcije.



Operacija oslobađanja Alepa, koja je u početku bila podržana ruskim vazdušnim udarima, uglavnom je dobila negativnu pokrivenost u zapadnim medijima, a reporteri i političari su optuživali Moskvu za "ratne zločine" i da stvara "humanitarnu katastrofu". Oslobađanje grada u decembru 2016. predstavljeno je kao "pad" i "uništenje", pošto su mediji odabrali snimke srušenih zgrada, a ne prizore civila Alepa koji slave na ulicama. Na kraju, taj narativ je propao, dok su desetine hiljada izbeglica počele da se vraćaju u grad, a odmah je počela i obnova razorenih područja i infrastruktura grada.



Teška pobeda u Palmiri


Svetska baština Palmire je zauzeta od strane terorista u maju 2015. godine, kada su sirijske trupe pretrpele lanac gorkih poraza širom zemlje. Džihadisti su uništili nekoliko drevnih spomenika i koristili Palmiru kao scenu za masovna pogubljenja, prikazana u njihovim propagandnim video zapisima.

Sirijske trupe podržane od strane ruskih snaga prvo su zauzele Palmiru u martu 2016. godine, dok su ruski demineri pažljivo deminirali grad koji je u velikoj meri bio miniran, te spasavali grad od daljeg uništenja. Palmira je po drugi put izgubljena u velikoj terorističkoj ofanzivi u decembru 2016. godine, iako je žestok otpor sirijske vojske zaustavio dalji napredak terorista na desetak kilometara od vojne vazduhoplovne baze Tijas. Teroristi su potom bili u gradu nekoliko meseci, dok su sirijske snage vratile kontrolu nad gradom u martu 2017. godine.

Tokom sirijskog sukoba, ikonski drevni grad svedočio je ne samo na džihadističku brutalnost, već i na scene poput ruskog simfonijskog orkestra, na čelu sa svetski poznatim dirigentom Valerijem Gergievom, koji je nastupao u svom amfiteatru. Palmira je takođe postao mesto herojskih dela, sa dodirnom pričom o juničkom ruskom oficiru koji je nakon okruženja pozvao artiljerijsku vatru na sebe.
 


  • Izvor
  • foto: © Mikhail Klimentiev / Sputnik/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta

SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider


„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi



Ostale novosti iz rubrike »